بيماري تب برفكي در استان اردبيل تحت كنترل است

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار ايرنا به نقل از روابط عمومي اداره كل دامپزشكي استان ؛ صادق صالحي افزود: بيماري تب برفكي يكي از بيماري هاي بومي ايران است كه تقريباً همواره مي توان نشانه هايي از آن را به صورت اندميك (بومي) در دام ها مشاهده كرد.
وي گفت: مهمترين عامل شيوع اخير بيماري ، همكاري نكردن برخي از دامداران در واكسيناسيون طرح هاي ضربتي بر عليه بيماري ، ورود سويه هاي جديد ويروس بيماري به منطقه ، كمبود واكسن در سطح كشور و از همه مهمتر افزايش خريد و فروش و نقل و انتقال بي ضابطه دام و عدم رعايت مقررات بهداشتي قرنطينه اي بود.
وي با اشاره به كاهش كانون هاي بيماري تب برفكي در سال 94 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن تعداد كانون هاي درگير بيماري را در مجموع 53 كانون عنوان كرد و از اقدام به موقع اداره كل در اعزام تيم بررسي به تمامي كانون هاي گزارش شده بيماري و انجام نمونه برداري خبر داد.
صالحي گفت: برغم وجود مشكل در تأمين به موقع واكسن با هماهنگي هاي انجام شده برنامه واكسيناسيون هدفمند در واحدهاي پرخطر و متراكم آن از نظر جمعيت دامي انجام شد.
مديركل دامپزشكي استان حجم عمليات مايه كوبي بر عليه بيماري تب برفكي در جمعيت دامي گوسفند و بز را بيش از يك ميليون و 770 هزار رأس عنوان كرد و گفت: در سال گذشته همچنين بيش از 318 هزار رأس گاو و گوساله تحت پوشش واكسيناسيون قرار گرفت.
صالحي بيان كرد: اين بيماري يك بيماري ويروسي است و تزريق واكسن در دام هاي مبتلا موجب تشديد بيماري مي شود.
وي ادامه داد : بنابراين در كانون هاي بيماري كار واكسيناسون انجام نمي شود ، چرا كه دام هاي آلوده در صورت تزريق واكسن تلف مي شوند.
مدير كل دامپزشكي استان افزود: كنترل و محدود كردن بيماري جز با حمايت و مشاركت دامداران و عشاير امكان پذير نيست و انجام برنامه هاي بهداشتي و امنيت زيستي و قرنطينه اي از عوامل مؤثر در برنامه هاي كنترل و پيشگيرانه بيماري است.
وي در عين حال از اجراي طرح فاز بهاري واكسيناسيون تب برفكي در جمعيت دامي استان با توجه به نزديك بودن آغاز كوچ بهاري عشاير در چند روز آينده در منطقه خبر داد.
استان اردبيل با بيش از چهار ميليون واحد دامي و مراكز توليد همچون مراكز متعدد پرورش دام و طيور ، وجود دو مجتمع عظيم كشت و صنعت و دامپروري مغان ، كارخانه هاي متعدد خوراك دام و طيور ، سه باب كشتارگاه صنعتي دام و پنج باب كشتارگاه صنعتي طيور يكي از استان هاي مهم اين بخش در رشد اقتصادي كشور است.
3006/ 1257

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بيماري تب برفكي در استان اردبيل تحت كنترل است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6075) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا