وزارت خارجه كشورمان ايران را متهم و آمريكا را تبرئه كرد!

به گزارش ايرنا، در بخشي از اين خبر آمده است:
روز گذشته گزارش مفصل وزارت امور خارجه به مجلس درباره روند اجرايي برجام منتشر شد. گزارشي كه قسمت اعظم آن تكرار برخي مفاد برجام بوده و گويا صرفاً براي حجيم كردن متن تهيه و تنظيم شده و خاصيت ديگري ندارد.
توافقات كاغذي!
نويسندگان گزارش پس از تكرار مكررات درخصوص رفع كاغذي تحريم‌ها در بخش عملي اين قضيه نوشته‌اند؛ «متعاقب اجراي برجام تغيير كاملاً محسوس و معني‌داري در فضاي بين‌المللي به نفع ايران صورت گرفته و سفرهاي متعدد هيأت‌هاي عالي‌رتبه سياسي، اقتصادي، شركت‌ها و اشخاص آغاز گرديده است. اين امر فرصت‌هاي جديدي را در برابر كشورمان قرار داده است: تنوع در انتخاب منابع و شركاي تجاري، برقراري رقابت كه منجر به كاهش قيمت‌ها و هزينه‌ها مي‌گردد، دسترسي به فناوري‌هاي نوين و افزايش دانش حرفه‌اي از طريق دست يافتن به پيشنهادها و گزينه‌هاي متنوع، حذف دلال‌ها و واسطه‌ها به جهت امكان برقراري رابطه مستقيم با منابع توليد كالا و خدمات، تحقق استقلال در تصميم‌گيري و انتخاب بهينه و... كه همگي طليعه دوران جديدي از همكاري‌هاي اقتصادي را نويد مي‌دهد.»
ادعاي « تغيير كاملاً محسوس و معني‌داري در فضاي بين‌المللي به نفع ايران صورت گرفته و سفرهاي متعدد هيأت‌هاي عالي‌رتبه سياسي، اقتصادي، شركت‌ها و اشخاص» در حالي است كشورهاي خارجي به صراحت اذعان دارند، به دليل فشار، تهديد و كارشكني‌هاي آمريكا در اين عرصه، توافقات اقتصادي صورت گرفته با ايران توانايي اجراي عملي ندارند و صرفاً توافقاتي روي كاغذ هستند.
«هيچ چيز پيش نمي‌رود»
نشريه فورچون به تازگي گزارشي قابل تامل در اين زمينه منتشر كرده است. ويوين والت در اين گزارش نوشت: شركت‌هاي خارجي مايل به سرمايه‌گذاري در ايران از موانع فراواني كه قوانين گيج‌كننده آمريكا پيش روي آنها گذاشته است شكوه مي‌كنند و هشدار مي‌دهند پيچيدگي‌هاي فرايند تجارت با ايران ممكن است سرعت اجراي قراردادهاي سرمايه‌گذاري در اين كشور را كاهش دهد و سرانجام برنامه اصلاحات ايران به خطر بيفتد!
در ادامه اين گزارش آمده است: اردوان اميراصلاني، از وكلاي ساكن پاريس كه اخيراً در قراردادهايي كه شركت‌هاي بزرگ فرانسوي با ايران امضاء كرده‌اند نقش داشت مي‌گويد: «هيچ‌چيز پيش نمي‌رود.»
اين روزنامه سخنان روحاني در رژه روز ارتش با تيتر «همه سرنشينان يك كشتي هستيم» را به عنوان عكس نخست انتخاب كرد.
در خبر مربوط به اين عكس آمده است:
رئيس جمهور كشورمان در مراسم رژه روز ارتش تاكيد كرد: آنكه مي‌گويد ما قدرت سخت نياز نداريم ساده‌لوح است و آنكه مي‌گويد قدرت نرم نياز نداريم نگاهش كوته‌بينانه است.
حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور كشورمان روز گذشته در مراسم رژه نيروهاي مسلح ارتش طي سخناني اظهار داشت: روز مبارك ارتش جمهوري اسلامي ايران كه امسال تقارن پيدا كرد با ميلاد پر بركت امام جواد و مولايمان اميرالمومنين(ع) را به همه خانواده بزرگ ارتش جمهوري اسلامي ايران و همه نيروهاي مسلح، ملت بزرگ ايران و به ويژه فرماندهي كل نيروهاي مسلح تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم.
وي با بيان اينكه امام در آن ايام 29 فروردين سال 58 را به عنوان روز ارتش جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد افزود: اگر يادتان باشد آن روز در همه خيابان‌هاي تهران و همه شهرهايي كه ارتش در آنجا حضور داشت، ارتش به خيابان آمد و با شعار ارتش فداي ملت كه مردم هم با اجتماعشان در خيابان پاسخ مي‌دادند ملت فداي ارتش، با اين روز تاريخي يك توطئه بزرگ از پيش پاي مردم برداشته شد.
روحاني ادامه داد: ارتش حضور پيدا كرد و قدرت خود را نشان داد و همه گروهك‌ها و اربابان آنها نشان داد كه ارتش ايران يك ارتش مردمي، مكتبي، ملي و گوش به فرمان رهبري معظم انقلاب است.
رئيس‌جمهور خاطر نشان كرد: ارتش جمهوري اسلامي ايران طبق فرمان امام راحل و وصيت امام راحل و تدبير فرماندهي فرمانده معظم كل قوا ارتشي است كه به كل ملت ايران تعلق دارد. نه ارتش جناحي و نه ارتش حزبي و نه ارتش اين گروه و آن گروه است، ارتش جمهوري اسلامي ايران ارتش اسلام، نظام اسلامي و كل ملت ايران است.
روزنامه كيهان در ستون يادداشت روز خود به قلم «محمد ايماني» به اجراي تعهدات ايران در برجام با تيتر «راز آن خط‌قرمزها» پرداخته است.
در بخشي از اين يادداشت آمده است:
7 ماه از اجراي تعهدات ايران و 3 ماه از شروع اجراي برجام سپري شد؛ هر چند كه با لحاظ كردن توقف سايت فردو، شروع روند جديد را بايد حدود 27-8 ماه عنوان كرد. اكنون در عبور از مسيري پرفراز و نشيب طبيعي‌ترين پرسش اين است كه چرا آثار مثبت مورد توقع از برجام عينيت نيافته و غرب به ويژه آمريكا زير بار تعهدات خود نمي‌روند؟ حالا دولتمرداني چون صالحي و سيف و ظريف نيز نگران اجرايي نشدن برجام و حس نشدن آثار آن توسط مردم هستند. چرا برجام براي ايران اجرايي نشد و چرا ديوار برجام كج بالا رفت و بيش از اين قابل سرپا ماندن نيست؟
1- مذاكرات درست از زماني منحرف شد كه برخي تصميم‌گيران و تصميم‌سازان، متأثر از جريان رسانه‌اي- حزبي بزك كننده آمريكا، به نفس مذاكره و توافق موضوعيت بخشيدند و به جاي اصالت دستاورد، اصالت مذاكره و توافق را برگزيدند. اگر در دنيا و عرف ديپلماسي، مذاكره يك تاكتيك بود، تبليغات استراتژيك نسبت به اصل آن دست و پا كردند. به ابزار مذاكره و توافق قداست و ارزش استراتژيك بخشيدند و در قول يا فعل معلوم كردند كه برخلاف تصريح آمريكايي‌ها مبني بر اينكه «توافق نكردن بهتر از توافق بد است»، اينان شيفته توافق هستند و هر توافقي را بهتر از عدم توافق مي‌دانند. برجام اين‌گونه كج و معوج چيده شد و به همين دليل ،هم توافق موقت ژنو و هم توافق وين علي‌الدوام نقض شده است. يعني تا همين نرخ و مظنّه سرجاي خود باقي است و كساني هستند كه جاي آمريكايي‌ها و غربي‌ها بدعهدي‌هاي آنان را انكار و لاپوشاني و توجيه كنند يا توپ را در زمين خودي بيندازند (مانند گزارش نماي اخير وزارت خارجه!)، روند نقض و دهن‌كجي ادامه خواهد داشت. برآورد آمريكايي‌ها اين است كه برخي محافل در داخل به هر قيمت پاي برجام و ستايش از آن باقي مي‌مانند، پس تا هر جا كه مي‌شود بايد خلاف همين برجام نصف و نيمه و مطالبات ايران در آن عمل كرد.
اين روزنامه در ستون اخبار ويژه سخنان ديپلمات آمريكايي با تيتر «انتظار بيجا داريم كه ايران نتواند از خود دفاع كند» را به عنوان خبر ويژه انتخاب كرده است.
در بخشي از اين خبر آمده است:
يك ديپلمات اسبق آمريكايي تأكيد كرد در حالي كه ايران در معرض تهديد قرار دارد نمي‌توان توقع داشت كه اين كشور از خود دفاع نكند و موشكي نداشته باشد.
«چارلز ناس» (كاردار سفارت آمريكا در سال‌هاي 1978 و 1979) با اشاره به سرمقاله اخير روزنامه واشنگتن پست كه آزمايش‌هاي موشكي ايران را تخطئه كرده بود، نوشت: ايران يكي از تأثيرگذارترين كشورها در منطقه خاورميانه است. البته شكي نيست كه يك سري آزمايش‌ها از تنوعي از موشك‌هاي ايران، پرسش‌هايي را در مورد مقاصد و نيات حقيقي ايران از اين تجربيات در ذهن ايجاد كرده است؛ اما نكته اينجاست كه تاكنون هيچ فرد خارجي اين آزمايش‌هاي موشكي را مورد بررسي دقيق قرار نداده است و اصلاً مشخص نيست آيا موشك‌هاي آزمايش شده از نوع بالستيك بوده است يا نه؟ و اين مسئله خود جاي بحث دارد.
وي مي‌افزايد: هيئت سردبيري واشنگتن پست در سرمقاله مورد اشاره خود (7 اوريل) در مورد ايران، از واقعيات سياسي و نظامي منطقه غافل مانده است. ايران بيش از سه دهه است كه در تحريم به سر مي‌برد و اين تحريمها كار به روزكردن نيروهاي مسلح ايران را فوق‌العاده دشوار كرده است.
دستگيري عامل تروريستي با ماموريت عمليات انفجاري در غرب كشور، بودجه‌اي كه به جاي مدارس دولتي صرف خصوصي‌ها مي‌شود!، وزير جهاد كشاورزي: براي واردات برنج، به شدت تحت فشارم و روزنامه آمريكايي:‌ آل سعود تفاله سلطنتي است ديگر عناوين خبري روزنامه كيهان در شماره امروز (دوشنبه) است.
شبس**1708*1613

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزارت خارجه كشورمان ايران را متهم و آمريكا را تبرئه كرد!» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5288) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا