كارشناس رسانه:انعكاس انتقادات سيف در رسانه هاي آمريكا كارساز بود

به گزارش ايرنا، فرزاد حسني روزنامه نگار و كارشناس رسانه اي حوزه بانكي مقيم امريكا در گفتگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: پس از سخنراني دكتر ولي الله سيف رييس بانك مركزي ايران در اجلاس مشترك بهاره صندوق بين المللي پول و بانك جهاني فرصتي فراهم شد تا ايشان با تعدادي از كارشناسان و متخصصان و بازرگانان ايراني گفت و گو داشته باشد و در جريان مسائل و مشكلات و مباحث مطرح شده از طرف ايشان قرار گيرد.
حسني تصريح كرد: به نظر مي رسد تيم اقتصادي دولت براي تسهيل در ارتباطات مالي در دوران پس از برجام تدابير ويژه اي را انديشيده است و با تاكتيكي هوشمندانه دست به اقدام زده است.
وي ادامه داد: سيف در اين جلسه ضمن تشريح ديدگاه هاي خود درباره تسهيل ارتباطات مالي بين بانك هاي ايراني و بانك هاي جهاني، به معرفي موانع پيش رو و سياست هاي دولت براي رفع گام به گام اين موانع پرداخت .
اين كارشناس حوزه رسانه افزود : با شنيدن سخنان سيف ذكاوت و هوشمندي رسانه اي و استفاده مناسب از مديا براي تحت الشعاع قرار دادن بخش هاي مختلف تاثيرگذار بر تبادلات بانكي محرز شد و بي شك انعكاس انتقادات آقاي سيف در رسانه هاي آمريكا در رفع مسايل مبادلات بانكي كارساز خواهد بود.
حسني خاطرنشان كرد: به نظر مي رسد اظهارات سيف برخلاف تصور برخي منتقدان بسيار هوشمندانه و با هدف استفاده حداكثري از ظرفيت رسانه ها طرح شده است و از اين منظر سقوط بازارهايي مثل بازار بورس به بهانه بازتاب اين سخنان كاملا احساسي و بر مبناي تحليل غلط رسانه اي است.
وي با اشاره به ديدارش با رييس بانك مركزي ايران در واشنگتن ساعاتي بعد از بازي حساس دربي پايتخت گفت: در اين ديدار و در مقدمه پرسشم از ايشان با اشاره به بازي دربي به طنز گفتم كه بعد از تاكتيك هوشمندانه تيم سياست خارجي در ميدان سياست اكنون نوبت تيم اقتصادي است كه به عنوان يار تازه نفس در نقش مهاجم نوك در جهت منافع ملي ايران حركت كند و با بررسي دقيق به عنوان يك كارشناس رسانه از اين منظر سخنان دكتر سيف را بررسي و ارزيابي مي كنم.
سيف در اين جلسه گفت : كندي عادي سازي روابط بانك هاي ايراني با بانك هاي بين المللي به خصوص بانك هاي امريكايي اين احساس را به وجود آورده است كه برنده اصلي پس از تحريم ها اروپا است و امريكا از دسترسي به بازار ايران عقب مانده است اين مسئله به تدريج در محافل خبري و رسانه اي امريكا مطرح مي شود و اثر خود را خواهد گذاشت براي مثال وقتي ايرباس با ايران قرارداد منعقد كرد يكي از مسائل اصلي مطرح شده اين بود كه چرا بوئينگ اقدامي براي حضور در بازار ايران نمي كند.
حسني در ادامه صحبت هاي خود مي گويد:يكي از مسائل و مشكلات پيش روي تجارت ايران قوانين و مقررات داخلي امريكا است كه در طول سال ها به تدريج وضع شده است. يكي از اين قوانين سخت گيرانه كه دست بسياري از شركت ها را براي حضور در بازار ايران بسته وزارت خزانه داري آمريكا (OFAC) است. خوشبختانه اين قانون بعد از برجام و از ابتداي سال 2016 بازنگري شد و بخشي از قوانين سخت گيرانه آن تسهيل شد. خبر خوب تازه اينكه بعد از سخنان دكتر سيف و جلسه برگزار شده با وزارت خزانه داري امريكا مسئولان دفتر كنترل دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري آمريكا (OFAC) در جلسه اي با همكاران بانك مركزي ايران به بررسي مسائل پيش رو به صورت جزئي و عملياتي پرداختند و به نتايج مثبت و سازنده اي نيز دست پيدا كردند.
اين كارشناس رسانه افزود : به نظر مي رسد بايد به صورت گام به گام اين قانون را با برقراري جلسات كارشناسي تسهيل كرد و براي اين موضوع سياست مناسب ،هوشمندي رسانه اي نياز است.
حسني در پايان اظهار داشت : سيف تاكيد داشت به موازات اقدامات دولت براي ايجاد و تسهيل تبادلات مالي لازم است بستر سازي اوليه براي امكان سنجي و شناسايي بازارهاي هدف توسط دو طرف صورت بگيرد و از اين جهت راهكارهاي متداول و مرسوم نظير تبادل هيات هاي بازرگاني، مشاركت در نمايشگاه هاي تخصصي توسط شركت هاي ايراني مي تواند فضاي اوليه براي تحقيقات بازار و شناسايي مزيت ها را فراهم كند.
اروپام.542.**1565

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كارشناس رسانه:انعكاس انتقادات سيف در رسانه هاي آمريكا كارساز بود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5084) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا