وارونه‌نمايي يك موضعگيري سنجيده- علي خرم*

اختلافاتي كه مسوولان و مقامات ديپلماتيك، سياسي و اقتصادي كشورهاي طرف اختلاف را بر آن مي‌دارد تا از طريق گفت‌وگو و مذاكره، مشكلات پيش آمده را حل و فصل كنند. سفر رييس كل بانك مركزي به امريكا سه ماه بعد از اجراي برجام با هدف بحث و گفت‌وگوي جدي با مقامات امريكايي درباره موانع اجراي برجام را بايد در اين چارچوب تعريف كرد.
اين سفر در حالي انجام شد كه بعد از اجرايي شدن برجام و لغو تحريم‌هاي اروپا و امريكا عليه ايران، برخي بانك‌هاي اروپايي به دليل نگراني از اعمال جريمه توسط امريكا و نيز نداشتن مجوز انجام معاملات دلاري با بانك‌هاي ايراني، هنوز تعامل لازم و مناسبي با بانك‌هاي كشورمان برقرار نكرده‌اند و همين مسأله، مشكلات جدي در مبادلات بين بانكي و تجارت ايران و اروپا پديد آورده است.
ريشه اين مشكل، يك قانون قديمي امريكاست كه در زمان تحريم‌هاي اوليه واشنگتن عليه تهران به تصويب رسيده و به مرحله اجرا درآمده است. هنگام توافق هسته‌اي و امضاي برجام هم اشاره‌اي به ضرورت لغو اين تحريم‌ها نشد زيرا در فهرست تحريم‌هاي هسته‌اي قرار نداشت. به هرحال، همين قانون تحريم‌هاي اوليه امريكا عليه ايران، مانع تعامل عادي بانك‌هاي ايران و اروپا شده است.
رييس بانك مركزي ايران نيز كه براي شركت در نشست سالانه صندوق بين‌المللي پول عازم واشنگتن شده بود، از فرصت حضور در خاك امريكا استفاده كرد و ضمن گفت‌وگوي مستقيم با مقامات اقتصادي كاخ سفيد، به آنان هشدار داد كه موظفند براي حل اين مشكل اقدام جدي و تدبيري اساسي بينديشند.
سيف براي بالا بردن ضريب تأثير هشدار خود به مقامات امريكايي، از زبان ديپلماتيك بهره گرفت و تأكيد كرد كه برداشته شدن تحريم‌ها و فراهم شدن امكان مبادلات بين‌المللي با بانك‌هاي مختلف اروپايي و آسيايي، از اهداف مهم ايران در مذاكره هسته‌اي بوده است و اگر به هر دليلي دستيابي به اين هدف، با مانع مواجه شود حتي اگر ريشه اين مانع‌سازي در خارج از توافق نهايي برجام باشد، مترادف آن است كه كشورهاي غربي در زمينه‌سازي براي رفع چالش‌هاي بانكي و مالي ايران كوتاهي كرده‌اند و بايد عواقب اين گريز از روح تعامل و تفاهم براي امكانپذير شدن اجراي بندهاي مورد توافق در برجام را پذيرا شوند.
اين موضع سيف، به عنوان يكي از مقامات ارشد اقتصادي كشور كه موانع اجراي برجام را در خاك امريكا به مقامات ايالات متحده گوشزد كرد، مؤثر واقع شد تا حدي كه وزير خزانه‌داري امريكا تأكيد كرد امريكا تا زماني كه ايران به تعهدات خود براساس برجام عمل كند، با 'حسن نيت' به اجراي تعهدات مرتبط با تحريم‌ها ادامه خواهد داد.
در واقع، تاكتيك انداختن توپ در زمين امريكايي‌ها به نفع ايران پاسخ داد، آن هم در شرايطي كه تندروهاي امريكايي به بهانه‌هاي مختلف تلاش مي‌كنند زمينه‌ساز فشارهاي جديد عليه ايران شوند، زيرا رييس كل بانك مركزي ايران در حالي كه همه كشورهاي طرف مذاكرات هسته‌اي، پايبندي ايران به مذاكرات هسته‌اي را تصريح كرده‌اند، مقامات امريكايي را با طرح بحث‌هاي تخصصي و ارائه استدلال‌هاي منطقي متوجه مسووليت جدي خود براي برداشتن هرگونه مانع اقتصادي عليه ايران كرد تا از طريق بحث و گفت‌وگوي مستقيم و تخصصي با مسوولان حوزه خزانه‌داري و مالي امريكا و نه ايجاد جدال و تنش ديپلماتيك به برطرف شدن يكي از جدي‌ترين مشكلات پيش آمده در مسير اجراي برجام ياري رساند.
اما برخلاف آنچه كه اين مقام اقتصادي كشورمان در سفر به امريكا دنبال مي‌كرده است، برخي از مخالفان داخلي برجام هشدارهاي او مبني بر الزام امريكا براي حل مشكلات پيش آمده در 'روابط بين بانكي ايران و كشورهاي خارجي' را به اين معنا در نظر گرفتند كه گويي برجام براي ايران، كمترين دستاوردي نداشته است.
اين دسته از منتقدان، از سخنان رييس بانك مركزي ايران كه بر گرفته از اصول و فنون مذاكره و ديپلماسي است، ابزاري سياسي ساختند تا به اهداف جناحي خويش و زير سؤال بردن 'تمام' دستاوردهاي موفقيت‌آميز دولت در حل و فصل چالش هسته‌اي ايران برسند.
اين موضع كه همه آنچه در مذاكرات هسته‌اي به دست آمده را ناديده مي‌انگارند بويژه در شرايطي كه فضاي تندي از سوي مخالفان خارجي برجام عليه تهران شكل گرفته است، به منافع ملي كشور آسيب وارد مي‌كند.
القاي اين مسأله كه برجام هيچ دستاوردي براي ايران نداشته، ارسال كننده اين پيام به كشورها و سرمايه‌گذاران مختلف خارجي خواهد بود كه اعتماد لازم براي برقراري روابط دوسويه سياسي و اقتصادي ميان ايران و كشورهاي جهان به وجود نيامده و لذا شرايط مناسب براي از سرگيري همكاري‌هاي اقتصادي با ايران مهيا نيست.
فضايي كه به نظر مي‌رسد مخالفان داخلي و خارجي برجام از به وجود آمدن آن ناراضي به نظر نمي‌رسند اما در اين ميان، مردم و فعالان اقتصادي قادرند فراسوي جنگ‌هاي تبليغاتي قضاوت كنند كه آيا واقعاً گشايش‌هايي در حوزه زندگي و كارشان ايجاد شده يا خير و فراتر از آن، اگر در بدبينانه‌ترين قضاوت، دستاورد برجام را بازگرداندن كشور از لبه پرتگاه اقتصادي و ديپلماتيك تعريف كنيم، آيا اين دفع خطر بزرگ، به تنهايي دستاورد بزرگي نيست؟
*سفير اسبق ايران در سازمان ملل متحد
منبع: روزنامه ايران 30/01/1395
پژوهشم**1197**1717

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وارونه‌نمايي يك موضعگيري سنجيده- علي خرم*» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5420) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا