سيل، تالاب بيشه دالان بروجرد را احيا كرد

به گزارش ايرنا بارندگي هاي هفته گذشته در شهرستان بروجرد اگر چه سيل آسا بود و خسارت هاي زيادي به اراضي كشاورزي، باغي و تاريخي اين شهرستان وارد كرد اما روح تازه اي را در تالاب خشكيده بيشه دالان بروجرد دميد و زيبايي اين تالاب را دوچندان كرد بطوريكه اين تالاب اكنون ميزبان گونه هاي مختلف پرندگان از نقاط مختلف است.
كم آبي و عقب نشيني اين تالاب در سال هاي اخير موجب شده بود تا برخي از كشاورزان منطقه بخشي از اراضي تالاب را تصرف كنند؛ تصرفي كه گاه با سهل انگاري مسئولان منجر به سند دار شدن اين اراضي نيز شد و خسارت جبران ناپذيري بر بدنه تالاب وارد كرد؛ تالابي كه به عنوان تفرجگاهي زيبا و سدي محكم در برابر سيل شناخته شده است.
به دليل بي توجهي و خشكسالي در سال هاي گذشته فقط 80 هكتار از 930 هكتار وسعت تالاب بيشه دالان به محيط زيست واگذار شده است و بقيه اراضي يا به تصرف كشاورزان و افراد ذينفع در آمده يا تحت نظارت منابع طبيعي است.
حراست، حفظ و احياي اين تالاب به عنوان زيستگاه پرندگان و جانوران و يك سد طبيعي در مقابل سيلاب مي‌ تواند با ذخيره حجم انبوهي از آب درون خود مانع جاري شدن روان آبها در اراضي پايين ‌دست شود و خسارت هاي جاري شدن سيلاب را به حداقل برساند.
تالاب بيشه دالان امروز بنا به دلايل مختلف از جمله تصرف از سوي كشاورزان، ورود فاضلاب خانگي، زهكشي، انحراف آب، استفاده بيش‌ از حد سموم دفع آفات و بهره ‌برداري تجاري با تهديد و كاهش وسعت همراه شده است و نمونه ‌هاي نادر گياهي و جانوري آن رو به نابودي مي روند.
رئيس اداره حفاظت از محيط‌ زيست بروجرد گفت: بارندگي‌ هاي اخير 90 درصد از 930 هكتار وسعت تالاب بيشه دالان بروجرد را احيا و باعث بازگشت بسياري از پرندگان و گونه هاي جانوري به اين تالاب شده است.
مصطفي مصطفي وند روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: اداره محيط زيست بروجرد تلاش دارد با ايجاد پاسگاه محيط باني در مجاورت اين تالاب از تصرف غيرقانوني اين تالاب توسط افراد سودجو جلوگيري كند.
وي گفت: چشم انداز زيباي تالاب بيشه دالان و ورود گونه هاي مختلف جانوري، پرندگان و پستانداران اين تالاب را به يك مكان گردشگري منحصر به فرد تبديل كرده است.
رئيس اداره حفاظت محيط زيست بروجرد افزود: احياي اين تالاب كه از هر نوع در غرب كشور بي نظير است علاوه بر تلطيف هواي بروجرد باعث رونق گردشگري و رفاه مردم منطقه مي شود.
تالاب بيشه دالان با 930 هكتار وسعت در 15 كيلومتري جنوب شرقي بروجرد و در دشت سيلاخور استان لرستان واقع شده است.
نام محلي اين تالاب، بيشه دالون است و يكي از زيستگاه هاي اصلي پرندگان و جانوران بومي و مهاجر به شمار مي رود كه بخش هايي از آن در سال هاي اخير به تصرف كشاورزان در آمده و 80 هكتار آن در اختيار محيط زيست است.
مار، مرغابي، خرگوش، لاك پشت، حواصيل، گرگ، شغال و سگ آبي از حيواناتي هستند كه در منطقه تالاب بيشه دالان بروجرد يافت مي‌ شوند.
ميزان بارندگي در فروردين امسال 211 ميليمتر و در روزهاي دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته 186 ميليمتر بود كه اين امر باعث وقوع سيلاب در برخي مناطق شهري و روستايي بروجرد شد.
البته اين بارش هاي كم سابقه با وجود وارد كردن خسارت هاي فراوان به زيرساخت هاي شهرستان بروجرد باعث احياي تالاب بيشه دالان اين شهرستان شد.
2077/6052/3022/6001
گزارش از آمنه صارمي

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سيل، تالاب بيشه دالان بروجرد را احيا كرد» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5903) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا