لاشه يك قطعه لاك پشت سبز در ساحل جزيره خارگ پيدا شد

به گزارش اين روابط عمومي مدير كل حفاظت محيط زيست استان بوشهر روز دوشنبه گفت: با آغاز فصل بهار و گرم شدن آب خليج فارس، لاك پشتان دريايي براي تخم گذاري به سمت سواحل سرازير مي شوند و اين لاك پشت سبز كه از گونه هاي در معرض خطر انقراض است نيز به همين منظور به ساحل نزديك شده بود كه بر اثر برخورد با پروانه كشتي يا قايق هاي صيادي از بين رفته است.
حسين دلشب افزود: اين خزنده كه در درياها و اقيانوس هاي گرم و نيمه گرمسيري و آبهاي كم عمقي كه در بستر آنها علف هاي دريايي رشد مي كند، زندگي و پيش از بلوغ بيشتر گوشتخوار است و از سخت پوستان، نرم تنان كوچك، اسفنج ها و عروس دريايي تغذيه مي كند ولي بعد از بلوغ معمولا گياهخوار مي شود وجلبك ها و علف هاي دريايي مي خورد.
وي ادامه داد: به دليل تغذيه از جلبك هاي دريايي، چربي بدن لاك پشتان سبز به رنگ سبز ديده مي شود و اين دليل نامگذاري اين لاك پشت است.
دلشب گفت: همين چربي سبز بلاي جان آنها در طول ساليان دراز شده است و رنگ و طعم گوشت اين لاك پشت باعث شده كه انسانها آنها را گرفته و براي تغذيه استفاده كنند.
وي بيان كرد: در طول سال زادآوري دارد ولي اوج تخم گذاري آن در فصل تابستان است و براي رسيدن به محل تخم‌گذاري مسافت‌هاي طولاني را سفر مي‌كنند و به همان ساحلي كه در آن متولدشده اند، باز مي‌گردند.
دلشب افزود: آنها پس از جفت‌گيري در آبهاي سطحي نزديك به ساحل، ماده‌ها به ساحل مي‌آيند و تخم‌هايشان را در حفره‌اي مي‌ريزند.
وي اظهار كرد: اين لاك پشت ها هر بار 100 تا 200 تخم مي‌گذارند و آنها را رها مي‌كنند كه پس از 2 ماه بچه‌هاي لاك‌پشت سر از تخم در مي‌آورند.
مديركل حفاظت محيط زيست استان بوشهر گفت: لاك پشت سبز دريايي در حفظ تعادل محيط زيست دريا نقش بسيار پررنگي دارد طوريكه با خوردن جلبك هاي دريايي باعث مي شود تا اين جلبك ها هميشه تازه مانده و اين براي موجوداتي كه در اين جلبك ها زندگي مي كنند از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.
جزيره خارگ از توابع شهرستان بوشهر در فاصله 57 كيلومتري شمال غرب بوشهر در آبهاي خليج فارس واقع است.
2077/6043

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لاشه يك قطعه لاك پشت سبز در ساحل جزيره خارگ پيدا شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5593) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا