78 درصد ساخت و سازهاي سواحل درياي خزر مربوط به مازندران است

داريوش يوسفي كبريا روز دوشنبه در سلسله كارگاه هاي آموزشي مهندسي عمران محيط زيست، شهرسازي، ساختمان سازي و محيط زيست و نيز تضادها و منافع در استان مازندران در دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل افزود : 28 درصد اين ساخت و سازها غيرمجاز است.
رئيس مركز ملي مطالعات درياي خزرگفت كه 44 درصد از ساخت و سازهاي غير مجاز سواحل مازندران مربوط به بخش خصوصي و نهادهاي نظامي است و بقيه نيز مربوط به بخش هاي دولتي و عمومي است.
رئيس مركز ملي مطالعات درياي خزر افزود: 56 درصد ساخت و سازها به گونه اي است كه دولتمردان مي توانند براحتي با آن برخورد كنند.
وي مهمترين علت ساخت و سازهاي غيرمجاز در سواحل مازندران را عدم هماهنگي دستگاههاي ذيربط و طولاني بودن روند دريافت مجوز قانوني اعلام كرد.
وي توضيح داد: نهاد ها و ارگان هاي زيادي متولي دريا هستند و به همين دليل يك فرد بايد 10 سال به دنبال استعلام براي ساخت و ساز باشد در حالي كه ساخت و ساز تنها يك سال زمان مي برد و به همين دليل به ساخت و ساخت غير مجاز اقدام مي كند.
وي همچنين يكي از دلايل پيش روي آب درياي خزر را ساخت موج گير ها و تخريب تپه هاي شني برشمرد و اظهارداشت: متاسفانه هر كسي به ساخت و ساز موج گير ها در داخل دريا اقدام كرده است كه اين مورد مي تواند مانع جهش آب از غرب و شرق شود.
وي افزود: تخريب تپه هاي شني نيز از موارد مهمي است كه به طور طبيعي انجام نمي شود و تخريب آن نشانگر اين است كه هنوز ساخت و سازهاي غير مجاز در حاشيه دريا ادامه دارد و روند آن باعث پيش روي آب درياي خزر و خسارت هاي جبران ناپذير خواهد شد.
وي بيان كرد: تپه هاي شني جلوي فرسايش آب را خواهد گرفت و براساس تحقيقات كمترين ميزان تپه هاي شني مربوط به پارك جنگلي نور مي باشد و اين بيانگر ادامه روند ساخت و ساز غير مجاز در اطراف جنگل مي باشد.
رئيس مركز ملي مطالعات درياي خزرافزود: ساخت و سازهاي غير مجازحاشيه درياي خزر بايد مشمول قوانين سخت گيرانه شود و در حال حاضر نشان مي دهد كه در تخريب اين ساخت و سازها جدي نبوده ايم.
سلسله كارگاه هاي آموزشي مهندسي عمران محيط زيست، شهرسازي، ساختمان سازي و محيط زيست و نيز تضادها و منافع در استان مازندران روز دوشنبه در دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل آغاز شد.
توسعه و بازار مستغلات زمين و ساختمان در مازندران، اراضي شهري، باير ، كشاورزي و جنگلي، حريم و قوانين مرتبط با ساخت و ساز از محورهاي اين همايش در اين كارگاه آموزشي است كه مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد.
ايدئولوژي شمال، محيط طبيعي و محيط مصنوعي، تاسيسات شهري ، توان سرزميني و ظرفيت بارگذاري و نيز مشاعيات سرزميني و منافع جمعي و عمومي در استان مازندران از ديگر محورهاي كارگاه آموزشي مهندسي عمران محيط زيست در دانشگاه صنعتي بابل است.
بخش ايراني درياي خزر 922 كيلومتر ساحل دارد كه 338 كيلومتر آن در استان مازندران واقع است.
7328/6097/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «78 درصد ساخت و سازهاي سواحل درياي خزر مربوط به مازندران است» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6079) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا