رويترز: شكست مذاكرات دوحه، قيمت هاي نفت را 5 درصد كاهش داد

به گزارش روز دوشنبه گروه اقتصادي ايرنا به نقل از رويترز، قيمت نفت برنت درياي شمال كه مبناي قيمت گذاري دو سوم نفت هاي جهان از جمله نفت اوپك است، در ساعت 29دقيقه بامداد به وقت گرينويچ در بازار لندن 5.2 درصد نسبت به قيمت پايان روزي جمعه گذشته كاهش يافت و به 40 دلار و 86 سنت در هر بشكه رسيد.
قيمت نفت خام شاخص آمريكا نيز در بازار نايمكس نيويورك با 5.7 درصد كاهش به 38دلار و شش سنت رسيد.
18 كشور توليدكننده نفت از جمله روسيه ديروز (يكشنبه) در شهر دوحه پايتخت قطر گرد هم آمده بودند تا توليد نفت را تا اكتبر 2016 (مهر-آبان 95) در سطح توليد ماه ژانويه (دي-بهمن 1394 ) گذشته تثبيت كنند. پس از آنكه عربستان سعودي خواست ايران نيز به مذاكرات بپيوندد و براي بالابردن قيمت نفت از اين توافق حمايت كند، گفت و گوها به شكست انجاميد.
«گري راس» موسس و مديرعامل شركت مشاوره اي پيرا (PIRA) واقع در نيويورك به رويترز گفت: شكست اين گفت و گوها به لحاظ رواني بر قيمت ها تاثير منفي مي گذارد. همچنين نشانه ناتواني توليدكنندگان نفت در همكاري با يكديگر است.
وي افزود: صنعت نگران شروع دوباره رقابت ميان توليدكنندگان براي سهم گيري از بازار نفت است، به ويژه آنكه عربستان سعودي پيش تر تهديد كرد اگر فريز نفتي به نتيجه نرسد، رياض توليد نفت خود را به شدت افزايش خواهد داد.
بانك بين المللي باركليز انگليس ميانگين قيمت نفت برنت را در سه ماهه دوم 2016 در سطح 36 دلار پيش بيني كرد و گفت: مازاد عرضه نفت در جهان بيشتر خواهد شد.
به گزارش ايرنا، جمهوري اسلامي ايران در اين نشست شركت نكرد اما حمايت خود را از آن اعلام كرده بود.
بيژن زنگنه وزير نفت ايران با تاكيد بر اين كه ايران از طرح فريز نفتي حمايت مي كند، اما آن را كافي نمي داند، به اعضاي اوپك و برخي كشورهاي غير عضو اوپك همچون روسيه گفته بود بايد واقعيت بازگشت نفت ايران را به بازار درك كنند زيرا اگر ايران بخواهد توليد نفت را در سطح ماه ژانويه تثبيت كند بدان معناست كه هيچ اتفاقي در رفع تحريم هاي اين كشور نيفتاده است.
وي گفته بود، در دوران تحريم مقدار صادرات نفت ايران به يك ميليون بشكه در روز رسيد، در حالي كه اين رقم پيش از تحريم ها 2 ميليون و ٣٠٠ تا ٢ ميليون و 400هزار بشكه در روز بود.
زنگنه، بازگشت به بازار نفت را حق ايران مي داند و تاكيد دارد ايران نقشي در نامتعادل كردن بازار نداشته و زماني كه بازار نامتعادل شده و عرضه بيش از تقاضا بوده، ايران حداقل توليد تاريخي خود را داشته است.
جمهوري اسلامي ايران تحت هيچ شرايطي نمي تواند از حق و سهم تاريخي خود از بازار نفت صرف نظر كند.
اقتصام**1063 **1561

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رويترز: شكست مذاكرات دوحه، قيمت هاي نفت را 5 درصد كاهش داد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5596) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا