تب برفكي 20 هزار راس عشاير استان اصفهان را تلف كرد

مختار اسفندياري معاون مديريت امور عشاير استان اصفهان روز دوشنبه به خبرنگار ايرنا گفت : بسياري از دام هاي عشاير استان اصفهان كه براي گذراندن قشلاق در شهرهاي جنوبي بسر مي بردند به دليل شيوع تب برفكي تلف شدند و خسارتي در حدود 80 ميليارد ريال به عشاير وارد شد.
وي اظهاركرد : بمنظور جلوگيري از افزايش ميزان خسارت به دام عشاير استان كه در پشت مرزهاي استان قرار دارند با همكاري اداره كل دامپزشكي استان اصفهان و مديريت بحران استانداري اقداماتي انجام شده است.
معاون مديريت امور عشاير استان اصفهان اضافه كرد: در اين راستا پس از هماهنگي با مسئولان استان هاي جنوبي كشور كه عشاير بختياري و قشقايي استان اصفهان درآنها استقرار يافته اند، واكسن تب برفكي و تجهيزات دامپزشكي براي عشاير ارسال شده است.
وي درباره اقدامات اداره كل عشاير استان اصفهان براي مقابله با تب برفكي وجلوگيري از شيوع آن به هنگام بازگشت عشاير به استان، اظهار كرد: در اين راستا نيز برنامه هايي را با هماهنگي اداره كل دامپزشكي استان و مديريت بحران استانداري اصفهان تدارك ديده ايم.
عامل بيماري ويروسي تب برفكي از خانواده ' پيكورنا ويريده' بوده كه داراي واريته هاي بسيار متنوع در جهان است اما علائم باليني آن تقريبا مشابه است از اين رو كارخانه هاي واكسن سازي بايد واريته هاي ويروسي موجود در مناطق و حتي كشورهاي همجوار را شناخته تا بتوانند واكسن موثر تركيبي(پلي والان) را عليه بيماري بسازند.
اين بيماري نشخواركنندگان اهلي و وحشي را گرفتار مي كند و بسادگي و بسرعت از تمام راه ها منتشر مي شود.
عشاير كوچ روي استان اصفهان شامل بختياري ها و قشقايي ها هستند.
عشاير قشقايي 20 ارديبهشت و عشاير بختياري از 25 ارديبهشت از شهرهاي جنوبي كشور وارد استان اصفهان مي شوند.
اواخر ارديبهشت هر سال حدود 53 هزار نفر عشاير در قالب 9 هزار و 600 خانوار همراه با يك ميليون راس دام از شهرهاي جنوبي كشور وارد استان اصفهان مي شوند.
عشاير قشقايي استان اصفهان كه به منظور قشلاق به استان هاي جنوبي كشور سفر كرده اند، پس از بازگشت و طي كردن مسير استان هاي فارس، بوشهر و كهگلويه و بويراحمد، در ارتفاعات شهرستان هاي سميرم ، شهرضا و دهاقان مستقر مي شوند و ييلاق را در اين مناطق سپري مي كنند.
عشاير بختياري استان اصفهان نيز كه به منظور قشلاق به جنوب كشور سفر كرده اند پس از طي كردن استان هاي خوزستان، چهارمحال و بختياري و قسمت هايي از لرستان در ارتفاعات شهرستان هاي فريدونشهر و چادگان استقرار مي يابند و ييلاق را در اين مناطق پشت سر مي گذارند.
2093/ 6022

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تب برفكي 20 هزار راس عشاير استان اصفهان را تلف كرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5777) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا