پنج مركزاستان درمعرض بحران آب/ اقدام هاي لازم براي تابستان پيش بيني شده است

رحيم ميداني روز دوشنبه در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار اقتصادي ايرنا اظهار داشت: پيشتر هفت شهر كرمان، همدان، اصفهان، مشهد، بوشهر، بندرعباس و شيراز در سال جاري به عنوان شهرهاي مواجه با بحران آب معرفي شده بودند.
به گفته اين مقام مسئول، بارش هاي به نسبت مناسب اخير سبب شد تا شهرهاي همدان و بندرعباس از اين ليست خارج شوند و حداقل در سال 1395 مشكل تامين آب نداشته باشند.
وي با معرفي كرمان به عنوان شهري كه با تهديد جدي بحران كمبود آب مواجه است، افزود: تامين آب اين شهر منوط به اجراي كامل و بهره برداري از پروژه انتقال آب «صفارود» و يا پروژه «بهشت آباد» است كه هر دو در طولاني مدت به بهره برداري مي رسند.
طولاني‌ترين تونل انتقال آب كشور با 38 كيلومتر طول از سد صفارود براي تامين آب ميانمدت شهر كرمان ساخته مي شود. همچنين اجراي پروژه بهشت آباد، آب شرب شمال استان كرمان شامل شهرستان هاي كرمان، سيرجان، رفسنجان، زرند، شهربابك، بردسير و انار را با كيفيت بالا تامين خواهد كرد.
ميداني خاطرنشان كرد: راه حلي كه همه ساله براي پشت سر گذاشتن بحران كم آبي در شهر كرمان در پيش گرفته مي شود، اجاره يا خريد چاه و قنات است كه امسال نيز از اين شيوه استفاده خواهد شد.
به گفته وي، چاه ها و قنات هاي خريداري و يا اجاره شده متعلق به بخش كشاورزي است و به عنوان آب شرب از آنها استفاده مي شود.
معاون وزير نيرو در ادامه با اشاره به شهر بوشهر به عنوان ديگر شهر در معرض خطر كم آبي، يادآور شد: مشكل اصلي اين شهر، هدر رفت آب در شبكه توزيع فرسوده آن است كه نيازمند يك هزار و 500 ميليارد ريال اعتبار است.
ميداني خاطرنشان كرد: وزارت نيرو به تازگي با شركت كره اي K-Water براي كاهش هدررفت آب در اين شهر مذاكراتي انجام داده و قرار است اين شركت در مقوله هاي هوشمندسازي شبكه ها و نصب ابزار مديريت فشار آب همكاري داشته باشد.
وي با اشاره به فرسودگي 40 درصدي شبكه هاي توزيع آب بوشهر، تصريح كرد: كاهش هدر رفت آب به مثابه تامين اين ماده حياتي در اين شهر است.
اين مقام مسئول شكل نگرفتن زون فشاري را يكي ديگر از عواملي برشمرد كه منجر به مديريت نشدن مصرف آب در بوشهر شده است.
منظور از زون هاي فشاري، مجموع تعداد لايه هاي كاهش فشار پايين دست گروهي از منابع تامين كننده است. منابع تامين كننده شامل مخزن تغذيه كننده شبكه توزيع و يا چاه و يا گروهي از چاه هايي است كه يك شبكه توزيع را تغذيه مي كنند.

** توسعه آب شيرين كن ها در بوشهر توسط سازمان انرژي اتمي
ميداني توسعه آب شيرين كن ها را مقوله ديگري عنوان كرد كه براي تامين آب شرب مورد نياز بوشهر برنامه ريزي شده و قرار است اين مهم با همكاري سازمان انرژي اتمي اجرايي شود.
وي تصريح كرد: اين برنامه در نظر دارد با ساخت آب شيرين كن توسط سازمان انرژي اتمي، روزانه 350 هزار مترمكعب آب شيرين را از آب دريا توليد كرده و به وزارت نيرو بفروشد. اين طرح براي بررسي هاي بيشتر به سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور فرستاده شده و پس از تاييد در 18 ماه اجرايي مي شود.
ميداني همچنين با اشاره به آخرين وضعيت شهر اصفهان، بيان داشت: ورودي آب زاينده رود نسبت به پيش بيني انجام شده پايين است و نزديك به 200 ميليون مترمكعب كسري دارد.
وي گفت: حفر و اجاره چاه و قنات از جمله راهكارهاي پيش بيني شده براي تامين آب اين شهر در زمان كم آبي است و شايد مجبور باشيم با فشار به منابع آب زيرزميني، به صورت مقطعي از اين ذخاير استراتژيك براي تامين آب شرب اصفهان استفاده كنيم.
معاون آب و آبفاي وزير نيرو، همچنين مشهد را ديگر شهر داراي وضعيت بحراني تامين آب در تابستان آينده توصيف كرد كه گزينه هاي مختلفي براي تامين آب آن با فرض امكان انتقال آب از سد «دوستي» در سه حالت 75، 100 و بيشتر از 100 ميليون مترمكعبي مدلسازي شده است.
سد دوستي در مرز ايران و تركمنستان و روي رودخانه مرزي «هريرود» در 75 كيلومتري شهرستان سرخس در شمال شرق خراسان رضوي ساخته شده‌است.
وي خاطرنشان كرد: حتي در بدبينانه ترين شرايط نيز راهكارهايي همچون تامين آب از منابع زيرزميني و بهره برداري از سدهاي «كارده» و «طرق» در دستور كار است و وزارت نيرو در تلاش است پيش از رسيدن به زمان اوج مصرف آب در مشهد اين دو طرح را به اتمام برساند.
ميداني يادآور شد: تامين مالي ، اجرا و بهره برداري از اين دو سد را تا پايان تيرماه آينده ميسر مي كند كه نزديك به 15 ميليون مترمكعب آب منطقه را تامين خواهد كرد.
به گفته وي، نياز به مصرف آب در زمان اوج مصرف در مشهد حتي با حضور زائران 12.5 مترمكعب بر ثانيه است و از آنجايي كه اتكاي اصلي تامين آب بر منابع زيرزميني است، استفاده از اين منابع به عنوان راهكار منحصر بفرد تلقي مي شود.
وي يادآور شد: بسياري متخصصان و كارشناسان مسائل آب معتقدند مشهد از سفره هاي غني آب زيرزميني برخوردار است و مي توان با مديريت صحيح مصرف، از همين منابع استفاده كرد و ديگر به سراغ پروژه هاي غيرمطمئن و هزينه بر انتقال آب نرفت.

** شرايط تنش آبي در 301 شهر كشور در تابستان آينده
معاون آب و آبفاي وزير نيرو در ادامه با اشاره به شرايط تنش آبي، خاطرنشان كرد: مشكل اصلي در اين شرايط مواجه شدن با كمبود آب در زمان اوج مصرف است، به طوري كه در برخي مناطق حتي تا 1.5 برابر ميانگين روزهاي گرم سال آب مصرف مي شود.
وي بيان داشت: پيش بيني مي شود 301 شهر كشور در تابستان آينده و اوج گرما با شرايط تنش آبي رو به رو باشند كه به معناي سر به سر شدن ميزان توليد و مصرف آب است.
به گفته اين مقام مسئول، نرسيدن به شرايط سر به سر يك اصل مهم است، زيرا گاهي اوقات به دليل برخي حوادث نظير بروز آلودگي ها، تركيدگي يا شكستگي لوله ها، خرابي پمپ ها و . . . ناچار به خارج كردن برخي منابع آب از مدار هستيم و به همين دليل هيچ گاه نبايد اجازه دهيم شرايط سر به سر بروز كند.
وي با اشاره به شعار وزارت نيرو «عرضه بي وقفه خدمات آب و برق به آحاد مردم در همه ساعت هاي شبانه روز»، تصريح كرد: بيش از يكصد شهر از سال گذشته تاكنون از شرايط مواجهه با تنش آبي خارج شدند.
به گزارش ايرنا، پيشتر معاون نظارت بر بهره برداري شركت مهندسي آب و فاضلاب (آبفا) كشور اعلام كرده بود، هفت مركز استان كشور در تابستان امسال در معرض بحران كمبود آب و 301 شهر در معرض تنش آبي هستند، اما صرفه جويي 20 درصدي در مصرف آب اين مشكلات را تا حد زيادي كاهش خواهد داد.
اقتصام ** 3065 **1561

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پنج مركزاستان درمعرض بحران آب/ اقدام هاي لازم براي تابستان پيش بيني شده است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5668) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا