روحاني: چابهار، سرفصلي نوين در همكاري هاي منطقه اي است

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني عصر يكشنبه در ديدار خانم سوشما سواراج وزير خارجه هند، گفت: تاريخ گذشته روابط و قرابت فرهنگي دو كشور، پايه و اساس خوبي براي توسعه بيش از پيش روابط مشترك در همه حوزه هاي مورد علاقه است و توسعه اين روابط دوجانبه به روابطي چندجانبه، به نفع منطقه است.
وي به توانمندي ها و امكانات دو كشور بزرگ ايران و هند اشاره كرد و اظهارداشت: تهران و دهلي نو منافع مشترك فراواني دارند و مي‌توانند ضمن توسعه راهبردي روابط اقتصادي، در حوزه سياسي و موضوعات منطقه اي و بين‌المللي نيز همكاري‌هاي گسترده‌اي داشته باشند.
رييس جمهوري با تاكيد بر اينكه سفرهاي اخير و آينده مقام هاي عاليرتبه دو كشور، نقش مهمي در توسعه همكاري ها خواهد داشت، گفت: اقتصادهاي ايران و هند مكمل يكديگر هستند و ايران قادر است منبعي مطمئن در تامين انرژي مورد نياز اقتصاد رو به توسعه هند باشد.
روحاني به اشتراكات فرهنگي و پيشرفت علمي دو كشور اشاره كرد و افزود: ايران و هندوستان در عرصه هاي علمي و فناوري نيز پيشرفت هاي خوبي داشته اند و مناسب است همكاري هاي مشتركي را نيز در اين حوزه آغاز كنند.
رييس جمهوري ابراز اميدواري كرد كه در جريان ديدار مسوولان عالي رتبه ايران و هند، دو كشور در عرصه موضوعات دوجانبه و منطقه اي و بويژه بحث تروريسم كه منطقه با آن درگير است، رايزني ها و همكاري هاي خود را تقويت كنند.
روحاني ، سابقه روابط دوستانه و تاريخي دو ملت ايران و هند را سرمايه بزرگي براي توسعه سطح روابط و همكاري هاي دو دولت دانست و تاكيد كرد: با توسعه بندر چابهار هند تا آسياي مركزي، قفقاز و افغانستان پيوند مي خورد، و اين طرح عظيم سر فصلي نوين در همكاري هاي مشترك و چندجانبه ميان تهران – دهلي نو و سراسر منطقه است.
**هندوستان خواستار توسعه و تقويت روابط با ايران
وزير خارجه هند نيز در اين ديدار گفت: هندوستان خواهان توسعه و تقويت همكاري ها با جمهوري اسلامي ايران در تمام زمينه ها است.
خانم سواراج پيوند مستحكم ملت هاي ايران و هندوستان را عاملي مهم در گسترش و تعميق همكاري هاي سياسي و اقتصادي ميان دو دولت برشمرد و گفت: هندوستان به عنوان يك اقتصاد نوظهور و نيازمند انرژي، خواهان بناي رابطه اي مبتني بر همگرايي با نتيجه برد – برد براي هر دو كشور است و اين روابط بايد فراتر از همكاري هاي تجاري تعريف شود.
وي همچنين با اشاره به زمينه هاي متنوع سرمايه گذاري و همكاري با ايران، گفت: هندوستان از طريق بندر چابهار مي تواند به تمام منطقه آسياي ميانه و قفقاز مرتبط شود و اين نه تنها به نفع دو كشور بلكه به نفع منطقه است.
سيام**7261 /1449

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روحاني: چابهار، سرفصلي نوين در همكاري هاي منطقه اي است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4932) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا