نخستين كارگاه تدوين برنامه ملي پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت ها در اراك گشايش يافت

در اين كارگاه سه روزه كه با حضور مسئولان و كارشناسان حوزه فوريت هاي پزشكي هشت دانشگاه علوم پزشكي تهران، شهيد بهشتي، ايران، البرز، قزوين، قم، اراك و ساوه برپا شده، مفاهيم و فصول برنامه ملي پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت هاي كشور (E0P) بحث و شرح شد.
انتظارات دانشگاه هاي علوم پزشكي در قبال برنامه ملي پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت ها، مباني پايه خدمات و راهبردهاي پيش بيمارستاني در مواقع بحران، مخاطرات و تنگناهاي خدمات پيش بيمارستاني، كاركردهاي مرحله آمادگي پيش بيمارستاني، اهميت و ويژگي هاي مديريت بحران توسط تيم سلامت، تكاليف حوزه هاي بهداشت و ساير نهادهاي مرتبط و مباني عمليات در فوريت هاي پزشكي از محورهاي بحث اين كارگاه سه روزه است.
سرتيم مدرسان كارگاه آموزشي تدوين برنامه ملي پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت هاي وزارت بهداشت در اين نشست گفت: تاكنون الگوي ملي براي همسان سازي خدمات فوريت ها و بهترين و سريعترين اقدامات به شكل واحد در دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور وجود نداشت و گام برداشتن در اين حوزه سرمايه اي مهم در نظام مندي خدمات پيش بيمارستاني است.
محمدجواد مراديان افزود: هر اقدامي در كشور زيرشاخه يكي از برنامه هاي كلان و در چارچوب اصول و قواعد است و بلايا و بحران ها به دليل ماهيت غيرقابل پيش بيني ، مديريت غيرمنتظره و سختي دارند اما اگر بر اين حوزه برنامه محوري حاكم شود، امور ساختار گرفته و تسهيل مي شود.
وي اظهار كرد: برنامه ملي پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت ها در اول راه است و ممكن است كاستي ها و اصلاحاتي را بطلبد اما براي نخستين بار در كشور به عنوان يك منشور و نقشه راه مطرح شده كه بايد توسط دانشگاه هاي علوم پزشكي و شرايط اقليمي، سخت افزاري و نرم افزاري هر استان، بومي سازي شود.
مراديان گفت: انتظار است كه شركت كنندگان اين كارگاه هر كدام با درك عميق مفاهيم و راهبردها، هسته مديريت هدفمند و پاسخگو در حوزه بلايا و فوريت ها را در استان هاي خود ايجاد كنند.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي اراك نيز در اين كارگاه گفت: ايران جز 10 كشور بلاخيز دنياست و آمادگي و پاسخگويي براي خدمات رساني بهينه در حوزه فوريت هاي پزشكي و اقدامات پيش بيمارستاني در آن اهميت زيادي دارد.
دكتر حسن طاهراحمدي افزود: خدمات سلامت چند وجهي، فرابخشي و گاه پيچيده هستند و مهارت نيروي انساني، وجود امكانات موثر و برنامه محوري سه راس مثلث پاسخگويي بهينه در اين بخش است.
وي توضيح داد: وزارت بهداشت و درمان با رويكرد علمي، تقويت اقدامات پيش بيمارستاني را به عنوان يكي از نيازهاي پايه اين بخش دنبال كرده و تدوين برنامه ملي براي اين بخش اتفاق مباركي است.
وي اظهار كرد: سوانح ترافيكي به عنوان يكي از سه عامل مرگ و مير در ايران در كنار بيماري هاي قلبي و عروقي و سرطان ها خودنمايي مي كند و چابكي خدمات پيش بيمارستاني دركاهش مرگها و به حداقل رساندن عوارض اهميت زيادي دارد.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي اراك عنوان كرد: براي مثال استان مركزي به لحاظ صنعتي بودن تجارب تلخي را در حوادث آتش سوزي هاي شيميايي و مسموميت هاي سنگين با مواد خطرناك داشته و نياز است كه امكانات پيش بيمارستاني و درماني اين استان متناسب با اين زمينه هاي خطر توسعه يابد.
دكتر طاهراحمدي با بيان اينكه استان مركزي در مسير اصلي كريدور شمال به جنوب و شرق به غرب كشور واقع شده، گفت: اغلب رانندگاني كه به محورهاي ارتباطي استان مركزي مي رسند مسافت طولاني را رانده اند و خستگي آنان ، حوادث تلخ را رقم مي زند به طوريكه آمارها نشان مي دهد 37 درصد تصادف هاي جاده اي استان به علت خواب آلودگي و خستگي رانندگان بوده است.
وي اظهار كرد: شناخت كاركردها و تكاليف شفاف در خدمات پيش بيمارستاني سرمايه اي در مديريت سلامت است كه بايد روز به روز تقويت شود.
وي اظهار كرد: انجام 42 هزار و 405 ماموريت توسط مركز فوريت هاي پزشكي استان مركزي در سال گذشته بيانگر حجم و فشار سنگين كار است و اين درحاليست كه استان مركزي در زمينه زمان ارائه خدمت از ميانگين كشوري پيشي دارد.
رئيس مركز اورژانس و فوريت هاي پزشكي استان مركزي نيز در اين كارگاه كشوري گفت: اهداف ارتقاء سلامت در 9 قطب كشوري تعريف شده كه استان مركزي به عنوان سرتيم قطب تهران ميزباني كارگاه تدوين برنامه ملي پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت ها را پذيرفته و به عنوان اولين تجربه كشوري، همگرايي در حوزه مفاهيم و برنامه ها و راهكارهاي بومي سازي اهداف با نگاه منطقه اي در آن دنبال مي شود.
دكتر فرزين خشنودي افزود: بر اساس برنامه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشگي تا پايان سال مشابه اين كارگاه در هشت قطب ديگر كشور برگزار مي شود.
وي توضيح داد: هماهنگي بخش هاي مختلف اين برنامه با استفاده از ظرفيت هاي درون سازماني و برون سازماني در استان ها و شفاف سازي تكاليف در لايه هاي اين برنامه ملي براي خدمات پيش بيمارستاني محور اصلي مباحث سه روز كارگاه است.
وي بيان كرد: سال گذشته در استان مركزي 29 هزار و 574ماموريت شهري، 11 هزار و 474 ماموريت جاده اي، 933 ماموريت بين مراكز و 424ماموريت ايستگاه سلامت انجام شده است.
دكتر خشنودي گفت: 31 هزار و 982 مورد از ماموريت هاي پيش بيمارستاني استان پارسال غيرتصادفي و 10 هزار و 423 نفرتصادفي بوده است.
وي گفت: خدمات پيش بيمارستاني كار تيمي و تحت فرايندهاي فرابخشي است و همراستايي تمامي امكانات انساني و مادي براي اين حوزه در بستر برنامه مي تواند اثار بسياري در كيفيت بخشي خدمات و نجات جان حادثه ديدگان داشته باشد.
جمع بندي مباحث اين كارگاه ملي قرار است با حضور مقامات ارشد فوريت هاي پزشكي كشور انجام شود.
استان مركزي 44 پايگاه اورژانس و فوريت هاي پزشكي دارد كه مديريت و راهبري 33 پايگاه با دانشگاه علوم پزشكي اراك و 11 پايگاه با دانشكده ساوه است.
183 نيروي انساني در حوزه اورژانس و فوريت هاي پزشكي استان مركزي خدمات رساني مي كنند.
6013/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستين كارگاه تدوين برنامه ملي پاسخ نظام سلامت در بلايا و فوريت ها در اراك گشايش يافت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-47933) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا