آخرين مذاكرات ايران و عربستان در مورد حج/ جنتي: عربستان كارشكني مي كند

به گزارش خبرنگار ايرنا، علي جنتي امروز دوشنبه در حاشيه نشست صبحانه كاري در اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران در جمع خبرنگاران افزود: با جديت به دنبال اين هستيم كه امسال بتوانيم زائران را به مكه مكرمه اعزام كنيم.
وي با تاكيد بر كارشكني هاي عربستان گفت: مسئولان حج بايد پيش از اين به آنجا مي رفتند و قرارداد محل هاي اقامتي را منعقد مي كردند اما دولت عربستان تاكنون به اين افراد رواديد نداده است.
جنتي با اشاره به اعزام يك هيات براي مذاكره به عربستان گفت: اين نخستين بار است كه به هيات ايراني، آن هم در كشوري ثالث ويزا داده شد كه براي مذاكره به عربستان بروند.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اضافه كرد: در اين ارتباط ما مسايل مختلفي را مطرح كرديم اما طرف عربستاني برخورد هايي منفي داشته است؛ در مورد حمل و نقل هوايي و اينكه هواپيماهاي ما بتواند زائران را به عربستان انتقال دهد آنها كارشكني مي كنند؛ همچنين در مورد رواديد كارشكني مي كنند؛ ما اعلام كرده ايم كه اگر دولت سوئيس حافظ منافع شما در ايران است بايد در ايران ويزا بدهد اما آنها اصرار دارند در كشوري ثالث رواديد داده شود كه براي ما به هيچ وجه قابل قبول نيست.
وي افزود: در اين مذاكرات، سازمان حج را موظف كرده ايم كه همه شرايط ما را به مقامات عربستان اعلام كنند و آنها بايد اين شرايط را بپذيرند تا اين حج انجام شود.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت:علي رغم اينكه زمان را از دست داديم، تلاش مي كنيم اگر مقامات عربستان همراهي كنند امسال بتوانيم مراسم حج را برگزار كنيم.
** انحلال شوراي عالي سينمايي
جنتي در مورد مساله انحلال شوراي عالي سينمايي نيز گفت: اين مساله را ما پيشنهاد داده ايم.
وي افزود: دولت گذشته بخشي از اختيارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را به شوراي عالي سينما زير نظر رئيس جمهوري انتقال داد و دو سه جلسه نيز برگزار كرد كه مصوبات آن در هيات تطبيق مصوبات دولت با قوانين رد شد.
هيات تطبيق مصوبات دولت با قوانين در مجلس شوراي اسلامي، اعلام كرد كه اين مصوبات خلاف قانون است و بايد اصلاح شود اما دولت نهم و دهم هيچ گاه آن مصوبات را اصلاح نكرد.
وي اضافه كرد: ما مخالفيم كه اين نوع فعاليت ها، كه جزو وظايف ذاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است به شورايي زير نظر رئيس جمهوري منتقل شود؛ بنابر اين پيشنهاد انحلال آن را مطرح كرديم.
اقتصام**9189 ** 1569

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آخرين مذاكرات ايران و عربستان در مورد حج/ جنتي: عربستان كارشكني مي كند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5816) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا