حفاظت از مواريث فرهنگي با مشاركت عموم شهروندان محقق مي شود

به گزارش ايرنا، قاسم سليماني دشتكي، شامگاه يكشنبه، در انجمن ميراث فرهنگي استان اظهار داشت: مردم براي حفاظت از ميراث فرهنگي به جا مانده از نياكان خود بايستي مشاركت بيشتري در اين زمينه داشته باشند.
وي تأكيد كرد: انجمن هاي ميراث فرهنگي در شهرستان ها بايد ترويج امور فرهنگي، حفظ و نگهداري از اين آثار را در بين عموم نهادينه سازند.
سليماني دشتكي افزود: آثار فرهنگي مي تواند به عنوان منبع درآمد پايدار براي هر منطقه محسوب شود.
وي تصريح كرد: جمع آوري كامل اسناد مربوط به نقش چهارمحال و بختياري در دوره هاي مختلف تاريخ ايران مانند قيام مشروطه، به عنوان يكي از اولويت هاي انجمن ميراث فرهنگي استان پيگيري شود.
استاندار چهارمحال و بختياري بيان داشت: تخريب و نابودي ميراث فرهنگي از طريق حفاري هاي غيرمجاز، بسيار ناپسندتر از غارت جنگل هاست.
وي اضافه كرد: دستگاه هاي امنيتي و انتظامي با جديت بيشتري نسبت به برخورد با متخلفان اين حوزه اقدام كنند.
سليماني دشتكي عنوان داشت: تحليل منطقي تاريخ، به دور از هرگونه نظر و سليقه شخصي و سياسي بايد در جامعه نهادينه شود.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري نيز در اين نشست گفت: انجمن ميراث فرهنگي استان در هفت شهرستان استان فعاليت دارد.
بهمن عسگري سوادجاني اظهار كرد: اين انجمن اكنون در شهرستان هاي شهركرد، فارسان، كوهرنگ، كيار، لردگان، سامان و بن فعال شده و در شهرستان هاي بروجن و اردل هنوز فعال نشده است.
وي ادامه داد: دارندگان خانه ها و بناهاي تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي مي توانند با همكاري شهرداري و دهياري ها از تسهيلات بانكي براي حفظ و مرمت اين بناها استفاده كنند.
عسگري سوادجاني بيان كرد: حمام هاي تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي نيز براي انجام فعاليت هاي فرهنگي تغيير كاربري يافته و تسهيلات بانكي براي مرمت اين بناهاي تاريخي تخصيص مي يابد.
وي يادآور شد: 50 درصد هزينه هاي مربوط به اين طرح را شهرداري ها و يا دهياري ها پرداخت مي كنند.
به گزارش ايرنا، در اين نشست برخي مديران دستگاه هاي اجرايي چهارمحال و بختياري عملكرد دستگاه متبوع خود را در حوزه انجمن ميراث فرهنگي ارائه كردند.
7362/ 6014/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفاظت از مواريث فرهنگي با مشاركت عموم شهروندان محقق مي شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5017) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا