ناشران گيلاني: حمايت، حمايت

ارباب حلقه هاي نشر، حمايت است و اين عبارت هيچ ارتباطي به رمان تالكين نويسنده و زبان‌شناس انگليسي ندارد بلكه سخن مشترك ناشران گيلاني است كه معتقدند اگر حمايت نباشد، حلقه هاي نشر بيش از پيش خواهد گسيخت.
انسان بر مبناي شعور كه رشد مي كند و گام به گام انسان بودن مي آموزد، درمي يابد كه فقر گرسنگي نيست بلكه نداشتن است و اين نداشتن پول نيست، طلا و غذا هم نيست بلكه فقر همان گرد و خاكي است كه بر كتاب هاي فروش نرفته يك كتاب فروشي مي نشيند.
كتيبه سنگي را نمي‌شد در جامعه چرخاند، لوحه‌هاي گلي به سادگي قابل حمل نبود، آثار چرم نوشت را آسان نمي‌شد جابجا كرد، حتي پس از اينكه كاغذ كاربرد پيدا كرد و بعضي نوشته‌ها، مكتوب و به صورت كتاب هاي كنوني تجليد شد و معماري كتاب شكل گرفت.
معماري كتاب عملي است كه در آن آثار طراح، عكاس، نقشه‌نگار، تحليل گر محاسبه و بسياري از متخصصان ديگر كه نقش آنان به هيچ وجه از نقش نويسنده كتاب كمتر نيست، كنار هم قرار گرفته و از مجموع آنها اثر به وجود مي‌آيد؛ تدوين سياست و برنامه، سرمايه گذاري، توافق و عقد قرارداد با پديد‌آورنده، توليد فرهنگي، فني - هنري و چاپي، تبليغ، پخش و فروش نيز برخي از حلقه هايي است كه يك به يك از سوي ناشر شكل مي گيرد تا زنجيره نشر كشور اتصال يابد.
چاپ و نشر، پيوند دروني اقوام را برقرار و مستحكم و در ميان جوامع بشري ارتباط ايجاد كرد؛ فرهنگ ها، دانش ها و ذهنيت ها جامعه به جامعه، نسل به نسل، كشور به كشور و قاره به قاره انتقال يافت و پديده تازه‌اي به نام ارتباط جهاني را بوجود آورد.
ارتباط جهاني شكل گرفت و ارتباطات يك به يك گسترده شد و دنياي مسطح شكل گرفت اما امروز كه به بهانه بررسي مشكلات نشر در اين سر كره خاكي با ناشران گيلاني تماس حاصل شد، بدون استثنا همه آنان شكوه از كم حمايتي داشتند و يك دل و يك نوا مي گفتند: ﺧﻮﺵﺑﻪﺣﺎﻝ ﺣﺎﻓﻆ ﮐﻪ ﻧﻤﯽﺩﺍﻧﺴﺖ ﻧﺎﺷﺮ ﮐﯿﺴﺖ.
اكبر دهسرايي جزو برترين هاي نشر گيلان است اما از وضعيت حمايتي نشر در شهرستان ها گله مند است و مي گويد: سالهاست كه حمايت هاي حوزه نشر بسيار كمرنگ شده و بيشتر ناشران قادر به ادامه راه نيستند.
وي معتقد است: همچنان كه برآوردن يك كتاب نسبت به قبل 12 برابر شده و حمايت ها كم رنگ، تعداد قليان سراها افزوده شده و جوانان بجاي صف كتاب در كافي شاپ ها و قليان سراها اوقات مي گذرانند.
وي بيان كرد: يكي از ناشراني هستم كه به تقريب در همه نمايشگاه هاي كشور شركت مي كنم اما متاسفانه شرايط حضور در نمايشگاه ها نيز سال به سال دشوارتر مي شود.
وي با تلخندي نرم به كتاب و اهالي كتاب موفق باش گفت.
عليرضا عباسي يكي ديگر از ناشران گيلاني است كه نفس كشيدن ناشران فعال استان را ناشي از وابسته نبودن به دولت و استفاده از تسهيلات خصوصي مي داند.
وي در گفت و گو با ايرنا مي گويد: حمايت هاي دولتي از حوزه نشر شهرستان ها بسيار اندك شده و اگر وضعيت ناشران گيلان به نسبت بقيه شهرستان ها اندكي بهتر است، تنها بدليل بهره مندي از تسهيلات خصوصي است.
وي ادامه داد: قرار بود پس از قطع كاغذ تعاوني، خريد حمايتي افزايش يابد كه متاسفانه نه تنها تسهيلات حمايتي پرداخت نشد، بلكه خريدهاي حمايتي هم بسيار ضعيف انجام مي شود بگونه اي كه اين خريدهاي حمايتي دردي از ناشران دوا نمي كند.
حميد بلوري مديرعامل اتحاديه ناشران گيلان نيز ضمن تاييد همه مشكلات بيان شده، گفت: مشكل نقدينگي بزرگترين مشكل ناشران استان است.
وي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: 12سال است كه هيچ گونه نقدينگي به شريان هاي نشر استان جاري نشده و خبري از تسهيلات كم بهره و حمايت هاي حوزه نشر نيست.
وي ادامه داد: نگاه فرهنگي خانواده ها و معلمان نسبت به كتاب و كتابخواني، تحليل رفته و نگاه امنيتي و سياسي حوزه نشر را مي آزارد.
بلوري افزود: فضاي مجازي پاي بر گرده كتاب مي فشارد و مخاطبان كتاب روز به روز كاهش مي يابد و تيراژها كم و كمتر مي شود.
وي تاكيد مي كند: اقتصاد نشر بر مبناي تيراژ است كه متاسفانه روز به روز كاسته مي شود.
وي معتقد است: تقويت نگاه فرهنگي جامعه نسبت به انس با كتاب، كم شدن نگاه امنيتي و تسهيلات حمايتي دولت، روح تازه اي بر كالبد كم جان نشر كشور خواهد دميد.
بلوري تاكيد مي كند: فرهنگ بدون حمايت دولتي نمي تواند به ارتقا، رشد و توسعه دست يازد.
وي ادامه مي دهد: متاسفانه ناشران به واسطان بين مولف و چاپخانه تبديل شده اند چرا كه سرمايه گذاري با ريسك همراه است و ناشران فاقد نقدينگي هستند.
وي از مسئولان دولتي خواست شرايط ناخوش نشر را دريابند و هرچه سريعتر حتي براي يك بار هم كه شده، ناشران را براي بهره مندي از تسهيلات كم بهره برخوردار كنند.
بلوري بيان كرد: حدود 40ناشر فعال بر مبناي تعريف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در استان فعال هستند اما كمتر از تعداد انگشتان دست، ناشران فعال واقعي هستند.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي گيلان نيز با اشاره به حمايت همه جانبه اين اداره كل از ترويج فرهنگ كتاب و كتابخواني گفت: در سال گذشته، 93 نمايشگاه كتاب در سطح استان برگزار شد كه اين رقم نسبت به سال قبل از آن كه 88 مورد بود، رشد داشته است.
فيروز فاضلي اضافه كرد: همچنين يازدهمين نمايشگاه بزرگ كتاب گيلان با بازديد 135 هزار نفر و فروش 22 ميليارد ريالي كتاب بعنوان بزرگترين رخداد فرهنگي استان در سال گذشته بوده است.
وي با بيان اينكه گيلان جزو پنج استان برتر كشور در انتشار كتاب از ابتدا تا انتهاست، متذكر شد: تمام مراحل انتشار كتاب در گيلان انجام مي‌شود.
فاضلي خاطرنشان كرد: در سال گذشته، 48 ناشر گيلاني اقدام به انتشار كتاب كردند در حالي كه در سال 1393 ، فقط 39 ناشر در استان فعال بودند.
به هر روي، در اثناي فرآيند گزارش نشر برآيند كلام ناشران استان چنين برآمد كه ارباب حلقه هاي نشر حمايت است و اگر حمايت نباشد، حلقه هاي نشر بيش از پيش خواهد گسيخت و پر واضح تر آنكه اگر نگاه فرهنگي جامعه نسبت به كتاب و كتابخواني ترقي نيابد، روز به روز بر غبار فقر افزوده خواهد شد و نيك پيداست كه در جوامع امروزي ديگر فقر گرسنگي نيست، بلكه نداشتن است و اين نداشتن پول نيست، طلا و غذا هم نيست بلكه فقر همان گرد و خاكي است كه بر كتاب هاي فروش نرفته يك كتاب فروشي مي نشيند.
1881/2007

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ناشران گيلاني: حمايت، حمايت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5477) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا