واگذاري سه هزار و 400 واحد مسكن مهر در قم تا پايان نيمه نخست امسال

نصر الله بازوند روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا، با بيان اينكه تاكنون 42 هزار و 600 واحد مسكن مهر به متقاضيان عضو تعاوني هاي قم واگذار شده است، اظهار داشت: در مجموع 46 هزار تن از اعضاي تعاوني متقاضيان مسكن مهر بودند كه اداره كل تعاون استان مصمم است تا تعداد واحدهاي باقي مانده را در مدت زمان ذكر شده به آنها واگذار نمايد.
وي در عين حال تصريح كرد: هر چند برنامه كلي استان اين است كه واحدها را تا پايان شهريور ماه 95 واگذار كند، و دراين زمينه مشكلي وجود ندارد ، اما اگر اعضاء به لحاظ پرداخت كامل سهم آورده ، با مشكلاتي مواجه شوند، شايد روند واگذاري تا پايان سال ادامه يابد.
وي با بيان اينكه سهم آورده اعضاء در طرح هاي مختلف به لحاظ متراژ واحدها و همچنين نوع ساخت و مصالح ساختماني به كار رفته متفاوت است، تصريح كرد: همه اعضاي متقاضي به صورت مشترك 250 ميليون ريال از سهم آورده خود را از طريق اخذ وام از بانك مسكن پرداخت كردند، كه اين مبلغ در حال حاضر به 300 ميليون ريال افزايش پيدا كرده است.
بازوند با بيان اينكه برخي از اعضا با پرداخت 150 ميلون ريال سهم آورده صاحب مسكن مهر شده اند، تصريح كرد: با توجه به تورم بوجود آمده در سال هاي اخير مقدار سهم آورده حتي تا 500 ميليون ريال نيز افزايش پيدا كرده است.
مديركل تعاون قم در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره اينكه تا پايان سال 94 حدود دو هزار و 45 تعاوني با عضويت 908 هزار تن در قم به ثبت رسيده است، افزود: سرمايه اين تعداد يك هزار و 180 ميليارد ريال بوده و 30 هزار تن نيز اشتغال زايي داشته است.
بازوند با بيان اينكه از مجموع تعاوني هاي به ثبت رسيده در قم يك هزار و 143 تعاوني فعال هستند، گفت: مابقي تعاوني ها كه غير فعال هستند را شناسايي و تعيين تكليف مي كنيم و آنهايي كه قابليت بازسازي دارند را بازسازي، و تعاوني هايي كه قابليت بازسازي نداشته باشند، نيز منحل مي شوند.
وي همچنين با اشاره به عضويت 10 هزار و 695 تن از بانوان استان در تعاوني هاي قم، اظهار داشت: هفت هزار و 322 تن از اين تعداد عضو تعاوني هاي فعال هستند.
بازوند با تبيين برخي اقدام هاي انجام شده در بخش تعاوني هاي استان، رسيدگي و نظارت بر شركت هاي تعاوني را از جمله آن برشمرد و افزود: اقدام هايي از قبيل آموزش مديرعامل و رئيس هيات مديره و بازرس ويژه شركت هاي تعاوني جهت آشنايي با قوانين و مقررات از جمله اين اقدام ها بوده است.
وي همچنين با اشاره به تشكيل و فعال نمودن هيات هاي داوري در اتحاديه ها و اتاق هاي تعاون به منظور رسيدگي به شكايات واصله، تصريح كرد: در راستاي رسيدگي به مشكلات طرح هاي مسكن مهر نيز كميته اي با مشاركت اداره كل راه و شهرسازي، بانك مسكن و استانداري تشكيل شده است.
وي همچنين با اشاره به بازديد دوره اي از تعاوني هاي استان به منظور بررسي پرونده هاي آنها به لحاظ حقوقي و مالي، اضافه كرد: معرفي تعاوني ها به بانك ها جهت اخذ تسهيلات نيز از ديگر اقدام هاي مجموعه تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان به شمار مي آيد و با توجه به اينكه در سال گذشته در اين زمينه هيچ ابلاغيه اي نداشتيم، ولي تعدادي از تعاوني ها را جهت دريافت وام از محل منابع داخلي به بانك تعاون معرفي كرديم.
بازوند همچنين با اذعان به ضعف مديريتي موجود در تعاوني هاي استان، خاطرنشان كرد: اصلاح ساختار بدنه مديريتي تعاوني ها از طريق ارائه مشاوره از جمله اقدام هايي است كه براي هر ارتقاء سطح كمي و كيفي فعاليت ها و خدمات آنها انجام مي گيرد.
وي با اشاره اهميت توسعه و تقويت زير ساخت هاي الكترونيك تعاوني ها، افزود: در اين خصوص توافق نامه اي ميان اداره كل تعاون و شركت مخابرات استان براي ارائه اينترنت با تعرفه ارزان قيمت منعقد شده است.
وي با اشاره به استقرار نرم افزارهاي مالي در شركت هاي تعاوني مصرف مسكن استان، تصريح كرد: كارشناسان اين اداره كل با حضور مستمر در مجامع تعاوني ها نظارت جامع و كاملي را بر عملكرد آنها اعمال مي كنند.
بازوند با تاكيد بر اينكه اينكه تاكنون اقدام هاي بسيار موثري جهت عارضه يابي، استاندارد سازي، استقرار چرخه بهره وري و اخذ ايزو براي اتحاديه و شركت هاي تعاوني انجام پذيرفته است، تصريح كرد: با توجه به عدم آشنايي كافي مردم با تعاوني ها اقدام هاي موثر و مفيدي در جهت ترويج اين فرهنگ در جامعه انجام شده است.
وي در پايان با اشاره به برگزاري همايش ها، گردهمايي ها، سمينارها، جشنواره ها و مسابقه هاي گوناگون با هدف ترويج و گسترش تعاوني ها در استان، تصريح كرد: اداره كل تعاون علاوه بر تشويق تعاوني ها به منظور برپايي نمايشگاه هاي داخلي و خارجي در صورت تحقق اين امر كمك هاي مالي خوبي را نيز به آنها ارائه مي دهد.
7403 / 6133/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «واگذاري سه هزار و 400 واحد مسكن مهر در قم تا پايان نيمه نخست امسال» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5519) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا