اجلاس نفتي دوحه بدون نتيجه به پايان رسيد

به گزارش ايرنا، برخي از رسانه هاي خبري يكشنبه شب گزارش دادند، ايران در اين اجلاس كه با هدف تثبيت قيمت تشكيل شده است، شركت نكرد و گزارش‌ها حاكي از آن است كه دليل اصلي عدم توافق در اين نشست اختلافات عربستان با ايران بوده است.
ايران تاكيد كرده است كه تا زمان بازگشت كامل به بازار نفت و رساندن سهم خود از بازار به سطح پيش از اعمال تحريم‌ها به هيچ گونه سقف توليدي تن نخواهد داد و هيچ توافقي را در مورد تثبيت ميزان توليد امضا نخواهد كرد.
خبرگزاري رويترز گزارش داده است كه عربستان بزرگ‌ترين توليدكننده اوپك به شركت كنندگان اجلاس دوحه گفته است كه خواهان پايبندي تمام توليدكنندگان بزرگ از جمله ايران به سقف توليد است.
قرار بود 18 كشور شركت‌كننده در نشست دوحه از جمله روسيه امروز يكشنبه 17 آوريل (29 فروردين) توافقي را براي ثابت نگه داشتن سقف توليد ماه ژانويه تا اكتبر سال 2016 امضا كنند.
اما بر اساس گزارش‌ها، اختلاف‌ ميان اعضا و مخالفت عربستان با پيش‌نويس توافق باعث ابهام در سرنوشت اجلاس و الزام‌آور بودن نتيجه آن شده است.
علاوه بر اين بين شركت‌هاي عضو اوپك و كشورهاي غير عضو بر سر ميزان توليد اختلاف نظر وجود داشته است. كشورهاي عضو اوپك به كشورهاي غير عضو گفته‌اند كه آنها ابتدا بايد با اوپك به توافق برسند.
اين توافق احتمالا به نشست آتي در تابستان موكول خواهد شد.
خبرگزاري رويترز به نقل از منابع خود گزارش داده است كه پيش‌نويس تازه‌اي كه پس از اين ديدار تهيه شده شامل هيچ يك از موارد الزام‌آور قبلي نمي‌شود.
يك مقام ارشد نفتي به اين خبرگزاري گفته است: مشكل پيدا كردن راه حلي است كه ايران در آن نقشي نداشته باشد، عربستان را راضي كند و روسيه را شاكي نكند.
كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند كه بي‌نتيجه ماندن اجلاس دوحه باعث خواهد شد ثبات نسبي چند ماه اخير در قيمت نفت به خطر بيفتد و رقابت در توليد باعث كاهش بيشتر قيمت شود.
شبس**1751**1565

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اجلاس نفتي دوحه بدون نتيجه به پايان رسيد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5018) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا