دعوت اتحادیه اروپا برای پیوستن ایران به توافقنامه افقی مدیریت ترافیك هوایی/ ایران شرط گذاشت

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، امروز (يكشنبه) «ويولتا بولك» (Violeta Bulc) كميسيونر حمل و نقل اتحاديه اروپا، در ديدار «عباس آخوندي» پيوستن ايران به توافقنامه افقي مديريت ترافيك هوايي اتحاديه اروپا (ATM) را خواستار شد.
وي توافقنامه افقي براي مديريت ترافيك هوايي را بهترين سيستم مديريت در جهان دانست و گفت: از ايران دعوت مي‌شود براي پيوستن به اين توافقنامه ملاحظات لازم را به عمل آورد.

** شروط مسئولان ايراني
وزير راه و شهرسازي جمهوري اسلامي ايران در اين ديدار پيشنهاد پيوستن ايران به توافقنامه مديريت ترافيك هوايي اتحاديه اروپا را منوط به پابرجا بودن و فسخ نشدن قراردادها و توافقنامه‌هاي پيشين با كشورهاي اروپايي دانست.
قائم ‌مقام وزير راه و شهرسازي در امور بين‌الملل و تامين مالي نيز گفت: توافقنامه كلي اروپا فرصت‌هايي را براي كشورهايي كه به آن ملحق مي شوند فراهم مي آورد و بايد از خدمات مورد نياز در اروپا به صورت برابر استفاده شود.
«اصغر فخريه كاشان» يادآوري كرد: شركت هواپيمايي جمهوري اسلامي (هما) قادر نيست در برخي كشورهاي اروپايي سوخت دريافت كند و هزينه آن را بپردازد و اين براي ما قابل توجيه نيست.
فخريه كاشان اضافه كرد: اگر ما بخواهيم به اين قرارداد اتحاديه اروپا بپيونديم، بايد رفتار برابري وجود داشته باشد و هيچ چيز نبايد مانع بهره‌مندي ايران از خدمات مورد نياز در اروپا شود.
وي گفت: ناوگان هوايي ايران فرسوده شده است و ممكن است به طور كامل با قوانين كنوني مطابق نباشد. بنابراين بايد زمان كافي به ايران داده شود تا بتواند خود را ارتقا بخشد و با قوانين جديد آشنا و همراه شود.
قائم ‌مقام وزير راه و شهرسازي افزود: اينكه ممكن است شركت‌هاي هواپيمايي ايران نتوانند به يك كشور پرواز داشته باشند، براي ما نگران كننده است و اگر ما به توافقنامه اتحاديه اروپا بپيونديم و با همه شرايط و ضوابط موافقت كنيم، بايد در سراسر اتحاديه اروپا به طور برابر با ايران رفتار شود.

** پاسخ مقام اروپايي
كميسيونر حمل و نقل اتحاديه اروپا تاكيد كرد «درباره رفتار برابر با ايران مي‌توان اطمينان داد،».
بولك گفت: دليل اينكه ما كشورهاي ديگر را به امضاي توافقنامه اتحاديه اروپا تشويق مي‌كنيم آن است كه امضاي اين قرارداد به مفهوم امضاي آن با تمام كشورهاي عضو است.

** آخوندي: ايران در پي توسعه همكاري با اروپا و آسياست
وزير راه و شهرسازي جمهوري اسلامي ايران گفت: ايران به دنبال توسعه همكاري با كشورهاي اروپايي مانند فرانسه، آلمان، لهستان، ايتاليا و كشورهاي آسيايي مانند چين است.
به گفته وي، در سه سال گذشته اقدام هايي مانند اخذ مجوزهاي شركت‌هاي هواپيمايي براي ازسرگيري پرواز به ايران، امضاي يادداشت‌ تفاهم و قرارداد در بخش هاي مختلف حمل و نقل، توسعه سيستم ناوگان هوايي در بخش زيرساختي و نوسازي و بهره برداري از هفت هزار راه هوايي براي توسعه صنعت هوايي كشور انجام شده است.
وزير راه و شهرسازي سهم بخش ريلي ايران از جابجايي مسافر را كمتر از چهار درصد اعلام كرد و گفت: ايجاد شبكه حمل و نقل يكپارچه ريلي حومه‌ (commuter rail system) و بهره مندي از حمل و نقل تركيبي از اولويت هاي وزارت راه و شهرسازي است و مذاكراتي در اين زمينه با ايتاليايي ها و شركت «زيمنس» آلمان انجام شده است.
به گزارش ايرنا، «فدريكا موگريني» مسئول بلندپايه سياست خارجي اتحاديه اروپا، بامداد بيست و هشتم فروردين ماه در صدر هياتي از هفت كميسيونر اين اتحاديه وارد تهران شد.
اقتصام**1108**1961

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دعوت اتحادیه اروپا برای پیوستن ایران به توافقنامه افقی مدیریت ترافیك هوایی/ ایران شرط گذاشت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4797) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا