برخورد يك هواپيماي مسافربري با پهپاد در حين فرود در هيترو لندن

به گزارش ايرنا، خلبان ايرباس A320، كه حامل 132 مسافر بود بعد از فرود در فرودگاه هيترو، برخورد هواپيمايش را با يك شئي كه به گفته وي، به ‌احتمال‌ زياد پهپاد بوده، گزارش داده است.
پليس مترو پليتن لندن گفته است كه به دنبال گزارش ياد شده، مقامات ذيربط تحقيق در اين ‌خصوص را آغاز كرده‌اند.
پليس لندن اعلام كرده هنوز كسي در اين رابطه بازداشت نشده است.
در همين حال شركت بريتيش ايرويز، شامگاه گذشته در بيانيه اي اعلام كرد كه 'هواپيما به‌ سلامت در پايانه پنج فرودگاه هيترو به زمين نشست، مهندسان كاملا آن را بازرسي كرده‌اند و هواپيما آماده پرواز بعدي است.'
بريتيش ايرويز با بيان اينكه امنيت و ايمني اولويت اين شركت است، اعلام كرد كه 'نهايت همكاري' را با پليس در تحقيقات به عمل خواهد آورد.'
براساس قوانين هوانوردي غيرنظامي ( سي اي‌اي )، پهپادها (پرنده هدايت‌پذير از دور) حق پرواز در نزديكي فرودگاه‌ها ندارند و ضمن اينكه اجازه پرواز در ارتفاع بالاتر از 400 فوت نيز به آنها داده نشده است.
بر اساس قوانين ياد شده، پرواز پهپادها در نزديكي فرودگاه‌ها مي‌تواند مجازات زندان را تا پنج سال براي صاحبش به دنبال داشته باشد ضمن اينكه بر اساس قوانين انگليس پهپادها حق پرواز در نزديكي ساختمان‌ها و يا محل اجتماع مردم ندارند.
اما با توجه به افزايش بروز حوادث ناشي از پهپادها در فرودگاه‌ها، مقامات و نهادهاي مرتبط با هواپيماهاي غيرنظامي بارها خواهان تشديد اين قوانين شده‌اند كه حادثه جديد فرودگاه هيترو بدون ترديد اين مساله را بار ديگر به سطح افكار عمومي خواهد كشاند.
پيش‌ از اين چندين بار در فرودگاه‌هاي مختلف انگلستان از جمله فرودگاه هيترو و منچستر، احتمال برخورد پهپادها با هواپيماها گزارش‌ شده بود اما اين نخستين بار است كه برخورد يك پهپاد با يك هواپيما گزارش مي شود.
فرودگاه منچستر در سال 2014 ميلادي به خاطر پرواز يك هواپيماي بدون سرنشين در نزديكي فرودگاه، بيست دقيقه تعطيل شد.
در حال حاضر علاوه بر استفاده از پهپادها براي موارد تفريحي، در مواردي چون فيلم‌برداري از رويدادهاي مهم ورزشي و اجتماعي و نيز نقشه‌برداري استفاده مي‌شود.
هر چند بر اساس گزارش‌هاي منتشر شده، در برخي از كشورها از جمله آمريكا، قاچاقچيان در مواردي براي حمل مواد مخدر به داخل زندان‌ها ازاين‌گونه هواپيماها استفاده كرده‌اند.
يك گروه تحقيقاتي در انگليس اخيرا هشدار داد كه گروه‌هاي تروريستي از جمله داعش مي‌توانند از پهپادها يا همان هواپيماهاي بدون سرنشين كه در بسياري از فروشگاه‌ها قابل خريداري هستند، براي حملات تروريستي در اين كشور استفاده كنند.
به گفته اين انديشكده صدور مجوز براي مالكان هواپيماهاي بدون سرنشين و توسعه فناوري ضد اين‌گونه هواپيماها ازجمله ليزرها و مسدودكننده‌هاي امواج راديويي از جمله شيوه‌هايي هستند كه مي‌توان براي مقابله با اين تهديد به كار گرفت.
اين انديشكده همچنين پيشنهاد كرده است كه مقامات مسوول اين اجازه را بايد داشته باشند كه درصورتي‌كه خطري از جانب اين‌گونه هواپيماهاي بدون سرنشين احساس كردند، بتوانند آنها را نابود كنند.
اروپام**4**1552

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برخورد يك هواپيماي مسافربري با پهپاد در حين فرود در هيترو لندن» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5287) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا