فرصت برای مرد طلایی!

برداشت يك

فرصت برای مرد طلایی!

دوشنبه 30 فروردین 1395 0

دیگر ورزش‌ها - جمعه‌ای که گذشت، غوغای فوتبال بود. شهرآورد پرسپولیس و استقلال و استقبال نزدیک به صد هزار تماشاگر در ورزشگاه و شاید بیش از چهل میلیون نفر هم پای گیرندهای خود به تماشای این رخداد بزرگ ورزشی و البته فوتبال نشستند.

روزنامه خبرورزشی / جهانگير كوثري؛ تمام اخبار تحت‌الشعاع اين رويداد قرار گرفت و بيشترين گفت‌وگوها در باب استقلال بود و پرسپوليس و داوري كه خود حكايتي داشت.

در ورزشگاه آزادي اتفاق ديگري در حال انجام بود؛ مسابقات انتخابي كشتي المپيك براي معرفي نفرات برتر. مردم غافل بودند كه اين مسابقات (كشتي انتخابي) سرنوشت ما را در يك سال ديگر و در گردهمايي تمام بزرگان جهان و در عرصه المپيك رقم خواهد زد. آنچه ما را به دنياي موفق امروز جهان پيوند مي‌زند، كسب مدال‌هايي است كه در المپيك كسب مي‌كنيم، مدال‌هايي كه برشي از پابرجايي جامعه جوان ما در تمام عرصه‌هاست.

از اولين المپيك‌هايي كه ما در آن حضور داشتيم، كشتي شرايط و حال و هواي ديگري داشت. اين رشته است كه در سالن‌‌هاي بزرگ ورزشي جهان همگان به پا مي‌ايستادند و طنين سرود كشورمان را با صعود پرچم ايران در بالاترين نقطه تماشا مي‌كردند. كشتي كه ريشه در فرهنگ اصيل ايران دارد يك حقيقت محض در ورزش، در اجتماع و نمونه‌هايي كه به عنوان الگو و سمبل انسانيت و آدميت شناخته شده‌اند.

از المپيك 1948 لندن كه بگذريم و تجربه ساده اوليه ورزش ما در المپيك بود و تنها يك مدال در وزنه‌برداري با جعفر سلماسي به دست آورديم، در سومين دوره حضورمان يلان كشتي قيام كردند. غلامرضا تختي و امامعلي حبيبي با كسب دو مدال طلا جهانيان را دچار بهت كردند. يعقوبي و خجسته‌پور هم نقره گرفتند.

ما در هلسينكي فنلاند (1952) مدال طلا به دست نياورده بوديم اما ملبورن حال و هواي ديگري داشت و نام ايران از اين المپيك شناخته شده بود و نوازندگان ياد گرفتند سرود ايران را نيز بياموزند و بنوازند. ما ديگر در هيچ المپيكي در كشتي بيشتر از يك مدال طلا نداشتيم.
اما در المپيك 2012 لندن تحول بزرگي در كشتي ما رخ داد و كشتي فرنگي ما (تأكيد بر كشتي فرنگي) سه مدال طلا به دست آورد.

پس ديگر كشورهاي صاحب قدرت كشتي جهان چه مي‌كردند؟ حميد سوريان، اميد نوروزي و قاسم رضايي با يك مربي افسانه‌اي به نام محمد بنا، معيارهاي كشتي فرنگي در جهان را به هم ريختند و واقعاً به شكل افسانه‌اي سه مدال طلا به دست آوردند و تيم ورزشي ايران در رده هفدهم جهان قرار گرفت در حالي كه چهار سال قبل در المپيك 2008 پنجاه‌ويكم شده بوديم. همه اين افتخار از كشتي و كشتي فرنگي بيرون زد و ما شديم آقاي كشتي فرنگي جهان و ارباب المپيك در سكوهاي فرنگي.

حالا دوباره نوبت محمد بنا است كه تيم كشتي فرنگي را براي المپيك 2016 (مرداد ماه 1396) آماده كند. قرار است حميد سوريان با منجزي به مسابقات قزاقستان بروند تا كسب سهميه كنند. مرحله حساسي است، سوريان با روحيه بالا مي‌تواند علاوه بر گرفتن سهميه در المپيك نيز يك مدال طلاي ديگر براي ايران به دست آورد.

اگر... دوستان! اجازه دهند و چوب لاي چرخ برنامه‌هاي محمد بنا و حميد سوريان قرار ندهند، او به دليل اراده هميشگي در لحظات سخت و حساس قادر است شفگتي ديگري خلق كند. حميد سوريان اين شايستگي را دارد كه به دليل مدال‌هايش، افتخاراتش و ازخودگذشتگي‌هايش دوباره به اين مسابقات اعزام شود. همه اين مقدمات آمد كه اين حرف را بزنم؛ جناب وزير ورزش، جناب كيومرث هاشمي و جناب رسول خادم، اين فرصت شما را پشيمان نخواهد كرد.

کشتی آزاد کشتی فرنگی کشتی


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرصت برای مرد طلایی!» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر ورزشی ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5429) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر ورزشی