پاریــس؛ ایستاده در یک شب طـولانی

این کشور به شدت گرفتار مشکلات اقتصادی است و قول های انتخاباتی اولاند نه تنها نتوانست سامان درستی به اوضاع ببخشید بلکه شرایط را برای او و حزبش وخیم تر کرد تا آنجا که گفته می شود 95 درصد مردم فرانسه با انتخاب مجدد برای ریاست جمهوری فرانسه مخالف هستند. اعتراض ها در این کشور از سطوح کارگری به قشر دانشجو و محصل کشیده و به خصوص بعد از سالها، پاریس شاهد یک اعتراض دائمی و برنامه ریزی شده است. حوادث این روزهای پاریس برای بسیاری یادآور حوادث می 1968 است و به گفته برخی رسانه ها سایه آن حوادث را بر سر پاریس پهن کرده است.
جنبش دانشجویی-کارگری مه ۱۹۶۸ فرانسه به مجموعه حوادثی اطلاق می‌شود که در طول ۴ هفته در ماه می سال ۱۹۶۸ در فرانسه رخ داد، نقطه اوج این جنبش در فاصله یک هفته‌ای سوم تا دهم ماه مه به وقوع پیوست، خیزشی که از اعتراض یک گروه دانشجویی شروع شده بود، میلیون‌ها نفر از مردم شهرنشین فرانسه را به میدان مبارزه کشاند.


 نگرانی‏های اقتصادی و بحران‏های پیش رو
هرچند رویدادهای می ۱۹۶۸ فرانسه هرگز به عنوان انقلاب شناخته نشد ولی تأثیر آن بر روابط انسانی و زندگی مدنی جامعه از هیچ انقلابی کمتر نبود. در مورد جنبش ۱۹۶۸ نظرات و عقاید متفاوت و متضادی مطرح می‌شود، برخی آن را گسترش دامنه آزادی و شکوفایی و بالندگی انقلاب کبیر فرانسه تعبیر کردند و در برابر برخی دیگر جنبش را غوغای عوام، روان‌پریشی توده‌ای یا کارناوال نام نهادند.
اما یک واقعیت موضوع جنبش این روزهای پاریس را حساس تر کرده است چرا که در آن مقطع اعتراض ها بیشتر جنبه سیاسی و گرایش های چپ و راست داشت و به دلیل اینکه همزمان با جنگ ویتنام انجام می شد دامنه آن به شدت به سمت
گرایش های مارکسیستی و لیبرالی گسترش یافته بود اما الان وضعیت متفاوت است.  اعتراض ها جنبه اقتصادی دارند و مردم نگران بیکاری، هزینه های سنگین و ناکارآمدی سیستم اداری خود هستند. آنها جنبش «شب ایستاده» یا همان ایستاده در شب را راه اندازی کرده و از آخر ماه مارس( 12 فروردین)شب ها در میدان جمهوری پاریس تجمع می کنند.
اعتراض هاي شبانه «ايستاده در شب» بخشي از مخالفت هاي مردمي فرانسه با لايحه اصلاح قانون كار دولت محسوب مي شود اما اکنون از اعتراض هاي ساده به لايحه اصلاح قانون كار فراتر رفته است و مطالبات سياسي و اجتماعي ديگري در جريان آن مطرح مي شود، در ده ها شهر ديگر فرانسه هم برگزار مي شود.  «مريم الخمري» (با اصالت کشور مغرب) كه لايحه اصلاح قانون كار به نام او مشهور شده وزير كار فرانسه است، سپتامبر (شهريور/ مهر) سال گذشته با وعده كاهش نرخ بيكاري جانشين «فرانسوا روبسامان» در كابينه اولاند شد. لايحه اصلاح قانون كار دست كارفرمايان را براي اخراج كارگران باز‌تر مي گذارد و نرخ پرداخت‌ هاي اضافه‌ كاري و نيز اضافه‌ كاري در شب را كاهش مي ‌دهد. افزايش اختيارات شركت‌ ها در تغيير ساعات قانوني كار هفتگي نيز از جمله موارد اصلاحي قانون كار است. در صورتی که این قانون کار به اجرا درآید، بی ثباتی شغلی، مشاغل کوتاه مدت، شب کاری و در نتیجه، بر خلاف ادعای طرفداران قانون، بی کاری، که امروزه سه میلیون و نیم نفر را در بر می‏ گیرد (افزون بر دو میلیون نفری که به کارهای ناپایدار اشتغال دارند)، باز هم رو به افزایش خواهند رفت.

 گسترش دامنه اعتراضات
دو شب پیش پلیس بعد از درگیر شدن با معترضین 22 نفر از آنها را بازداشت کرد تا چهره اعتراض ها خشونت بیشتری پیدا کند. به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، بر اساس بیانیه منتشره از سوی پلیس پاریس، در حالیکه 3000 نفر در تظاهرات جمعه شب گذشته در میدان جمهوری پاریس شرکت داشتند، حدود یکصد نفر از آنها حوالی ساعت 1:30 بامداد سطل‌های زباله را گرد هم آورده و آنها را آتش زدند و اقدام به پرتاب شیشه و اشیائی به سمت نیروهای پلیس کردند و در مقابل با شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس مواجه شده و از میدان جمهوری بیرون رانده شدند و 22 نفر به اتهام اعمال خشونت و پرتاب اشیاء به سوی نیروهای پلیس بازداشت شدند. رئیس پلیس پاریس روز شنبه از سازمان دهندگان جنبش خیزش شبانه خواست از اعمال خشونت‌هایی که از چند روز پیش در حاشیه این جنبش در جریان است، اجتناب کنند و از مسؤولان این جنبش خواست مسؤولیت‌های مربوطه را بر عهده گیرند. سه خواست اصلی جنبش ایستاده در شب عبارتند از:
۱- انصراف بدون قید و شرط و بدون مذاکرهِ دولت از طرح قانون کار و پس گرفتن کامل آن.
۲- تقسیم و تقلیل زمان کار.
٣- توقف فوری سرکوب و پیگردهای پلیسی و ختم بلافاصله وضعیت اضطراری در فرانسه.
معترضان فرانسوی خواستار لغو قانون کار بودند اما اکنون آن ها به رشد نابرابری و بی عدالتی در جامعه فرانسه نیز معترضند. کارگران و دانشجویان خواستار تغییر وضعیت جدی در زندگی روزمره خود هستند.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاریــس؛ ایستاده در یک شب طـولانی» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5493) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین