همگان در حفاظت از آثار و بناهاي تاريخي سهيم باشند

به گزارش خبرنگار ايرنا، محمد حسين زاده روز يكشنبه در همايش پياده روي به مناسبت 17 آوريل روز جهاني بناها و محوطه هاي تاريخي در ياسوج افزود: آثار، بناها و محوطه هاي تاريخي از نسل هاي گذشته به نسل كنوني انتقال يافته و امروزه نيز مردم مكلفند در نگهداري از آنها بكوشند تا به طور سالم تحويل نسل هاي آينده شود.
وي مهمترين اهداف برگزاري اين همايش پياده روي را شامل احترام به آثار، بناها، قلعه ها و محوطه هاي تاريخي بويراحمد، اعلام آمادگي كامل اداره ميراث فرهنگي اين شهرستان در زمينه حفاظت از آثار تاريخي شهرستان و تشويق هر چه بيشتر مردم براي حفاظت و صيانت از بناهاي تاريخي اعلام كرد.
حسين زاده بيان كرد: برخي از دستگاه هاي اجرايي كهگيلويه و بويراحمد شامل پليس راهنمايي و رانندگي، جمعيت هلال احمر و نيروي انتظامي براي برگزاري اين همايش پياده روي با اداره ميراث فرهنگي شهرستان بويراحمد همكاري كردند.
وي اظهار كرد: اداره ميراث فرهنگي شهرستان بويراحمد آماده برگزاري همايش هاي پياده روي در ياسوج در مناسبت هايي از قبيل روز موزه، روز صنايع دستي و روز گردشگري است.
اين همايش پيش از ظهر امروز (يكشنبه) و به مسافت حدود دو كيلومتر از مقابل ساختمان موزه ياسوج واقع در خيابان گلستان چهار به سمت قبرستان تاج امير جنب بيمارستان امام سجاد (ع) اين شهر برگزار شد.
در اين همايش پياده روي كه به همت اداره ميراث فرهنگي شهرستان بويراحمد برگزار شد علاوه بر جمعي از كاركنان اين اداره حدود 100 نفر از قشرهاي مختلف مردم ياسوج نيز حضور داشتند.
به 30 نفر از افراد شركت كننده در اين همايش پياده روي به قيد قرعه جوايزي اهدا شد.
در اين همايش پياده روي از سوي يكي از كارشناسان باستان شناسي اداره ميراث فرهنگي شهرستان بويراحمد توضيحات لازم در مورد وضعيت اثر تاريخي قبرستان تاج امير ياسوج و نحوه كشف آن به افراد شركت كننده ارائه شد.
قبرستان تاج امير ياسوج در سال 89 به طور اتفاقي هنگام خاكبرداري از سوي دانشگاه علوم پزشكي كهگبلوبه و بويراحمد جنب بيمارستان امام سجاد (ع) اين شهر كشف شد.
اين قبرستان با وسعت حدود چهار هكتار در منطقه شرق ياسوج و كنار رودخانه بشار اين شهر در محوطه دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد واقع شده است.
به دنبال كاوش هاي انجام شده اين قبرستان داراي گورهايي مربوط به هزاره اول قبل از ميلاد تا اوايل دوره تاريخي يعني دو تا سه هزار سال پيش است.
26 آذرماه 92 حدود 12 گور تاريخي به دنبال كاوش هاي باستان شناسان در اين قبرستان كشف شد كه در اين گورها اشيايي شامل ظروف سفالي تزئيني و دستبندهاي فلزي به دست آمد.
كهگيلويه و بويراحمد داراي حدود دو هزار و 600 اثر تاريخي است كه از اين تعداد بيش از 700 مورد در فهرست آثار ملي ثبت شده اند.
7535/6162

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همگان در حفاظت از آثار و بناهاي تاريخي سهيم باشند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4835) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا