نرخ بیكاری در همدان تك رقمی است

مسعود اقلامي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: طبق آخرين آمار مركز آمار ايران نرخ بيكاري استان همدان در سال گذشته 8.5 درصد اعلام شد.
وي اظهار كرد: همچنين طبق اين آمار استان همدان در كاهش نرخ بيكاري رتبه ششم كشوري را به خود اختصاص داده است.
وي عنوان كرد: استان همدان از نظر نرخ بيكاري نسبت به ميانگين كشوري كه 18.5 درصد است، وضعيت مطلوبي دارد.
وي ادامه داد: نرخ بيكاري در فارغ التحصيلان دانشگاهي و نسل جوان استان بيشتر از ساير افراد است و سال گذشته نرخ بيكاري در بين فارغ التحصيلان دانشگاهي اين استان 16.3 درصد اعلام شده است.
اقلامي اضافه كرد: علت افزايش نرخ بيكاري در اين افراد باسواد، رشد چشمگير فارغ التحصيلان دانشگاهي بويژه در رشته هايي است كه منطبق با بازار كار نبوده و از طرفي در فارغ التحصيلان در رشته هاي فني نيز تخصص كافي براي ورود به بازار كار وجود ندارد.
وي ادامه داد: از سويي فرهنگ جامعه ما بر اين شده است كه افرادي كه فارغ التحصيل مي شوند بايد در مراكز دولتي مشغول به كار شوند و با توجه به اينكه هم اكنون استخدام در دولت محدود است و اين افراد هم تمايلي براي ورود به بازار كار ندارند نرخ بيكاري در بين اين افراد بيشتر شده است.
وي اضافه كرد: يكي از مهمترين طرح هايي كه در اين راستا اجرا شده است اجراي دوره هاي كوتاه مهارتي فشرده است تا از اين طريق اطلاعات علمي را فرا گرفته و همراه با اطلاعات تئوري آماده به كار مي شوند تا براي جذب بازار كار تخصص لازم را كسب كنند.
اقلامي با بيان اينكه ايجاد اشتغال و كاهش نرخ بيكاري از اصول اجراي اقتصاد مقاومتي است، عنوان كرد: يكي از مهمترين راه هاي ايجاد اشتغال توجه به سرمايه گذاري است چرا كه انجام هر كاري كه زمينه ساز ايجاد اشتغال براي افراد باشد در حوزه هاي صنعت، عمران و خدمات و كشاورزي نيازمند سرمايه گذاري مطلوب است.
وي با بيان اينكه استان همدان ظرفيت خوبي براي سرمايه گذاري دارد تصريح كرد: اقدامات خوبي در سال هاي اخير در اين حوزه انجام شده و تلاش بر اين است كه سرمايه گذاران داخلي و خارجي را به استان جذب كنيم.
وي تصريح كرد: در كنار سرمايه گذاري جديد بحث تثبيت و توسعه واحدهاي موجود يكي ديگر از برنامه ها است كه اين واحد ها به پنج گروه تقسيم مي شوند.
مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان همدان عنوان كرد: گروه يك واحدهايي است كه كمتر از ظرفيت كار مي كنند و اگر به ظرفيت اصلي برسند توليد را افزايش و موجب توسعه اشتغال خواهند شد.
وي ادامه داد: گروه دوم واحدهايي مي باشند كه مشكل فروش و تامين مواد اوليه را ندارند اما داراي مشكل نقدينگي هستند و اگر اين مسئله حل شود مي توان يك تا دو شيفت به فعاليت اين واحد ها اضافه كرد.
وي بيان كرد: گروه سوم واحدهايي هستند كه يا به بهره برداري رسيده ، يا تجهيز شده اند يا بنا به دلايل مختلف به بهره برداري نرسيده اند كه دلايل و مشكلات اينها بايد بررسي و در صورت امكان به ساير سرمايه گذاران محول شوند.
اقلامي اضافه كرد: گروه چهارم واحدهايي هستند كه در حد سوله ساخته و رها شده اند اما استفاده نمي شوند و گروه پنجم نيز واحدهايي هستند كه به هر دليل تملك شده اند اما با توجه به اينكه بانك امكان بهره برداري از اين واحد ها را ندارد بايد اين واحد ها به سرمايه گذار جديد واگذار شود و اين واحد ها آمادگي واگذاري را دارند.
وي ادامه داد: در دو سال گذشته 300 واحد كه مطالبات بانكي داشتند تعيين تكليف شده اند.
وي بيان كرد: اگر اين اتفاقات خوب در حوزه واحدهاي توليدي بيفتد و اين پنج گروه تا حد امكان به سامان برسند نتايج خوبي در استان حاصل خواهد شد اما در كنار اين واحد ها بايد به توسعه مشاغل خرد و خانگي نيز توجه داشت.
مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان همدان بيان كرد: در اقتصاد مقاومتي نگاه ويژه اي به صنايع متوسط و كوچك شامل مشاغل خرد و خانگي و خوشه هاي توليدي و پشتيبان شده است كه مي تواند اثر بخش باشد.
اقلامي افزود: سال گذشته 450 ميليارد ريال در بخش مشاغل خانگي و مشاغل خرد تسهيلات در استان به طرح هاي مختلف پرداخت شده است.
وي حداقل تسهيلات براي مشاغل خانگي را 30 ميليون ريال و حداكثر 150 ميليون ريال عنوان كرد و ادامه داد: توسعه صادرات از ديگر حوزه هايي است كه مي تواند موجب رونق اقتصادي استان شود.
اقلامي با اشاره به فعاليت يك هزار و 850 واحد تعاوني فعال در استان همدان ادامه داد: تا دو سال گذشته ميزان صادرات كالا از تعاوني هاي اين استان صفر بود اما در دو سال گذشته با توجه به تلاش هاي صورت گرفته و سفر هيات اقتصادي در قالب تعاوني ها به اقليم كردستان عراق از اين استان تعاملات تجاري خوبي با اين منطقه برقرار شده است.
وي اضافه كرد: سال گذشته 18 ميليون دلار صادرات از تعاوني هاي اين استان در قالب محصولاتي مانند مواد غذايي، دام زنده، سيمان، چرم و مصنوعات و خدمات پزشكي انجام شده است.
مدير كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان همدان گفت: در بين تعاوني هاي استان نيز يك ارتباط شبكه اي ايجاد شده است تا تعاوني ها كالاهاي مورد نياز خود را از طريق يكديگر تامين كنند.
وي ادامه داد: اين موضوع نيز باعث شده است تا استان همدان در شاخص توسعه تعاون با چهار رتبه ارتقا هم اكنون بدون در نظر گرفتن جمعيت استان رتبه هشتم كشوري را به خود اختصاص دهد چرا كه اگر اين رتبه با احتساب جمعيت در نظر گرفته مي شد استان همدان مي توانست استان اول كشور در اين حوزه باشد.
وي با بيان اينكه استان همدان رتبه اول كشور در ترويج فرهنگ تعاون را دارد افزود: در خرداد ماه سالجاري نيز يك هيات اقتصادي به اقيلم كردستان اعزام خواهند شد كه اميدواريم باب تازه اي از تعاملات و صادرات نيز به دنبال اين سفر براي استان باز شود.
7530/6993/1352

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نرخ بیكاری در همدان تك رقمی است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5817) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا