جهانگيري: امسال، سال فعاليت هاي مضاعف براي دولت است

به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري روز دوشنبه در آيين بهره برداري از سد تنگه حمام (شهداي گمنام) قصرشيرين با اشاره به شعار امسال رهبري مبني بر اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل اظهار كرد: يكي از مسائل مهم كشور كه در هيچ مقطعي حذف نخواهد شد، بحث آب است.
وي با اشاره به اينكه ايران در منطقه خشك و نيمه خشك واقع شده است عنوان كرد: بحث آب مهمترين محدوديت توسعه ايران است؛ بايد بتوانيم با مديريت صحيح از منابع آبي زمينه رشد و توسعه بيش از پيش كشور را در بخش هاي مختلف به ويژه صنعت و كشاورزي فراهم كنيم.
معاون اول رئيس جمهوري، ميزان برداشت آب از منابع آبهاي زيرزميني را در كشور بيش از حدمجاز اعلام كرد و گفت: براي برداشت آب از سفره هاي زيرزميني بايد محدوديت هايي اعمال شود.
جهانگيري افزود: به علت برداشت بي رويه از آب هاي زير زميني، امروز استان هاي مهم كشور تنش آبي دارند و بايد با اعمال محدوديت ها و مديريت صحيح بتوانيم از منابع آبي كشور درست استفاده كنيم.
وي، مديريت منابع آبي را اصلي ترين وظيفه دولت برشمرد و گفت: بيشترين مصرف آب در بخش كشاورزي است از اين رو بايد با مديريت صحيح بيشترين بازدهي از هر متر مكعب آب را داشته باشيم.
معاون اول رئيس جمهوري، مهمترين رويكرد دولت را بحث تامين امنيت غذايي مردم ذكر كرد و از تصويب آيين نامه كشت فرا مرزي زميني در هيات دولت خبر داد.
جهانگيري افزود: با اجراي اين طرح بخش خصوصي و افراد حقيقي تشويق مي شوند تا در كشورهاي همسايه كشت و كار كنند و بخش عمده اي از محصولات توليدي خود را به كشور بياورند تا به مصرف برسد.
وي اظهار كرد: بايد آبياري مدرن را جايگزين برداشت هاي سنتي و كشت هاي گلخانه اي كنيم تا بتوانيم در مصرف آب صرفه جويي لازم را داشته باشيم.
معاون اول رئيس جمهوري، مديريت مصرف آب در بخش كشاورزي و صنعت را مهم توصيف كرد و گفت: بايد تمهيدهايي اتخاذ شود تا بسياري از صنايع پر مصرف به سمت درياي خزر، سواحل درياي عمان و خليج فارس كه با كمترين تنش آبي مواجه هستند، منتقل شوند.
جهانگيري عنوان كرد: در بخش آب آشاميدني طرح هاي مهمي از سوي وزارت نيرو در دست اقدام است كه با تكميل آنها تحول شگفتي در كشور ايجاد خواهد شد.
وي با اشاره به اينكه هم اكنون هفت هزار روستا در كشور با كمبود آب مواجه است كه با تانكر به اين مناطق آبرساني مي شود، گفت: 15 هزار ميليارد ريال منابع مالي براي تامين آب آشاميدني مورد نياز در روستاهاي كشور اختصاص پيدا كرده است.
معاون اول رئيس جمهوري تاكيد كرد: بحث سدسازي از جمله اقدام هاي ارزشمند دولت در كشور است كه با جديت دنبال مي شود.
جهانگيري يادآور شد: در سال جاري 14 سد بزرگ در مناطق مختلف كشور به بهره داري مي رسد كه تحول شگفتي در صنعت آب خواهد بود.
وي در رابطه با طرح گرمسيري نيز اظهار داشت: شبكه گرمسيري به عنوان يكي از طرح هاي مهم و در دست اقدام از پيشرفت مطلوبي برخوردار است كه با بهره برداري از آن تحول عظيمي در بخش كشاورزي و صنعت به ويژه در استان هاي غربي ايجاد مي شود.
معاون اول رئيس جمهوري عنوان كرد: در صدديم كه علاوه بر بودجه، هشت ميليارد دلار براي ايجاد زيرساخت هاي توسعه در استان هاي ايلام، كرمانشاه و كردستان هزينه شود تا اين استان ها از بن بست خارج شوند.
جهانگيري افزود: سال گذشته بيش از 50 هزار ميليارد ريال براي اجراي طرح هاي مختلف در استان هاي كرمانشاه، ايلام و كردستان هزينه شد و امسال نيز اين ظرفيت وجود دارد كه هفت تا 80 هزار ميليارد ريال منابع مالي به اين استان ها اختصاص يابد؛ كارهاي بزرگي در اين سه استان در دست اجرا است.
2077/7445/8066/7079

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جهانگيري: امسال، سال فعاليت هاي مضاعف براي دولت است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5945) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا