معاون دانشگاه علوم پزشكي اهواز: بيش از 80 درصد افراد مبتلا به ديابت در كشورهاي در حال توسعه هستند

به گزارش ايرنا دكتر شكرالله سلمان زاده يكشنبه در نشست خبري به مناسبت هفته سلامت در سرسراي اداري دانشگاه اظهار كرد: نيمي از افراد مبتلا به ديابت از بيماري خود اطلاعي ندارند و افزايش بيماري هاي غير واگير يك مشكل جهاني است.
وي افزود: كشور ما از نظر تعداد موارد مبتلا به ديابت حائز رتبه سوم در منطقه است و بعد از كشورهاي مصر و پاكستان بيشترين موارد ابتلا را دارد.
سلمان زاده ادامه داد: تغيير يافتن سبك زندگي از جمله كاهش فعاليت، مصرف دخانيات و تغذيه نامناسب از جمله عوامل بروز بيماري هاي غير واگير به ويژه ديابت است.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز تصريح كرد: افراد بالاي 40 سال، كم تحرك، داراي تغذيه نامناسب، چاق، مصرف كننده دخانيات، داراي سابقه فاميلي و زنان با تجربه ديابت بارداري از جمله گروههاي در معرض خطر هستند بنابراين بايد آزمايش قند خون انجام دهند.
وي در خصوص طرح تحول سلامت گفت: در زمان حاضر، مراقبت هاي اوليه سلامت به شكل فعال در شهرها مانند روستاها انجام مي شود و غربالگري صورت مي گيرد.
سلمان زاده اضافه كرد: بيش از 70 مركز سلامت و بيش از 60 پايگاه سلامت در خوزستان در حوزه دانشگاه علوم پزشكي اهواز فعال هستند و كارشناس تغذيه در تمامي مراكز سلامت وجود دارد.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز اظهار كرد: هم اكنون 30 درصد مردم ايران وزن مناسب دارند و بقيه به كم وزني يا افزايش وزن مبتلا هستند.
وي خاطرنشان كرد: خود مراقبتي يكي از عوامل مهم براي مقابله با معضل چاقي است و فعاليت بدني 30 دقيقه در بيشتر روزهاي هفته موثر است.
3004/6065

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون دانشگاه علوم پزشكي اهواز: بيش از 80 درصد افراد مبتلا به ديابت در كشورهاي در حال توسعه هستند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4804) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا