تعدد چاه هاي غيرمجاز آران و بيدگل نفس آب را به شماره انداخت

به گزارش روز يكشنبه ايرنا، آمارهاي غيررسمي در آران و بيدگل از وجود صدها چاه غيرمجاز در اين شهرستان خبر مي دهد و مويد اين مطلب است كه افرادي سودجو با در نظر گرفتن اهداف شخصي خود با حفر چاه هاي غيرمجاز اقدام به برداشت بي رويه آب مي كنند، غافل از آنكه خشكسالي و كمبود بارش ها و بحران شديد آب در اين منطقه ديري نخواهد پاييد كه نه تنها مزارع بلكه مردمان را با تشنگي مواجه خواهد كرد.
درحالي كه كارشناسان درباره پايان يافتن آب در آينده نزديك در اين شهرستان بارها هشدار داده اند و پيامدهايي چون از بين رفتن سفره هاي آب زيرزميني و به دنبال آن نشست زمين و وارد شدن خسارت سنگين به زيرساخت ها و تاسيسات زيربنايي، كاهش كيفيت منابع آب موجود، باير شدن زمين هاي كشاورزي و به دنبال آن افزايش گردوغبار را از پيامدهاي برداشت بي رويه آب هاي زير زميني مي دانند، ولي همچنان حفر چاه هاي مجاز و غيرمجاز و روش غلط آبياري مزارع اين منطقه همچنان ادامه دارد.
عواملي چون برداشت بي رويه از منابع آب زيرزميني، كشت محصولات پرمصرف آب، كشاورزي و آبياري سنتي و كاهش بارندگي ها و نزولات جوي در سال هاي اخير موجب تشديد بحران آب در اين منطقه شده است.
به گفته كارشناسان يكي از دلايل مهم در كاهش آب هاي زيرزميني منطقه، برداشت بي حد و مرز از منابع آب زيرزميني با حفر چاه هاي غيرمجاز است.
مدير امورمنابع آب شهرستان هاي كاشان و آران وبيدگل با اذعان به بحران شديد آب در اين منطقه در گفت وگو با ايرنا اظهار كرد: هنوز آمار دقيقي از چاه هاي غيرمجاز در منطقه نداريم، ولي كار شناسايي و آماربرداري از چاه هاي مجاز و غيرمجاز توسط تيم كارشناسي در حال انجام است كه پس از آماربرداري و شناسايي چاه هاي غيرمجاز كار پلمب اين آنها با همكاري دادستاني و نيروي انتظامي شروع خواهد شد.
مصطفي گنجي با اشاره به وجود 450 چاه مجاز در شهرستان آران و بيدگل افزود: براي مديريت درست آب چاه هاي مجاز در سال هاي گذشته اقدام به نصب كنتورهاي هوشمند كرده ايم كه در بخش كشاورزي از حدود 250 چاه مجاز، 150 حلقه چاه مجهز به اين كنتورها شده است.
وي افزود: حدود 100 حلقه چاه باقي مانده نيز قرار است تا پايان خردادماه سال جاري به اين كنتورها مجهز شوند كه عملكرد اين كنتورها از راه دور كنترل خواهد شد.
گنجي بحران آب را در اين منطقه جدي دانست و تصريح كرد: غير از نصب كنتورهاي هوشمند و پلمب چاه هاي غيرمجاز، بايد تغيير الگوي كشت هم از سوي سازمان هاي ذيربط پيگيري شود.
مدير امور آب و فاضلاب شهري آران وبيدگل هم در گفت و گو با ايرنا اظهار كرد: با توجه به وضعيت بحران آب و خشكسالي سال هاي اخير در منطقه، مديريت صحيح مصرف آب ضروري به نظر مي رسد.
حسين ميرزاييان افزود: سطح آب هاي زيرزميني در منطقه حدود يك متر كاهش داشته كه بسيار خطرناك است چون خطر فرونشست زمين را به همراه دارد.
وي گفت: همه به بحران آب و خشكسالي اذعان دارند ولي اقدامات جدي در اين زمينه صورت نگرفته است، درحالي كه تنها راه حل اين مساله عزم جدي مسئولان و مردم و ارائه راهكارهاي كاهش مصرف آب است.
وي مصرف آب در سال گذشته آران و بيدگل را حدود پنج ميليون مترمكعب دانست و خاطرنشان كرد: اميد است با فرهنگ سازي و اطلاع رساني از وضعيت بحراني آب، شاهد همكاري بيشتر مردم در كاهش مصرف باشيم.
سرپرست اداره هواشناسي كاشان هم با اشاره به بحران خشكسالي و به دنبال آن مخاطرات زيادي كه اين منطقه را تهديد مي كند، گفت: ميزان بارش در سال جاري شهرستان آران وبيدگل حدود 72.2 ميلي متر است.
عباس ارغواني افزود: اين بارش ها در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 20 درصد و نسبت به ميزان بارش ها در بلند مدت حدود 40 درصد كاهش داشته است.
7472/3009/6021 /1484

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعدد چاه هاي غيرمجاز آران و بيدگل نفس آب را به شماره انداخت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5779) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا