بعد نظارتي مجلس بايد تقويت شود

در آستانه برگزاري دور دوم انتخابات مجلس شوراي اسلامي در 61 حوزه انتخابيه كشور، ميزگرد انتخاباتي ايرنا با حضور قدرت الله حشمتيان نايب رئيس خانه احزاب، حسن بيادي دبير كل جمعيت آبادگران جوان و حسين نقاشي عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت ايران برگزار شد.
شركت كنندگان در اين ميز گرد ضمن بررسي اجمالي عملكرد مجلس در دوره هاي مختلف و تحليل نتايج انتخابات دور اول مجلس در 7 اسفند 94 و تاثير حضور گسترده مردم در انتخابات بر تقويت برجام، بر ضرورت تقويت بعد نظارتي مجلس تاكيد كردند و آن را عاملي تاثيرگذار در توسعه سياسي كشور و بهبود عملكرد دولتها دانستند.

** بيادي: پس از مجلس پنجم، مجالس كشور افت كرد
دبير كل جمعيت آبادگران جوان اسلامي گفت: من قبول ندارم كه اصولگراها در اين انتخابات شكست خوردند بلكه باندهاي تماميت خواه منتسب به اصولگرايان صاحب اين باخت شدند.
حسن بيادي افزود: مقام معظم رهبري فرمودند كه راه صحيح اصولگرايي اصلاح طلبانه است. امام حسين(ع) هم اصولگرا بود هم اصلاح طلب واين دو مفاهيم جداي از هم نيستند.همانطور كه حضرت در پيام عاشورائي شان پس از بخشي ازبيانات اصولي گهربارشان فرمودند من براي اصلاح دين جدم رسول الله(ص) قيام نمودم. لذا شما تا اصلاح طلب نباشي اصولگرا نيستي و تا به اصول اعتقاد نداشته باشي نمي تواني اصلاح كني.
نايب رئيس دوره هاي دوم و سوم شوراي شهر تهران با اشاره اي كوتاه به مجالس پس از انقلاب اسلامي تصريح كرد: متاسفانه پس از مجلس پنجم مديريتهاي مربوطه توانمندي مجلس را پايين آوردند و مجلس ضعيف نمي تواند راس امور باشد.
سخنگوي جبهه ايستادگي با بيان اينكه اگر مجلس ضعيف نبود فسادي اتفاق نمي افتاد گفت: وقتي نماينده هاي مجلس خريده مي شوند و به جاي وكالت مردم وكيل الدوله مي شوند معلوم است نمي توان نظارت دقيقي بر عملكرد دولت و ساير نهادها داشت.

** حشمتيان: مردم در مقابل1+5 عرض اندام كردند
نايب رئيس خانه احزاب با اشاره به رد صلاحيت هاي گسترده گفت: اين رد صلاحيت ها باعث شد مردم لج كنند. مردم نگاه امنيتي و تحميلي را دوست ندارند. هر كاري را بخواهيد امنيتي و به زور به ديگران تحميل كنيد جواب نمي دهد.
قدرت الله حشمتيان افزود: مردم به نداي امام و رهبري پاسخ دادند و به وصيت امام و فرمايش رهبري عمل كردند كه باعث خشنودي است و اميد مي رود براي حكومت موثر واقع شود.
عضو هيات رئيسه كانون ادوار نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: از طرف ديگر چون بحث برجام مطرح بود اين حركت، حركت خوبي در مقابل ابرقدرت ها است به خاطر اين كه قدرت هاي بزرگ منتظر بودند ببينند وضع دموكراسي در ايران چگونه است و مردم چگونه از نظامشان حمايت مي كنند، چگونه از رهبرانشان حرف شنوي دارند و چگونه پاي نظام خود ايستاده اند و اين حركت زيبايي در مقابل كشورها به ويژه كشورهاي عضو 1+5 بود.

**حسين نقاشي: روح قانون اساسي موافق بسط آزاديها است

حسين نقاشي، عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت ايران اسلامي گفت: در يك انتخابات استاندارد، در عيار آرمانهاي انقلاب اسلامي و نظام برآمده از آن بايد از سوي نهادهاي قانوني سه مولفه رقابتي بودن، آزاد بودن و منصفانه بودن انتخابات رعايت شود. بايد امكانات عمومي مانند صدا و سيماي ملي و منابر رسمي و امكانات عمومي كه قانونا و عرفا در اختيار گروههاي سياسي جهت تبليغات قرار مي گيرد، منصفانه در اختيار همه گروهها و احزاب قرار گيرد، در جريان رقابت انتخاباتي جريان هاي مختلف بتوانند با تمام نيروها و برنامه هاي خود به صورت تمام قد حاضر باشند و آزادي بيان و طرح مشكلات اصلي كشور و آزادي پس از بيان، در همه اوقات و به خصوص در برهه انتخابات رعايت شود.
وي افزود: متاسفانه در بررسي صلاحيت هاي داوطلبان ورود به مجلس، سليقه ها بر مر قانون سايه افكند و از ميان اصلاح طلبان كساني كه در روند وقوع و تثبيت انقلاب اسلامي نقش داشتند، رد صلاحيت شدند و عرصه انتخابات براي يك جريان سياسي تنگ شد.
نقاشي با اشاره به حق قانوني شوراي نگهبان در تفسير قانون اساسي گفت: بر طبق اصل 99 قانون اساسي حق تفسير قانون اساسي بر عهده شوراي نگهبان است ولي معتقديم تفسير هيچ متني نبايد منجر به ايجاد خدشه يا محدوديت براي 'روح متن' شود.
وي همچنين افزود: روح انقلاب اسلامي و قانون اساسي، گسترش آزادي هاست و اين مهم ، يكي از سه شعار اصلي انقلاب اسلامي است. هر تفسيري از قانون اساسي كه موجب تضييع و يا محدوديت اين حقوق شود، مبتني بر قانون اساسي نخواهد بود.

**بيادي: هيچ كدام از دولتها پاسخگو نبوده اند

عضو هيات مديره باشگاه پرسپوليس با اشاره به عملكرد دولت هاي پس از انقلاب گفت:كدام دولت تا كنون پاسخگو بوده است؟اصلاح طلبان يا اصولگرايان؟ به نظر من هيچ كدام. چرا كه پاسخگويي وقتي به وجود مي آيد كه كسي سئوال كند و در گرفتن پاسخ محكم و مصرّ باشد.
بيادي افزود: ساختاراجرايي كشور و نوع انتخابات ما حزبي نيست بلكه باندي است و به همين دليل احزاب ما خاصيت پاسخگويي ندارند. درحال حاضر شما در كشورهاي جهان سومي و نابسامان ترين كشورهاي دنيا مثل بنگلادش و افغانستان مشاهده مي كنيد كه ساختار تشكيلاتي كشورشان بهتر از ما است و مردم در آنجا در اداره كشور نقش مستقيم و مشاركت آگاهانه و حداكثري دارند.
وي تصريح كرد: اما در ايران وضع چگونه است؟ اگر شخص يا گروهي اعتراضي بحق داشته باشند بايد چه كار كنند؟ الان اگر 10 كارگر اعتراضي صنفي كنند فورا قضيه امنيتي مي شود.

** حشمتيان: مي خواستند مهندسي كنند ولي نشد

حشمتيان گفت: مي خواستند اين انتخابات را مهندسي كنند و نشد .به لطف دولت خدمتگزار انتخابات بسيار خوبي برگزار شد
در كل كشور به جز حوزه اصفهان، نتايج انتخابات تائيد شد و مشكلي پيش نيامد و اين جاي خوشحالي دارد.
دبير كل جمعيت مستقل ايران اسلامي گفت: شوراي نگهبان وقتي كسي را از تمام فيلترها مي گذراند و تحقيقات محلي انجام مي دهد و منابع چهارگانه، وزارت اطلاعات، دادگستري، ثبت احوال و قوه قضائيه همه نظر مي دهند بقيه امور گردن مجلس مي افتد كه بايد روي اعتبارنامه كار كند.
حشمتيان اضافه كرد: تا زماني كه تائيديه ها صورت نگرفته است شوراي نگهبان به نظر بنده مي تواند دخيل شود اما بعد از آن مجلس بايد روي اعتبارنامه كار كند و نظر دهد؛ در دوره هاي قبلي هم داشتيم كه براي برخي از نمايندگان مدارك جديدي ارائه شد كه به خاطر آن اعتبارنامه هايشان را فسخ كردند؛ چه بسا در اين دوره هم برخي اعتبارنامه ها را فسخ كنند.

نقاشي: برجام نقطه كليدي گشايش اقتصادي و سياسي كشور است
نقاشي با اشاره به برجام گفت : در برجام ما فقط با يك پرونده هسته اي مواجه نيستيم بلكه با تفاوت در نگرش روابط بين الملل و سياست خارجي مواجه هستيم. دو رويكرد در اين زمينه وجود دارد. يكي در عين پايداري بر منافع و عزت ملي باب تعامل را باز مي كند و ديگري با تاكيد بر نقاط اختلافي تنها در صدد ايجاد محدوديت بيشتر بر كشور و افزودن تنگناهاست. به طور خلاصه ديپلماسي 'شعور' در در برابر ديپلماسي 'شعار' قرار گرفته است.
اين فعال سياسي اصلاح طلب ادامه داد: متاسفانه نه تنها طي دولتهاي نهم و دهم اقتصاد مردم آسيب هاي جدي ديد و سفره لايه هاي متوسط و محروم كوچك تر شد، بلكه در عرصه فرهنگ و هنر نيز اهالي اين عرصه با تنگناهاي شديدي مواجه شدند و مجلس نهم و كميسيون فرهنگي آن به جاي آنكه مدافع هنرمندان و مولفان و مصنفان باشد، خود عاملي بر ايجاد محدوديت هاي بيشتر شد به فضاي سانسور و محدوديت دامن زد. اين نقيصه بايددر مجلس دهم مرتفع شود. مجلس آينده بايد حامي سياست هاي دولت و شخص آقاي جنتي در وزارت ارشاد باشد.

بيادي: چرخاندن امور جاري مملكت كار آساني نيست

بيادي با انتقاد از سخنان نقاشي گفت: شعار و شعور هر كدام جايگاه خودشان را دارند.بعضي از عقب ماندگيهاي ما كه كم هم نيستند به خاطر اين است كه فاصله قول و عمل زياد شده است.
وي تصريح كرد: مشكل كشور اين است كه احزاب ما كاركرد قانوني ندارند. براي انتخابات باندهاي متصل به قدرت و ثروت هستند كه حرف اول را مي زنند.
اين فعال سياسي اصولگرا با اشاره به اينكه همه دولتها خدمات بزرگي داشته اند افزود: تامين ارزاق عمومي و مايحتاج روزمره مردم ، برپا بودن ادارات، تامين آب و برق و گاز مورد نياز جامعه و امنيت داخلي و خارجي ، همه فعاليتهاي مهم دولتهاي مختلف است كه به چشم نمي آيد. شما يك روز نان را قطع كنيد خواهيد ديد كه چه اتفاقي مي افتد.

حشمتيان: مردم دلواپسان را سرجاي خود نشاندند

حشمتيان با اشاره به اختلاس هاي افشا شده در كشور گفت: نمايندگان مجلس دهم بايد مبارزه با مفاسد اقتصادي را در سرلوحه كار خود قرار دهند.
وي اضافه كرد: اي كاش مجلسي با تجربه تر مانند مجلس پنجم تشكيل مي شد؛ مجلس ششم و مجلس نهم هم كه مجلسي متفاوت از مجالس گذشته بودند موفق عمل نكردند. حدود نيمي از اعضاي مجلس جديد، چهره هايي هستند كه سابقه نمايندگي، مديريتي و كار كلان ندارند.
حشمتيان گفت: ولي در هر حال انتخاباتي كه برگزار شد انتخابات بسيار خوبي بود و مردم پاي صندوق هاي اخذ راي آمدند و نظام را تثبيت، رهبري را تقويت، دولت را پشتيباني و در بحث برجام نقاط مثبت وارد كردند.
وي تصريح كرد: به خاطر اين حضور گسترده ي مردمي بود كه دلواپساني كه مسائلي را در سطح كشور مطرح مي كردند تا مشكلاتي را به وجود بياورند سر جاي خود نشستند و ديدند كه مردم نمي خواهند مقابل برجام بايستند؛ ‌اگر در مقابل برجام كارشكني شود اين قطعا خطاي بزرگي است.

نقاشي: نتيجه دور دوم تاثير قاطعي بر گشايش اقتصادي و فرهنگي دارد

نقاشي در ادامه با اشاره به تقابل مخالفان برجام و موافقان آن، گفت: علاوه بر موضع برجام، موافقان گشايش در فضاي سياسي و فرهنگي كشور و پيگيري برنامه محور و عقلاني وضعيت معيشت و رفاه مردم، در برابر كساني قرار گرفتند كه فقط شعار مي دهند و مردم فريبي مي كنند.
نقاشي افزود: اگر اصلاح طلبان و حاميان دولت روند پيروزي شان در دور دوم ادامه يابد و حائز اكثريت بيشتري در مجلس دهم شوند، فضا هرچه بيشتر به نفع موافقان برجام و گشايش اقتصادي و سياسي و به ضرر مخالفان برجام و مخالفان گشايش در امور گفته شده خواهد شد. در بحث معيشت و رفاه هم با رويكردهاي علمي و كارشناسانه، مجلس بايد روي طبقات ضعيف جامعه كار كند و شرايط آنها را بهبود بخشد.

بيادي : دور دوم سرنوشت مديريت ارشد مجلس را معين مي كند

دبير كل جمعيت آبادگران ايران اسلامي با اشاره به دور دوم انتخابات گفت: طبيعي است مردم براي دور دوم شور و حال دور اول را نداشته باشند.
بيادي افزود: 69 نفر باقيمانده مي توانند در شكل گيري مديريت كلان و متوسط مجلس نقش موثري داشته باشند . در انتخابات دور دوم، وزن هر كدام از جناحها كه قوي تر باشد شانس آنها براي رياست كميسيون ها و مديريت مجلس بيشتر مي شود. البته مستقل ها نقش بسيار موثري در تقويت جناح هاي اين مجلس خواهند داشت. صدا و سيما هم مي تواند نقش موثري را در افزايش مشاركت عمومي داشته باشد.
وي افزود: در اين مجلس تعداد اصولگراها از نظر كميت و نه كيفيت بيشتر است. رئيس مجلس همان آقاي لاريجاني مي ماند ولي تركيب هيات رئيسه تغييرات اساسي مي كند.

حشمتيان: 59 مستقل تا كنون به مجلس دهم راه يافته اند

حشمتيان در تحليل نتايج انتخابات 7 اسفند گفت: چهار ليست در سراسر كشور ارائه شد؛ يكي ليست اصلاح طلبان كه عارف دنبال آن بود، ليست ديگر صداي ملت از سوي علي مطهري بود، يك ليست جبهه مستقلين و اعتدال گرايان بود كه ما دنبال مي كرديم و ليست ديگر هم ليست حداد عادل با عنوان اصولگرايي بود.
وي افزود: چهار ليست وجود داشت؛ در حالي كه در دو ليست صد درصد جبهه مستقلين و صداي ملت با هم بوديم و با اصلاح طلبان در اكثر حوزه ها هماهنگ بوديم يعني در بسياري از شهرها ليست اميد با ليست مستقلين و اعتدال گرايان يكي بود؛ در مرحله اول از 221 نماينده اي كه انتخاب شده اند بر اساس آمار طبق فرم هاي پر شده و خود اظهاري 82 نفر اصلاح طلب، 80 نفر اصولگرا و 59 نفر مستقل هستند.
حشمتيان اظهار داشت: در تهران از ليست 30 نفره اصلاح طلبان، 12 نفرشان در ليست ما هم بود؛ ما مشتركاتي با اصولگرايان و اصلاح طلبان داشتيم.

نقاشي: اصلاح طلبان و حاميان دولت بيشترين راي را مي آورند

اين عضو شوراي مركزي حزب اتحاد ملت با اشاره به دور دوم انتخابات گفت: به نظرم انتخابات تهران به عنوان يك الگوي موفق در دور دوم براي ساير حوزه هاي انتخابيه خواهد بود و يك شعف قابل رويتي در اين حوزه ها براي تكرار رفتار سياسي تهران ديده مي شود.
وي همچنين پيش بيني كرد كه نهايتا اكثريت كرسي هاي مجلس در اختيار اصلاح طلبان و مستقلين خواهد بود و افراد مستقل نيز عمدتا به سمت دولت و اصلاح طلبان گرايش خواهند داشت.

بيادي: مجالس ما نقشه راه ندارند

بيادي به رياست مجلس آينده هم اشاره كرده و گفت: از خبرهايي كه به گوش ميرسد آقاي لاريجاني مطلوب اصلاح طلبان هم است. در سال اول اگر لاريجاني رئيس باشد با توجه به تجريبات فراوانش مي تواند وحدت و همدلي را حاكم كند. اگر چه آقاي عارف هم شايستگي و توانمندي بسياري دارد.
وي تصريح كرد: اما به نظر بنده اين مجلس بهتر از مجالس قبلي نخواهد بود. بعد از مجلس پنجم مجالس ما سير نزولي داشته اند. در مجلس پنجم شاهد بوديم كه اولين كسي كه به رقيب خود در انتخابات رياست جمهوري تبريك گفت خود آقاي ناطق بود. وزرايي كه رسما مي گفتند از مرجع تقليدي كه با نظام زاويه دارد تقليد مي كنند هم از مجلس راي اعتماد گرفتند. نمايندگان راي خود را به اين وزرا به خاطر صداقت آنها اعلام كردند. بعد از آن منافع نظام جاي خود را به منافع شخصي و جناحي داد.
بيادي اظهار داشت: دليل آن هم نداشتن برنامه و نقشه راه بود. هر دولتي هم كه سر كار مي آيد مجلس را دور مي زند و استثنايي وجود ندارد.
وي تصريح كرد: براي تعيين مديريت ها بايد توجه داشت راي زياد افراد دال بر شايستگي آنان نيست. متاسفانه در بعضي از افراد قدرت، القاي دانايي مي كند كه اين معضل مقدمه سقوط هر فرد ويا گروه مي تواند باشد.

حشمتيان: مطهري در مقابل عارف و لاريجاني نمي ايستد

حشمتيان با تاكيد بر اين كه تلاش نامزدها در مرحله دوم براي ورود به مجلس موثر است وگرنه متضرر مي شوند افزود:
درمجلس هم مانند خانه احزاب هر سه جريان فعال خواهند بود وپيشنهاد ما اينست كه فراكسيون اصولگرايان به سرپرستي لاريجاني،اصلاح طلبان به سرپرستي عارف و مستقلين و اعتدالگرايان به سرپرستي علي مطهري در مجلس تشكيل شود.
نايب ريس خانه احزاب درادامه گفت: مطهري در مقابل عارف و لاريجاني نمي ايستد و با اين دو رقابت نمي كند نه رقيب لاريجاني و نه عارف مي شود و ما دنبال نايب رييسي او هستيم.
وي افزود: در بين اين سه جريان، مستقلين سرنوشت ساز هستند،ماهميشه با تندروها زاويه داشته ايم.

نقاشي: آزادي هاي سياسي و فرهنگي، رفع فقر و محيط زيست اولويت هاي اصلي مجلس دهم

نقاشي در ادامه و درباره بحث رياست مجلس دهم گفت: درباره انتخاب رئيس مجلس نظر حزب اتحاد ملت ايران اين است كه بخشي از جريان اصولگرا در نظر دارد قبل از 10 ارديبهشت بادامن زدن به اين بحث، شكاف بين اصولگرايان ميانه رو و تندروها را ترميم كند و تا زمان برگزاري دور دوم انتخابات و تعيين تكليف 69 كرسي باقي مانده بايد از طرح عمومي و پيگيري آن در رسانه ها خودداري كرد.
وي تصريح كرد: گرچه روشن است كه اصلاح طلبان و حزب اتحاد ملت نيز در انتخابات اخير ضمن حمايت از آقاي دكتر عارف به عنوان رييس شوراي سياست گذاري و سرليست، همواره از وي حمايت كرده اند؛ با اين حال اولويت در تشكيل يك فراكسيون منضبط و قوي از اصلاح طلبان را در مجلس آتي نبايد به دست فراموشي سپرد.
نقاشي در پايان با اشاره به اولويت هاي مجلس دهم گفت: مجلس دهم بايد به موضوعاتي چون فقر، آسيب هاي اجتماعي، رفاه، آموزش و محيط زيست در كنار آزادي هاي سياسي و فرهنگي توجه ويژه داشته باشد تا اميد اقشار مختلف مردم به بهبودي و گشايش روزافزون گردد.
3081**6084**1446

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بعد نظارتي مجلس بايد تقويت شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5814) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا