تهديد نهاد رياست جمهوري كره جنوبي/پيونگ يانگ اتباع خود را مي‌خواهد

به گزارش ايرنا، نزديك به 13 نفر از اتباع كره شمالي كه در رستوراني در چين فعاليت مي كردند اخيرا به كره جنوبي پناهنده شدند كه اين مسئله بار ديگر به موضوعي تنش زا براي دو كره تبديل شده است.
اگرچه اخبار ضد و نقيض فراواني در اين باره منتشر و به نوعي پاي چين هم در اين ماجرا باز شده اما دولت پكن مي گويد كه افراد ياد شده با اسناد قانوني از مرز گذشته اند.
چين گفته است كه اين افراد كه 12 نفرشان زن هستند و گذرنامه معتبر هم داشته اند، ظاهرا موضوع پناهندگي خود را پيشتر به اطلاع كره جنوبي رسانده بودند.
كميته وحدت كره شمالي در بيانيه امروز خود آورده است كه اين افراد بايد تحت هر شرايطي و هر چه سريع تر به كشورشان بازگردانده شوند.
كره شمالي تاكيد مي ورزد كه موضوع اين 13 نفر عادي نيست و آنها دقيقا تحت برنامه ريزي نهاد رياست جمهوري كره جنوبي به آن كشور انتقال يافته اند.
مدتي پس از اين اتفاق «يون بيونگ سه» وزير امور خارجه كره گفت كه پناهندگي اين افراد نشان مي دهد كه كره شمالي بايد دست از توسعه برنامه تسليحات هسته اي بردارد و به مردم خود اجازه يك زندگي آزاد بدهد.
اما خبرگزاري كره شمالي در گزارشي آورده است: اين افراد در محيطي خوب بزرگ شده اند و هيچ مشكل اقتصادي و سياسي نداشته اند كه بخواهند پناهنده شده و يا به كره بگريزند.
كميته وحدت كره شمالي در بيانيه خود خاطرنشان كرده است كه ربودن اين افراد تلاشي از سوي حزب حاكم «سائه نوري» براي انحراف افكار عمومي از شكست اين حزب در انتخابات پارلمان بوده است.
حزب مذكور در انتخابات پارلماني ماه جاري ميلادي از حزب «مينجو» شكست خورد و فقط 122 كرسي بدست آورد و گفته مي شود حزب حاكم كره براي اولين بار در 16 سال گذشته اكثريت پارلماني را از دست داده است.
كره شمالي نوع اقدام تلافي جويانه خود را مشخص نكرده اما شخص «پارك گئون هي» رئيس جمهور كره جنوبي را مسئول اين برنامه ريزي دانسته است.
آمار نشان مي دهد كه در سه ماه گذشته نزديك به 342 نفر از اتباع كره شمالي به كره جنوبي پناهنده شده اند كه از ميان آنها 77 نفر مرد هستند.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تهديد نهاد رياست جمهوري كره جنوبي/پيونگ يانگ اتباع خود را مي‌خواهد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5348) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا