معاون استانداركهگيلويه وبويراحمد: بيماران خاص نيازمندتوجه ويژه هستند

به گزارش خبرنگار ايرنا، فتاح محمدي عصر يكشنبه در نشست كارگروه بيماري هاي خاص كهگيلويه و بويراحمد افزود: تكريم، رابطه عاطفي مناسب و پاسخگويي متعهدانه و بموقع به بيماران خاص از سوي متوليان امر آثار روحي و رواني مطلوبي در اين بيماران خواهد شد.
وي خواستار اعطاي تسهيلات كم بهره به بيماران خاص كهگيلويه و بويراحمد از سوي نهادهاي حمايتي و بيمه گر براي كاهش بخشي از نيازهاي درماني آنان شد.
محمدي بيان كرد: رونق ورزش هاي همگاني بين بيماران خاص كهگيلويه و بويراحمد مي تواند به نشاط روحي و رواني آنان كمك كرده و در سلامت آنان تاثيرگذار باشد و به همين دليل بايد جدي گرفته شود.
وي اظهار كرد: دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد بانك اطلاعاتي بيماران خاص اين استان را به منظور متمركز شدن و يكپارچگي ارائه خدمات حمايتي و بيمه اي به آنان ساماندهي و به روز رساني كند.
محمدي عنوان كرد: زمين مورد نياز به مساحت حدود دو هزار مترمربع براي ساخت بنياد امور بيماري هاي خاص كهگيلويه و بويراحمد در ياسوج تا دو يا سه ماه آينده و پس از رايزني با شهرداري ياسوج و يا اداره هاي كل راه و شهرسازي و منابع طبيعي و آبخيزداري استان تامين شود.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد نيز در اين نشست، گفت: يك هزار و 296 بيمار خاص در استان شناسايي شده كه از اين تعداد 447 نفر ام.اس، 412 نفر تالاسمي، 206 نفر پيوندي، 188 نفر كليوي و 44 نفر نيز هموفيلي است.
رضا چمن با اشاره به اينكه دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد در زمينه حمايت از بيماران خاص استان تاكنون تلاش هاي مهمي انجام داده، افزود: تامين داروهاي اساسي مورد نياز، پرداخت بخشي از هزينه ‌هاي درماني، برگزاري چند نشست براي جذب مشاركت خيرين سلامت و آغاز عمليات اجرايي مركز پزشكي هسته‌ اي در ياسوج از جمله اين اقدام هاست.
وي بيان كرد: پارسال 116 عضو بدن بيماران مرگ مغزي كهگيلويه و بويراحمد در قالب 28 مورد پيوند به بيماران نيازمند اهدا شد و فرهنگ پسنديده اهداي عضو در اين استان در حال ترويج و نهادينه شدن است.
چمن بدون اشاره به آمار، اظهار كرد: انجمن هاي حمايتي بيماران خاص در كهگيلويه و بويراحمد فعاليت چنداني ندارند در حالي كه فعال شدن آنها مي تواند به كاهش بخش عمده اي از مشكلات اين بيماران منجر شود.
وي عنوان كرد: اطلاع رساني، آگاهي بخشي و فرهنگ سازي گسترده براي فعال شدن انجمن هاي حمايتي بيماران خاص در كهگيلويه و بويراحمد ضروري است.
چمن ابراز داشت: ميزان ابتلا به انواع سرطان در كهگيلويه و بويراحمد بين 50 تا 60 نفر در هر 100 هزار نفر در سال بوده و روند ابتلا به اين بيماري در استان نيز رو به افزايش است.
مسئول واحد بيماري هاي خاص دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد نيز در اين نشست، گفت: تمامي هزينه هاي درماني و خريد دارو براي بيماران خاص استان رايگان است.
ساسان عباسي افزود: در صورت تامين زمين مورد نياز به مساحت حدود دو هزار مترمربع پيش بيني مي شود كه بنياد امور بيماري هاي خاص كهگيلويه و بويراحمد تا دو سال آينده در ياسوج ساخته و راه اندازي شود.
وي بيان كرد: تامين هزينه هاي ساخت اين بنياد بر عهده بنياد بيماران خاص كشور است.
قائم مقام رئيس دانشگاه علوم پزشكي كهگيلويه و بويراحمد در امور مشاركت هاي اجتماعي نيز در اين نشست، گفت: عمليات اجرايي كلينيك ام.اس اين استان ارديبهشت ماه امسال در ياسوج و به مناسبت هفته بيماري هاي خاص از سوي موسسه خيريه ام.اس ايران آغاز مي شود.
سالار جوكار افزود: هيات ورزشي بيماران خاص كهگيلويه و بويراحمد فعاليت چنداني ندارد كه انتظار مي رود بيش از پيش فعال شود.
وي بيان كرد: جشن 'نَفَس' براي نخستين بار و به منظور تجليل از خانواده هاي اهدا كننده عضو كهگيلويه و بويراحمد ماه رمضان امسال در ياسوج برگزار مي شود.
فرماندار بويراحمد نيز در اين نشست، گفت: با اجراي طرح تحول نظام سلامت اقدام هاي ارزنده اي در حوزه هاي بهداشت و درمان در كشور و كهگيلويه و بويراحمد انجام شد.
سيد محمدكاظم نظري افزود: خدمات مهم دولت يازدهم در زمينه بهداشت، درمان و سلامت براي قشرهاي مختلف مردم از جمله بيماران خاص هر چه بيشتر اطلاع رساني و آگاهي بخشي شود.
وي بيان كرد: از نهادهاي حمايتي و بيمه گر كهگيلويه و بويراحمد انتظار مي رود كه كمك بيشتري به بيماران خاص اين استان كنند.
نظري اظهار كرد: مساعدت جدي تر بيماران خاص كهگيلويه و بويراحمد به ويژه هنگام عزيمت و اقامت آنان در ديگر شهرهاي كشور براي درمان ضروري است.
وي عنوان كرد: فرمانداري بويراحمد براي ساخت بنياد امور بيماري خاص كهگيلويه و بويراحمد در ياسوج آماده هرگونه همكاري است.
مديركل بهزيستي كهگيلويه و بويراحمد نيز در اين نشست، گفت: انجمن حمايت از بيماران ام.اس در اين اداره كل فعال است و خدمات لازم را به بيماران مبتلا ارائه مي دهد.
سيد عليرضا موسوي امجد بدون اشاره به ميزان، افزود: تا حد امكان سعي مي شود در طول سال بخشي از هزينه هاي درماني بيماران خاص كهگيلويه و بويراحمد از سوي اداره كل بهزيستي اين استان در قالب كمك هاي موردي تامين و به آنان اعطا شود.
مديركل انتقال خون كهگيلويه و بويراحمد نيز در اين نشست، گفت: 290 بيمار تالاسمي استان زير پوشش اين اداره كل بوده و خدمات درماني لازم در طول سال به آنان ارائه مي شود.
رستم حسن زاده افزود: حدود 98 درصد از نيازهاي خوني اين تعداد بيمار تالاسمي كهگيلويه و بويراحمد از سوي اداره كل انتقال خون استان و در طول سال تامين مي شود.
وي بيان كرد: خيرين سلامت بومي و غيربومي براي همكاري هر چه بيشتر با اداره كل انتقال خون كهگيلويه و بويراحمد و در راستاي ارائه خدمات مورد نياز به بيماران تالاسمي اين استان ترغيب و تشويق شوند.
16 تا 22 ارديبهشت ماه هر سال به نام هفته بيماري هاي خاص نامگذاري شده است.
7535/6162

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون استانداركهگيلويه وبويراحمد: بيماران خاص نيازمندتوجه ويژه هستند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4851) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا