19 كبوتر به نشانه ثبت 19 يادمان ايران در يونسكو، در تخت جمشيد به پرواز درآمدند

به گزارش ايرنا در اين آيين كه با حضور شماري از مسئولان استان فارس، دوستداران ميراث فرهنگي و گردشگران داخلي و خارجي برگزار شد، معاون اداره كل امور پايگاههاي ميراث جهاني سازمان ميراث فرهنگي كشور گفت: اهميت بناها، يادمان ها و محوطه هاي تاريخي وتلاش كشورها براي به ثبت رساندن آثارتاريخي خود درفهرست ميراث جهاني يونسكو يك موضوع با ارزش است.
محسن راعي افزود: موضوع حفظ آثار و يادمان هايي كه از كشورمان به عنوان ميراث جهاني تا كنون در يونسكو به ثبت رسيده است، با هدف جلب حمايت هاي بين المللي براي اين آثار، مقوله اي بسيار مهم و حائز اهميت است كه بايد همواره مدنظر قرار گيرد.
مدير پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد نيز گفت: روز چهاني بناها، يادمان ها و محوطه هاي تاريخي اين فرصت را فراهم مي كند كه آگاهي هاي عمومي در مورد تنوع ميراث فرهنگي، فرصت ها و چالش هايي كه در ارتباط با يادمان هاي تاريخي با آن مواجه هستيم، اقدامات لازم براي حفاظت از اين يادمان ها و نحوه پيشگيري از آسيب پذيري آنها، افزايش يابد.
مسعود رضايي منفرد اظهارداشت: اگر از ظرفيت هاي مجموعه جهاني تخت جمشيد در مسير درست و با برنامه ريزي بلند مدت استفاده شود، اين مجموعه مي تواند زمينه توسعه پايدار جوامع محلي و بومي را فراهم سازد.
وي ادامه داد: در سال 94 برنامه هاي مناسبي در زمينه هاي عمراني، مرمتي، پژوهشي و فرهنگي در مجموعه جهاني تخت جمشيد اجرا شد و امسال نيز در هر يك از بخش هاي ياد شده، فعاليت هاي متنوع و متعددي اجرا خواهد شد.
سيد مختار اميري، معاون عمراني و برنامه ريزي فرمانداري شهرستان مرودشت نيز در اين آيين بر ضرورت عزم جدي و همگاني سيستم مديريتي، در حمايت و استفاده از ظرفيت هاي بناها و يادمان هاي تاريخي دشت مرودشت تاكيد كرد.
در اين آيين برنامه هاي ديگري از جمله گلستان خواني، شعرخواني و اجراي موسيقي زنده اجرا شد.
يادمان تاريخي تخت جمشيد كه متعلق به دوره هخامنشيان است يكي از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهاني است كه در سال 1979 ميلادي با شماره 114 در سازمان جهاني علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسكو) ثبت شد.
سلسله هخامنشيان از سال 330 تا 550 پيش از ميلاد در ايران حكومت كردند.
مجموعه جهاني تخت جمشيد در شهرستان مرودشت و در فاصله 60 كيلومتري شمال شيراز واقع شده است.
3002 /6118**1565

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «19 كبوتر به نشانه ثبت 19 يادمان ايران در يونسكو، در تخت جمشيد به پرواز درآمدند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-4954) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا