روزنامه نگار لبناني: اولاند ديگرخواستار كنار رفتن بشار اسد از قدرت نيست

به گزارش ايرنا مارس، منير در مقاله اي كه در روزنامه لبناني الجمهوريه نزديك به گروه 14 اين روزنامه منتشر شده است، خاطرنشان كرد: اين در حالي است كه فرانسه از زمان آغاز بحران در سوريه در صف مقدم طرف هائي قرار داشته كه از مخالفان نظام سوريه حمايت و به آنها كمك كرده است.
جوني منير تصريح كرد: فرانسوي ها از شمال لبنان پيشتر وارد سوريه شده و حتي افسران امنيتي فرانسوي اداره عمليات ميداني گروه هاي مخالف را برعهده داشته اند و « لوران فابيوس» وزير خارجه سابق فرانسه هم مواضع ديپلماتيك و سياسي سختي را عليه نظام سوريه اتخاذ مي كرد.
وي نوشت: بتازگي موضع فرانسه كه هميشه خواستار كنار رفتن فوري بشار اسد رئيس جمهوري سوريه بود، بسيار آرام شده و حتي از تماس هاي امنيتي مخفيانه بين دو كشور سخن گفته مي شود.
اين روزنامه نگار لبناني تاكيد كرد: اولاند از « الدلهميه» يك اردوگاه آوارگان سوري در بقاع لبنان و نزديك مرزهاي سوريه ديدن كرد اما هيچ سخني در باره رفتن بشار اسد از قدرت مطرح نكرد و اين تاكيدي بسيار آشكار است كه حل بحران سوريه در ريل قرار گرفته و شامل ايده كنار رفتن بشار اسد نيست.

** طائف سوري
جوني منير افزود: روشن است كه واشنگتن و مسكو به سوي حل بحران سوريه حركت مي كنند و در اين زمينه به تفاهم رسيده اند و از سه سال قبل در تالار مراكز تصميم گيري آمريكا از نمونه لبناني « توافق طائف» براي حل سياسي بحران سوريه سخن گفته مي شود و حتي آن را « طائف سوري» مي خوانند.
وي خاطرنشان كرد: اما دو طرف درگيري ها در سوريه و كشورهاي منطقه اي حامي مخالفان سوري اين طرح را رد كرده اند و اصرار دارد بر اين كه حل بحران سوريه بدون كنار رفتن فوري بشار اسد ميسر نيست و حاميان بشار اسد مانند ايران هم اين طرح را رد كرده اند زيرا معتقدند به بقاي نظام سوريه منجر نمي شود.
اين روزنامه نگار لبناني تصريح كرد: شكي نيست كه ورود روسيه در سوريه به ايجاد فضاهاي مطلوب به ويژه بين طرف هاي قدرتمند و بزرگ در منطقه يعني تركيه و ايران كه تاثير زيادي در سوريه دارند، كمك زيادي كرده است.
جوني منير تاكيد كرد: درست است كه بيانيه اجلاس سيزدهم سران كشورهاي عضو سازمان همكاري اسلامي در نتيجه دست و دلبازي هاي سعودي با برخي مطالبات سعودي همراهي كرد اما ديدار دوجانبه « حسن روحاني» رئيس جمهوري اسلامي ايران و « رجب طيب اردوغان» رئيس جمهوري تركيه از لحاظ سياسي بسيار مهمتر بوده است.
وي نوشت: دو رئيس جمهوري از راه حل هاي اسلامي براي منطقه سخن گفتند و روي اين سخنانشان متوجه داخل ايران و تركيه بود اما عبارت بسيار مهمي كه از زبان اردوغان جاري شد اين بود كه به مرحله جدي حل بحران سوريه اشاره كرد.
اين روزنامه نگار لبناني افزود: واشنگتن و مسكو براي پيشروي ارتش سوريه در حلب مانعي نمي بينند تا هم مناطق اساسي تحت سيطره داعش آزاد شود و هم جدي بودن تصميم تركيه براي انتقال از مرحله نظامي به مذاكرات مسالمت آميز سنجيده شود.
جوني منير به تحولات در عراق هم اشاره و تاكيد كرد: اولاند با سرعت به منطقه آمد با اين اميد كه بتواند فضائي را براي كشورش كه در پرونده سوريه خسارت ديده است، باز كند و به همين دليل تلاش كرد تا بتواند با مقامات حزب الله ملاقات كند اما نقشي كه در گذشته بازي كرده پاريس را در موضع ضعف قرار داده به ويژه اينكه شخص اولاند هم از جايگاهش در ميان مردم فرانسه تضعيف شده و براي پيروزي دوباره تلاش مي كند و تبليغات انتخابات رياست جمهوري در فرانسه نزديك است.
اولاند كه در نخستين ايستگاه از سفرش به سه كشور منطقه ( لبنان، مصر و اردن) عصر شنبه وارد بيروت پايتخت لبنان شد، بعداز استقبال توسط « سمير مقبل» معاون نخست وزير و وزير دفاع لبنان به جاي « بعبدا» كاخ رياست جمهوري راهي ميدان « النجمه» محل پارلمان لبنان شد وبا « نبيه بري» رئيس مجلس نمايندگان اين كشور ديدار كرد.
از آنجا كه لبنان حدود دو سال است رئيس جمهوري ندارد، در اين سفر از اولاند استقبال رسمي صورت نگرفت و به افتخارش ضيافت رسمي ترتيب داده نشد و به همين دليل اين سفر « ديدار كاري» نامگذاري شد.
رئيس جمهوري فرانسه سپس به كاخ نخست وزيري لبنان رفت و با «تمام سلام » نخست وزير لبنان ديدار كرد.
اولاند در دومين روز از سفرش به لبنان با كاردينال « بشاره راعي » رهبر مسيحيان ماروني لبنان و همچنين با چند تن از شخصيت هاي مذهبي و سياسي لبنان از طوائف مختلف در قصر صنوبر بيروت ملاقات كرد و پيش از ترك لبنان به مقصد مصر، به منطقه بقاع در شرق لبنان رفت و از اردوگاه آوارگان سوري با نام الدلهميه در منطقه مسيحي نشين زحله ديدن كرد.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روزنامه نگار لبناني: اولاند ديگرخواستار كنار رفتن بشار اسد از قدرت نيست» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6041) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا