چالش ساختار نامستحكم خانه هاي روستايي خمين

سازه هاي نامستحكم و فرسوده روستايي در خمين معضلي جدي است كه طنين خطر آن با كمترين حادثه غيرمترقبه و قهر طبيعت هويدا مي شود و نياز است تصميم سازان و مسئولان با علاج واقعه قبل از وقوع، مديريت راهبردي در عمران روستايي را در اين شهرستان دنبال كنند.
اغلب قريب به اتفاع نوع مصالح و شيوه ساخت سازه ها در آباديهاي خمين با مصالح طبيعي و سنتي است و سازه هاي روستايي، پايداري كافي ندارند.
ايران در شمار كشورهاي زلزله خيز دنيا قرار دارد و شرايط خاص طبيعي حكم مي كند تا مقاوم سازي واحدهاي مسكوني با بهره گيري از شيوه هاي معماري اصولي و مقاوم در روستاها به عنوان يك سياست اصولي در اولويت برنامه هاي عمراني قرار گيرد.
شهرستان خمين داراي 180 پارچه آبادي است كه ساكنان آن علاوه بر كمبود امكانات رفاهي ، به دليل سكونت در خانه هاي غيرمستحكم در معرض خطر قرار دارند.
مقاوم سازي واحدهاي روستايي قبل از هر اقدام عمراني به فرهنگ سازي و ارتقاء آگاهي در خصوص لزوم سازه هاي مستحكم در بين مردم نياز دارد و همراه سازي روستائيان در نهضت بازسازي بناهاي غيرمستحكم گام نخست است.
خشكسالي هاي سال هاي اخير و كاهش درآمد روستائيان، گراني مصالح ساختماني، نداشتن ضمانت بانكي و تسهيلات محدود باعث شده روستائيان توان بازسازي خانه هاي فرسوده و غير مقاوم را نداشته باشند و استقبال آنان از اين امر مهم و زيربنايي كمرنگ باشد.
يكي از روستائيان خمين، گفت: در چند سال اخير با بي آبي و كاهش سطح زير كشت محصولات كشاورزي، اغلب روستائيان درآمد كافي ندارند و با بحران مالي دست و پنچه نرم مي كنند و با شرايط فعلي بدون حمايت دولت نمي توان به طورجدي در مستحكم كردن خانه ها فكر كرد.
علي قرباني افزود: ترجيح مي دهم در اين خانه گلي و قديمي زندگي كنم اما زير بار قرض و تسهيلات بانكي نروم چرا كه مي دانم قدرت بازپرداخت آن را ندارم.
يكي ديگر از روستائيان خمين گفت: همه فرزندانم به دليل كم آبي به شهر مهاجرت كردند و من و همسرم در اين خانه قديمي زندگي مي كنيم.
براتعلي رحمتي افزود: ديگر عمرزيادي باقي نمانده است كه زير بار تسهيلات بانكي بروم و خانه خود را نوسازي كنم.
وي بيان كرد: در سال هاي قبل براي گرفتن تسهيلات بانكي براي نوسازي منزل مسكونيم اقدام كردم اما به دليل نداشتن ضمانت بانكي معتبر از گرفتن آن منصرف شدم.
بخشدار مركزي خمين گفت: در روستاهايي كه كمتر با بحران خشكسالي رو به رو هستند بسياري از خانه هاي مقاوم سازي شدند اما روستاهايي هستند كه خانوارهاي ساكن آن ها معضلات جدي مالي و معيشتي دارند و به دليل كم آبي و كاهش درآمد كشاورزي و دامداري ، آورده اي براي مقاوم سازي منزل مسكوني خود ندارند.
صادق نجاري افزود: در اين روستاها مردم تنها به فكر گذراندن زندگي خود هستند و زير بار تسهيلات بانكي و قرض ناشي ازساخت و ساز واحدهاي مسكوني خود نمي روند.
وي بيان كرد: با وجود تورم و گراني مصالح ساختماني، تسهيلات 150 ميليون ريالي نوسازي و مقاوم سازي واحدهاي مسكوني روستايي بسيار ناچيزاست و جوابگوي ساخت يك واحد مسكوني 60 تا 70 متري نيز نيست.
وي بيان كرد: بر اساس مستندات و مطالعات پايه موجود؛ خمين بر روي گسل قرار نگرفته و در سالهاي اخير با زلزله شديد مواجه نشده است اما اين مسئله قطعي نيست و نمي توان حدس زد كه حوادث غيرمترقبه چه موقع از راه مي رسد.
وي گفت: خمين مستعد بارندگي و تند بادهاي شديد است و مقاوم سازي منازل مسكوني روستايي به دليل اين بلاياي قهري بايد در اولويت باشد.
نجاري افزود: لازم است تا مسئولان دستگاه هاي متولي با يك نگاه جامع و برنامه ريزي شده به مسائل روستايي اهتمام ورزند تا با ايجاد اشتغال در روستاها و رونق اقتصادي در حوزه هاي كشاورزي و توليدات دامي زمينه براي احساس نياز به نوسازي بافت هاي فرسوده در ميان روستانشينان فراهم شود.
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي خمين نيز گفت: 70 درصد از منازل روستايي اين شهرستان نيازمند بهسازي و ارتقاء مقاومت هستند.
محمد كاظم آب پيكر افزود: از مجموع 11 هزار و 250 واحد مسكوني روستايي اين شهرستان، 9 هزار و 50 واحد نياز به بهسازي و مقاوم سازي دارد.
وي اظهاركرد: اين تعداد مسكن روستايي مشمول دريافت تسهيلات مقاوم سازي هستند تا در مقابل زلزله و ديگر بلاياي طبيعي استحكام بخشي شوند و با نوسازي و مرمت آنها منظر ظاهري و سيماي روستا نيز بهبود مي يابد.
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي خمين ادامه داد: اگر چه تسهيلات از 125 ميليون ريال به 150ميليون ريال افزايش يافته است، اما اين ميزان پرداختي جوابگوي نيازمخارج عمراني در نوسازي و استحكام بخشي يك بناي مسكوني نيست .
وي ادامه داد: تورم، تسهيلات محدود، نداشتن ضمانت بانكي و گراني مصالح ساختماني باعث شده روستانشينان از مقاوم سازي واحدهاي مسكوني خود استقبال نكنند.
آب پيكر گفت: طرح ويژه مسكن روستايي و بهسازي با هدف بهبود كيفيت مسكن و بافت روستايي و ارتقاي سطح ايمني، بهداشتي، رفاه و آسايش مسكن روستايي از سال 84 آغاز شد.
وي اظهار كرد: مقاوم سازي مسكن روستائي اولويت مهم است كه به ايجاد حفظ تراكم جمعيت خانوار، بهبود سيما و چشم انداز روستا، مقاوم سازي مسكن و در نتيجه به بهسازي زندگي روستايي مي انجامد .
وي ادامه داد: با توجه به اينكه بخش عمده اي از مناطق مسكوني كشور در روي كمربند زلزله قراردارند، استحكام بخشي ابنيه روستائي امري مهم و حياتي است.
رئيس بنياد مسكن انقلاب اسلامي خمين عنوان كرد: در حوادث قهري سال هاي گذشته خسارت مالي و جاني ناشي از بنيان سست مناطق مسكوني بالا بوده و نياز است كه معماري اصولي و استحكام بخشي بناها با قوت دنبال شود.
شهرستان خمين در جنوب استان مركزي 110 هزار نفر جمعيت دارد كه 40 هزار نفر آنان در روستا زندگي مي كنند.
گزارش از افسانه آروند
7277/6199/6013/6012

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چالش ساختار نامستحكم خانه هاي روستايي خمين» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5473) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا