مديرعامل شركت آبفا اصفهان: راهكارهاي جلوگيري از هدررفت آب مطلوب است

به گزارش ايرنا، هاشم اميني روز يكشنبه در نشست بررسي تأمين آب شُرب و بهداشتي 56 شهر و 300 روستاي اصفهان افزود: در سال 88 ميزان هدررفت آب 24.6 درصد بود كه هم اكنون به 17.6درصد رسيده است.
وي تصريح كرد: برغم افزايش همه ساله تعداد مشتركين آبفا از سال 89 الي 94 ميزان توليد آب در اصفهان كاهش يافت در حالي كه انتظار مي رفت همه ساله حدود 4 الي 5 درصد رشد توليد آب داشته باشيم.
اميني اضافه كرد: اكنون مي توان گفت هيچ نشتي در خطوط انتقال با قطر 1400 ميلي متر در استان صورت نمي گيرد و هرگونه نشتي هم وجود داشته باشد در همان لحظه رفع مي شود.
وي گفت: در چند سال اخير ميزان سرانه مصرف هم كاهش يافته بطوريكه در سال 86 ميزان سرانه مصرف خانگي 189 ليتر بوده و هم اكنون اين رقم به 151 ليتر رسيده است.
مديرعامل آبفا استان اصفهان خاطرنشان كرد:وجود آب در حوزه زاينده رود تونل اشترجان ظرفيت انتقال بيش از 10 ميليون مترمكعب به تصفيه خانه باباشيخعلي(واقع در غرب اصفهان) را ندارد در حالي كه با اجراي طرح هاي توسعه آبرساني همه ساله بر ميزان مشتركان نيز افزوده مي شود.
مديركل مديريت بحران استان نيز در اين نشست گفت: طبق بررسي صورت گرفته احتمال وقوع 24 نوع حادثه در استان وجود دارد بنابراين دستگاه هاي مختلف بايد آمادگي مقابله با حوادث غيرمترقبه را داشته باشند .
منصور شيشه فروش افزود: از شركت آبفا استان انتظار مي رود احتمال وقوع هر حادثه مرتبط با اين شركت را رصد و سناريوي مقابله با حوادث را نيز تدوين كند تا تمهيدات لازم براي تأمين پايدار آب شرب مردم در نظر گرفته شود.
معاون عمراني استاندار اصفهان نيز در اين جلسه گفت:بارندگي ها در سال آبي فعلي نسبت به ميانگين درازمدت 25 تا 30 درصد كاهش يافته بطوريكه اكنون ميزان ذخيره آبي سد زاينده رود به حداقل ممكن رسيده است و ما اطميناني براي ذخيره آب شرب مشتركين نداريم.
محمدعلي طرفه افزود : بارندگي در ايستگاه چلگرد يكي از شاخص هاي مهم ذخيره سد زاينده رود است و ميزان بارندگي زمستان سال گذشته اين ايستگاه حدود 1030 تا 1040 ميلي متر بوده در حالي كه اين رقم در ميانگين بلندمدت حدود 1450 ميلي متر است .
وي افزود: بر اين اساس با توجه به كاهش بارندگي ها وضعيت ذخيره سد زاينده رود مطلوب نيست و احتمال اينكه امسال به كمترين ميزان ذخيره برسد، وجود دارد .
حوضه زاينده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختياري تشكيل شده كه 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعيت تحت پوشش اين حوضه در استان اصفهان و 7 درصد از مساحت و 2 درصد از جمعيت تحت پوشش آن در استان چهارمحال و بختياري قرار دارد.
اين رودخانه بعنوان بزرگترين جريان آبي منطقه مركزي ايران در سال هاي اخير با پديده خشكسالي، افزايش برداشت و سوء مديريت منابع آب مواجه و در محل پائين دست در بيشتر ماه هاي سال با خشكي مواجه شده است.
طرح 9 ماده اي احياي حوضه آبريز زاينده رود در سال 93 با هدف هماهنگي و اعمال مديريت واحد بر اين حوضه آبريز در موضوعات منابع، مصارف و حقابه ها به تصويب شوراي آب كشور رسيد.
د / 6027/6020

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مديرعامل شركت آبفا اصفهان: راهكارهاي جلوگيري از هدررفت آب مطلوب است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4949) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا