خسارت سيل به آثار باستاني و زير ساخت هاي گردشگري دزفول بررسي شد

سرپرست اداره ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري شهرستان دزفول روز دوشنبه به ايرنا افزود:غلامرضا ميثاقيان مديركل حفظ و احياي بناها و محوطه هاي تاريخي كشور ميزان خسارت وارده به آثار تاريخي و زير ساخت هاي گردشگري دزفول را مورد آسب شناسي قرار داد.
يعقوب زلقي افزود:در اين بازديد كه از سوي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري صورت گرفت كارشناسان از پل باستاني،آسيابهاي آبي،موزه آب، غارهاي دست كند ، بازار قديم ،مسجد دروازه و كليه بافت قديم ديدن كردند.
وي با اشاره به تهيه فيلم و عكس از آثار باستاني و زير ساخت هاي گردشگري دزفول اظهار كرد:اداره كل ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري خوزستان نيز قرار است تيم ويژه اي را براي بررسي ميزان خسارت وارده ناشي از سيل به آثار تاريخي و باستاني به دزفول اعزام كند.
زلقي با اشاره به اينكه تا زمان فروكش كردن كامل آب امكان برآورد دقيق خسارت وارده به آثار تاريخي دزفول وجود ندارد گفت:پس از بررسي دقيق خسارات اعتباري جهت مرمت و بازسازي اين آثار تاريخي در نظر گرفته خواهد شد و كار مرمت آنها آغاز مي شود.
افزايش دبي رودخانه دز از 300 متر مكعب بر ثانيه در شرايط عادي به 4500 متر مكعب بر ثانيه در روز پنجشنبه گذشته موجب طغيان و سيلابي شدن اين رودخانه شد.
طبق بررسي اوليه اولين پايه از ضلع شرقي پل ساساني 1700 ساله دزفول دچار شكاف هاي عميق شده ضمن اينكه 2 پايه اول و دوم غربي اين پل نيز آسيب ديده اند.
موج شكن هاي پل باستاني دزفول نيز بر اثر شدت جريان سيلاب دچار ساييدگي شده و آسيب ديده اند ضمن اينكه تعدادي از سازه هاي آبي در بستر رودخانه دز نيز در زير پل شريعتي دزفول نيز بر اثر شدت جريان آب دچار خسارت شده و لايه سطحي آنها تخريب شده است.
سيلاب بيشترين آسيب و خسارت را به زير ساخت هاي گردشگري موزه آب در ساحل رودخانه وارد كرده به طوريكه تا 100 درصد به تاسيسات و زير سخت هاي گردشگري موزه آب و نيز برخي سازه هاي آبي آن خسارت زده و برخي را نيز تخريب كرده است.
بيشترين خسارت وارده به زير ساخت هاي گردشگري دزفول ناشي از سيلاب رودخانه دز از محدوده سد تنظيمي علي كله تا حميد آباد بوده ضمن اينكه بسياري از تابلوهاي راهنماي ميراث فرهنگي و گردشگري نيز تخريب شده و آسيب ديده اند.
7278/6068

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خسارت سيل به آثار باستاني و زير ساخت هاي گردشگري دزفول بررسي شد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5701) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا