نماينده ولي فقيه در لرستان:بخش عمده اي از زكات صرف امور فقرا مي شود

به گزارش ايرنا، آيت الله سيد احمد ميرعمادي عصر روز يكشنبه در جلسه شوراي زكات استان با اشاره به اهميت نحوه مصرف زكات در جامعه افزود: زكات بايد صرف نيازمندي هاي فقرا شود تا جايي كه 60 درصد از زكات جمع آوري شده در امور فقرا هزينه بايد شود و سهم فقرا در زكات را بايد بخوبي به جا آورد.
وي اضافه كرد: نگاه حكومتي به زكات اثر بخشي اين امر ديني را بيشتر مي كند و يكي از علت هاي موفقيت اهل سنت در امر زكات همين نوع نگاه حكومتي آنها به امر زكات است.
وي با تاكيد بر ضرورت و اهميت نقش عاملين زكات به عنوان خط مقدم جمع آوري كنندگان زكات گفت: اين افراد بايد آموزش هاي لازم را فراگيرند و شيوه هاي جمع آوري زكات و يا نحوه برخورد با پرداخت كنندگان زكات را بخوبي آموزش ديده باشند.
نماينده ولي فقيه در استان لرستان گفت: به جاي برگزاري همايش هاي متعدد با موضوع زكات بايد عاملين جمع آوري زكات را در قالب برنامه هاي ترويجي و آموزشي گرد هم آورد و احكام مرتبط با زكات را به اين افراد آموزش داد.
وي با اشاره به اينكه هم اكنون تنها يك سوم روستاهاي استان زكات پرداخت مي كنند گفت: بررسي علت اينكه چرا دو سوم روستاهاي استان در پرداختن زكات فعال نيستند نيازمند بررسي و انجام كارهاي كارشناسي است تا با آگاه سازي مردم بتوان روستاهاي بيشتري را در پرداختن زكات مشاركت داد.
نماينده ولي فقيه در استان لرستان با تاكيد بر اينكه زكات يك واجب ديني و مصرف مشخصي دارد گفت: زكات را نبايد با ماليات اشتباه گرفت زيرا ماليات را در اداره امور جامعه اعم از امنيت و عمران صرف مي كنند در حاليكه زكات به عنوان يك واجب ديني مصرف خاص و مشخصي دارد كه بايد سهم فقرا را به طور كامل در آن پرداخت كرد.
در اين جلسه جاسم محمدي فارساني مديركل كميته امداد امام خميني (ره) لرستان نيز گفت: در سال 94 ميزان 60 ميليارد ريال تعهدات در خصوص زكات عمل شد كه 60 درصد از اين ميزان در بخش عمراني و 40 درصد آن نيز صرف نيازمندي هاي فقرا شده است.
وي با بيان اينكه بنا بر دستورالعمل نحوه مصرف زكات بايد 60 درصد صرف امور فقرا و 40 درصد صرف امور عمراني شود گفت: هم اكنون نحوه مصرف زكات در استان لرستان بايد تغيير كند.
حجت الاسلام منوچهر محمدي مسئول ستاد زكات استان لرستان نيز در اين جلسه گفت: از مجموع 2 هزار و 861 روستاي استان ، يكهزار و 461 روستا مشمول زكات و يكهزار و 73 روستا پرداخت كننده زكات هستند.
وي با بيان اينكه كل درآمد حاصل از زكات در سال 94 حدود 60 ميليارد ريال بوده است گفت:از اين ميزان مبلغ 47 ميليارد و 656 ميليون و 858 هزار و 946 ريال مربوط به زكات واجب و ميزان 11 ميليارد و 819 ميليون و 416 هزار و 665 ريال آن نيز زكات مستحبي بوده است.
حجت الاسلام محمدي افزود: از اين ميزان مبلغ 19 ميليارد و 478 ميليون و 735 هزار و 304 ريال صرف فقرا و 39 ميليارد و 997 ميليون و 540 هزار و 307 ريال نيز صرف كارهاي عمراني شده است.
1920/6060

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نماينده ولي فقيه در لرستان:بخش عمده اي از زكات صرف امور فقرا مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4882) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا