كشتي گيله مردي، نمادي از ميراث ورزشي گيلان

سنت كشتي گرفتن و پهلواني در همه سرزمين هاي حوزه فرهنگ ايراني پيشينه اي كهن دارد و در گيلان كشتي گيله مردي از هزاران سال دور رسيده است.
صداي ساز و نقاره همه اهالي محل را خبر مي كند و جمعيت بسياري، دور ميدان كشتي گرد مي آيند و اينها همه در پس زمينه سبز گيلان زمين نقش مي شود.
آبادي ها و كشتي دوستان پيشتر با فرستادن پيك در دورها و جار زدن در نزديك با خبر مي شدند و البته اينك به تناسب امكانات از شيوه هاي جديدتر چون چاپ و پخش آگهي با خبر مي شوند.
ميدان مصاف پهلوانان فضاي وسيعي است كه در كنار اغلب روستاها و شهرهاي كوچك گيلان وجود دارد و سبزه ميدان و سيمبر نيز ناميده مي شود.
اين ميدان ها محل برگزاري انواع نمايش هاي ميداني ديگر چون ورزا جنگ ( جنگ دو گاو نر) و بند بازي نيز است و در برخي نقاط بازارهاي هفتگي نيز در كنار همين ميدان ها تشكيل مي شود.
مسابقات كشتي چند روز طول مي كشد و اگر در محل ، بازار هفتگي داشته باشند زمان مسابقه را طوري تنظيم مي كنند كه روز آخر آن با روز بازار همزمان باشد و شروع كشتي در هر روز با صداي ساز و نقاره همراه است كه در واقع اعلام شروع كار است.
روزهاي نخست كشتي گيران تازه كار ( تنگوله ها) به زورآزمايي مي پردازند و پس از آن پهلوانان وارد ميدان مي شوند و آخرين روز، به نبرد قويترين كشتي گيران اختصاص مي يابد.
بر اساس تعريف استادان عرصه گردشگري ، گردشگري روستايي عبارت است از فعاليت ها و گونه هاي مختلف گردشگري در محيط هاي مختلف روستايي و پيرامون آنها كه دربردارنده آثار مثبت - منفي براي محيط زيست روستا ، انسان و طبيعت است.
امروز ، رويكرد ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان نيز نسبت به برپايي و احياي آيين ها و فرهنگ بومي - محلي مناطق بهتر شده، بگونه اي كه هر ساله شاهد برپايي جشنواره هايي چون جشن خرمن، انارچيني ، سوسن چلچراغ، نوروزبل و ... در روستاهاي استان هستيم كه سالانه گردشگران بسياري را ميزبان مي شوند.
در عرصه مطبوعات و رسانه بومي نيز نگاه به عرصه فرهنگ بومي با اقبال بيشتري روبه رو شده به گونه اي كه فيلم ها ، سريال ها و برنامه هاي كوتاه به اين موضوع اختصاص يافته است.
مديركل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري گيلان با تبريك به مناسبت فرا رسيدن روز جهاني بناها و محوطه‌هاي تاريخي ، از اين اماكن ارزشمند بعنوان بخش عظيمي از هويت فردي و اجتماعي ياد كرد و گفت: جامعه اي كه از داشته هاي فرهنگي و هويتي خود به درستي آگاه باشد، هيچ گاه خواسته يا ناخواسته گام در تخريب آن نخواهد برداشت.
وي با بيان اينكه گيلان استاني ممتاز در تعدد بنا و محوطه هاي تاريخي است، بر لزوم آشنا نمودن عموم مردم و تمامي لايه هاي اجتماعي با ميراث فرهنگي گيلان تاكيد كرد.
وي فرهنگ سازي را سريع ترين و كم هزينه ترين راه براي معرفي ميراث فرهنگي دانست و افزود: انتقال فرهنگ به نسل هاي بعد يك سرمايه گذاري ارزشمند است.
وي استقبال گردشگران خارجي و داخلي از ديگر بناها و محوطه هاي تاريخي گيلان را در تمامي ايام سال به ويژه نوروز امسال بي نظير خواند و افزود: مطالعات، برنامه ريزي، طراحي و اجراي طرح هاي ساماندهي و مرمت بافت ها و بناهاي با ارزش فرهنگي و تاريخي بايد با سرعت بيشتري دنبال شود.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان بيان كرد: بافت ها و بناهاي با ارزش فرهنگي و تاريخي در فرآيند حفظ و تداوم حيات و باززنده سازي تاريخ ، فرصت هاي كم نظيري نصيب فضاهاي پيرامون خود و حتي منطقه مي كنند و بسترهاي متنوعي براي توسعه اجتماعي، اقتصادي، كالبدي و گردشگري در سطح بنا، شهر و فراتر از آن فراهم مي آورند.
عليزاده با اشاره به اينكه گيلان با تكيه بر آثار و بناهاي تاريخي ارزشمند در راستاي تحقق توسعه پايدار گردشگري حركت مي كند، گفت: گيلان با برخورداري از 979 اثر فرهنگي و تاريخي ثبت شده در فهرست آثار ملي، استاني غني محسوب مي شود.
وي از ارسال پرونده چند بناي تاريخي براي ثبت در آثار ملي خبر داد و گفت: خانه عبدالعلي خان صوفي در املش، خانه آذرباني در رشت، خانه چيني چيان در رشت، خانه حاجي سيف در رشت، امامزاده عين علي در ماسوله، خانه پورجواد در رشت، مسجد صفي در رشت، بقعه سيدعلي كيا در روستاي متعلق محله لاهيجان، بقعه چهل ستون در لاهيجان، باغ محتشم در رشت، حمام فشكالي در لنگرود، معدن تاريخي خون فوشه و نيز خانه تاريخي بريسم حقيري در لاهيجان از جمله بناهايي هستند كه در شرف ثبت مي باشند.
عليزاده با بيان اينكه آمار بازديدكنندگان از موزه ها و بناهاي تاريخي در نوروز امسال از مرز 235هزار و 500نفر گذشت، بناي تاريخي شهرك تاريخي ماسوله، قلعه رودخان و موزه ميراث روستايي گيلان را از پرطرفدارترين بناها و محوطه هاي تاريخي استان در نوروز 95 اعلام كرد.
وي نامگذاري امسال با عنوان ميراث ورزشي را نشانه اين موضوع دانست كه ميراث فرهنگي فقط در تاريخ خلاصه نمي شود بلكه همه جوانب را در نظر مي گيرد، به همين دليل مجموعه هاي معاصر هم بسيار مهم هستند.
هجدهم آوريل مقارن با 30 فروردين ماه از سوي ايكوموس (شوراي بين المللي بناهاي تاريخي) به عنوان روز جهاني بناها و محوطه ها انتخاب شده و شعار اين روز براي امسال، ميراث ورزش نامگذاري شده است.
1881/2007

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كشتي گيله مردي، نمادي از ميراث ورزشي گيلان» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5513) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا