ابوترابي فرد: كميسيون امنيت ملي گزارش اجراي برجام را باتوجه به مفاد نامه رهبري بررسي مي كند

به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، حميد رسايي در جلسه علني امروز (دوشنبه) مجلس در اخطار اصل 110 قانون اساسي با بيان اين كه روز گذشته وزارت امورخارجه گزارش اجراي برجام در 6 ماه گذشته را براساس قانون مجلس شوراي اسلامي به كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي داده است، افزود: براساس قانون بايد وزارت امور خارجه هر سه ماه يك بار گزارش عملكرد خود را به اين كميسيون و هر 6 ماه يك بار به جلسه علني مجلس ارائه دهد كه اين موضوع رعايت نشده است.
وي ادامه داد: امضاي اجراي برجام نه با مصوبه مجلس و نه با مصوبه شوراي عالي امنيت ملي بلكه با امضاي رهبر معظم انقلاب مشروعيت مي يابد و در نامه ايشان به رئيس‌جمهوري درباره الزامات اجراي برجام مواردي تذكر داده شده بود كه مجلس و دولت قرار است كه به اين موارد توجه كند.
وي با قرائت بخش هايي از نامه رهبر معظم انقلاب درباره تاييد برجام گفت: گزارش وزارت امور خارجه بايد ناظر و متناسب با نامه رهبر معظم انقلاب و تذكراتي و مطالباتي كه ايشان در آن نامه داده بودند و همچنين مصوبه مجلس ارائه شود.
نماينده مردم تهران در مجلس اظهارداشت: وزارت امور خارجه متن برجام را كپي كرده و در گزارش روز گذشته خود به مجلس داده است كه ما اين كارها را كرده ايم و آنها نيز قرار است اين كارها را انجام دهند و در اين گزارش خارجي را تبرئه و داخلي ها را متهم كرده است.
عضو كميسيون اصل نود مجلس گفت: اين گزارش متناسب با نامه رهبري نيست و ايشان در بند 9 نامه فرموده اند كه موارد ابهام سند برجام تفسير طرف مقابل نيست بلكه استناد به متن مذاكرات است.
وي با قرائت بند 9 نامه رهبر معظم انقلاب خاطرنشان كرد: يعني رهبري در اين بند مي گويند كه آنچه در بالا به آن تصريح شده است بايد اجرايي شود پس اين گزارشي كه داده شده است هيچ موضوع مشخصي در آن گفته نشده است و مجلس بايد اين گزارش را به وزارت امور خارجه برگرداند تا متناظر و متناسب با نامه رهبر معظم انقلاب كه مشروعيت اجراي برجام به آن امضا بوده گزارش جامعي را ارائه دهد.
رسايي ادامه داد: در اين گزارش مانند سخنان آقاي سيف و زنگنه كه ديروز گفته شد قبلا توسط كساني كه دلسوزانه خون دل خورده بودند، پيش بيني شده بود و حال بايد اين گزارش كه يك گزارش كلي است و به درد مجلس نمي خورد متناسب با بندهاي نامه رهبر معظم انقلاب نوشته و در صحن علني مجلس قرائت شود.
حجت الاسلام و المسلمينن محمدحسن ابوترابي فرد كه رياست جلسه علني را برعهده داشت در پاسخ به تذكر رسايي از كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خواست كه همانطور رسايي اشاره كرد با توجه به مفاد متني كه رهبر معظم انقلاب اسلامي تبيين كردند و در چارچوبي اجراي برجام تاييد داشتند گزارش وزارت امور خارجه از اجراي برجام را در اين چارچوب بررسي كرده و نظر خود را به وزارت امور خارجه و مجلس اعلام كند.
ابوترابي فرد افزود: ضمن اين كه هياتي كه در شوراي عالي امنيت ملي انتخاب شده اند براي رصد و اجراي برجام بايد به وظايف خود دقيقا و در چارچوب تعريف شده از سوي رهبر معظم انقلاب عمل كنند.
سيام**9103**9121**9132 **1336

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابوترابي فرد: كميسيون امنيت ملي گزارش اجراي برجام را باتوجه به مفاد نامه رهبري بررسي مي كند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-5950) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا