نیویورک تایمز: فشارهای جدید بر اتحاد آمریکا و عربستان، همزمان با سفر اوباما به ریاض

وبسایت نیویورک تایمز در گزارشی به بررسی رابطه ریشه دار آمریکا و عربستان سعودی در آستانه سفر اوباما به این کشور پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ وبسایت نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: در هفت دهه گذشته، تصاویر رئیس جمهور آمریکا کنار پادشاهان عربستان سعودی گواه اتحاد استراتژیک و پایدار آمریکا و این کشور غنی از نفت است.

روز چهارشنبه، "باراک اوباما،" رئیس جمهور آمریکا با ورود به "ریاض،" پایتخت عربستان سعودی عکسی دیگر به پرونده تصاویر پیشین می افزاید. وی برای حضور در یک جلسه خصوصی با "ملک سلمان،" پادشاه 80 ساله عربستان سعودی به این کشور سفر می کند.

به نوشته نیویورک تایمز، اما تصویر این دو رهبر کنار یکدیگر، گویای فشاری که بر روابط آمریکا و عربستان وارد شده است، نخواهد بود. در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، در خصوص نحوه مهار ایران، نحوه مقابله با گروه تروریستی داعش، آینده سوریه و درگیری ها در یمن بحث هایی میان دو کشور بوجود آمد. اظهارات رُک و بی پرده باراک اوباما در مصاحبه اخیرش در خصوص سعودی ها، این خصومت ها را عمیق تر کرد.

"فردریک وهری،" عضو ارشد برنامه خاورمیانه در بنیاد "موقوفه کارنگی برای صلح بین المللی" گفت: "رابطه دو کشور با مشکل روبرو شده است؛ اما این مسئله به یک سقوط قریب الوقوع منجر نمی شود."

در ادامه این گزارش آمده است: این بدان دلیل است که دو کشور هنوز به یکدیگر نیاز دارند. آمریکا برای عربستان سعودی حمایت نظامی و اطلاعاتی فراهم می کند. عربستان سعودی در مبارزه با گروه های تروریستی القاعده و داعش به آمریکا کمک می کند و دومین صادرکننده نفت به این کشور محسوب می شود که روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت به آمریکا می فروشد. حالا که باراک اوباما، روزهای آخر ریاست جمهوری اش را سپری می کند، مقامات سعودی در انتظار پیروزِ انتخابات ماه نوامبر (7 ماه آینده) هستند.

به نوشته نیویورک تایمز، 70 سال پیش، زمانی که "فرانکلین روزولت،" رئیس جمهور سابق آمریکا در پایان جنگ جهانی دوم رابطه با عربستان سعودی را آغاز کرد، سعودی ها از آمریکا می خواستند امنیت کشورشان را فراهم کند. آنها حمایت نظامی آمریکا را برای مقابله با ایران، رقیب منطقه ای دیرینه شان می خواستند. آمریکا حتی از حضور نظامی عربستان در یمن حمایت کرد. در هفته جاری نیز قرار است آمریکا برای عربستان سامانه های دفاع موشکی بالستیک در منطقه فراهم کند.

در مقابل، آمریکا به عربستان به چشم منبع ثبات در خاورمیانه نگاه می کند. استاد دانشگاه "ای اند ام" تگزاس اعلام کرد: رؤسای جمهور آمریکا در تلاشند با کشوری که بیش از کشورهای دیگر نفت صادر می کند، رابطه مناسب و معقولی داشته باشند. عربستان سعودی و آمریکا در مقابله با گروه های تروریستی القاعده و داعش همکاری کرده اند. آمریکا حتی برای پایان بحران سوریه به کمک عربستان نیازمند است. 

به نوشته نیویورک تایمز، مقامات کاخ سفید معتقدند رابطه آمریکا و عربستان همچنان مستحکم باقی می ماند.

انتهای پیام/


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نیویورک تایمز: فشارهای جدید بر اتحاد آمریکا و عربستان، همزمان با سفر اوباما به ریاض» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5650) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران