تلاش مالزي و اندونزي براي ايجاد گشت مشترك دريايي منطقه اي و مقابله با ابوسياف

به گزارش ايرنا، گروه تروريستي ابوسياف همپيمان داعش طي بيش از دو هفته گذشته 18 ملوان و خدمه اندونزيايي و مالزيايي چند كشتي را در سه مرحله در آب هاي منطقه به گروگان گرفته و به مخفيگاه هاي خود در جزيره 'سولو' در جنوب فيليپين منتقل و براي آزادي آنها تقاضاي باج كرده است.
تروريست هاي ابوسياف پيش از اين سر يك گروگان مالزيايي خود را به دليل نپرداختن باج قطع كرده و تاكيد دارند در صورت پرداخت نشدن باج درخواستي در قبال آزادي دو گروگان كانادايي نيز تا چند روز آينده آنها را هم خواهند كشت.
'هشام الدين حسين' وزير دفاع مالزي پس از اين تحولات پيشنهاد همكاري نظامي بيشتر با اندونزي، فيليپين و برونئي براي اطمينان از ايمني و امنيت در درياي سولو را مطرح كرد.
وي روز دوشنبه به خبرنگاران ، گفت مالزي بايد همكاري با همسايگان خود در منطقه را براي افزايش گشت هاي مشترك دريايي و نظارت هوايي در تنگه مالاكا و آبراه صباح افزايش دهد.
اين درخواست پس از انتقاد از ناكارآمدي بخش دريايي مالزي و بي اثر بودن فعاليت آن براي مقابله با جنايات مرزي مانند دزدي دريايي و ربودن مردم براي باجگيري مطرح شد.
به نوشته تارنماي 'نيو استريت تايمز'، وي در پاسح به اين انتقادات با اشاره به تلاش جهاني براي مقابله با داعش در عراق و سوريه، گفت كه به موضوع ربودن خدمه كشتي ها نيز بايد منطقه اي نگاه كرد. درياي سولو توسط ستيزه جويان تهديد مي شود و ما هيچ چاره اي جز همكاري با يكديگر نداريم.
فيليپين سال 1990 براي انجام گشت مرزي با مالزي و اندونزي تواففقنامه اي امضا كرده است.
از سوي ديگر يك وزير ارشد اندونزيايي، گفت كه 'جوكو ويدودو' رئيس جمهور اين كشور بر تلاش براي ايجاد گشت مشترك دريايي با مالزي و فيليپين به منظور امن كردن مسير تجارت دريايي تاكيد كرده است.
'لوهوت پاندجايتان' وزير هماهنگي امور سياسي، حقوقي و امنيتي كابينه اندونزي روز گذشته گفت كه رئيس جمهور اين كشور درخواست كرده است امكان ايجاد گشت مشترك با مالزي و فيليپين براي افزايش امنيت دريايي را بررسي كنند.
براساس گزارش خبرگزاري رسمي اندونزي (آنتارا)، وي اعلام كرد كه روساي جمهوري روز شنبه پس از آنكه چهار خدمه اندونزيايي در حادثه اي جديد در مرزهاي دريايي بين مالزي و فيليپين ربوده شدند، مذاكره كردند.
اين وزير اندونزيايي، گفت كه ارتش اين كشور در صورت تاييد پارلمان فيليپين براي ورود به عرصه دولت هاي محلي جنوب فيليپين مي تواند براي مقابله با تروريست ها اقدام كند.
وي از اعزام نمايندگان شركت هاي كشتيراني كه خدمه آنها توسط گروه تروريستي ابوسياف ربوده شده اند براي مذاكره با اين گروه خبر داد، اما تاكيد كرد پشت ربوده شدن 14 اندونزيايي انگيزه هاي سياسي و اقتصادي وجود دارد.
'لوهوت پاندجايتان' اعلام كرد مذاكره با گروه ابوسياف براي آزادي 10 خدمه كشتي كه در نخستين مرحله ربوده شدند، در جريان است.
گروه تروريستي ابوسياف كه سال 1990 با كمك 'ابوسياف' مغز متفكر 'اسامه بن لادن' رهبر القاعده بنا نهاد شد با گروگان گرفتن گردشگران خارجي در جنوب فيليپين اقدام به باجگيري مي كند.
آدم ربايي در آب هاي مشترك فيليپين با اندونزي و مالزي موضوعي است كه همواره دولت ها و مقامات نظامي و امنيتي دو كشور را به چالش كشيده است.
گروه تروريستي ابوسياف كه در جنوب فيليپين فعال است و با ربودن گردشگران خارجي و اتباع كشورهاي مختلف در ايالت هاي صباح و ساراواك و آب هاي منطقه اقدام به باجگيري مي كند 26 آبان ماه سال گذشته نيز 'برنارد دن' گروگان 39 ساله مالزيايي خود را به تقليد از گروه تكفيري داعش گردن زد و سر وي يك روز بعد پيدا شد.
از سوي ديگر ابوسياف يك كشيش سابق ايتاليايي را هفته گذشته پس از شش ماه اسارت در جزيره 'سولو' در جنوب فيليپين در قبال دريافت 630 هزار دلار سربها يا فديه آزاد كرد.
آساق**1611

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش مالزي و اندونزي براي ايجاد گشت مشترك دريايي منطقه اي و مقابله با ابوسياف» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5349) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا