بيش از 2ميليون هكتارعرصه هاي منابع طبيعي سمنان داراي سندتك برگي شدند

محمدعلي سفيديان روز دوشنبه به ايرنا گفت : براي بيش از 247 هزار هكتار از اراضي ملي و دولتي استان از ابتداي دولت تدبير و اميد سند مالكيت اخذ شده است.
وي تصريح كرد: براي جلوگيري از سوء استفاده اشخاص و حفاظت از اراضي ملي و دولتي ، طرح كاداستر صورت پذيرفته است كه در اين خصوص استان سمنان بعنوان يكي از استانهاي برتر و پيش رو در اجراي قانون حدنگار و كاداستر در سطح كشور مي باشد.
سفيديان اظهار كرد: در راستاي حفاظت از عرصه هاي ملي و منابع طبيعي استان براي اجراي طرح حفاظت مشاركتي با شناسايي طرح هاي مرتعداري مستعد و داراي قابليت ، تفاهم نامه بين اداره كل منابع طبيعي و مجريان طرح هاي مرتعداري منعقد گرديده است.
وي ادامه داد : طي تفاهمنامه اي كه با برخي از مجريان طرح هاي مرتعداري منعقد شده در قبال خدماتي كه دولت و اداره كل منابع طبيعي استان به مرتعداران خواهد داد ، حفاظت از عرصه هاي منابع طبيعي در محدوده طرح هاي مرتعداري به مجريان طرح ها و بهره برداران طرح واگذار شده است .
وي با بيان اينكه تا كنون 32 طرح مرتعداري مورد بررسي قرار گرفته و نسبت به انعقاد تفاهم نامه با مجريان آنها اقدام شده است،گفت:در اين راستا حفاظت از حدود يك هزار و 900 ميليارد متر مربع از عرصه هاي ملي و منابع طبيعي استان در اجراي طرح حفاظت مشاركتي به مجريان طرح هاي مرتعداري واگذار شده است .
معاون حفاظت و امور اراضي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان همچنين از اقدامات گياه پزشكي و كنترل آفات در عرصه هاي ملي و طبيعي استان خبر داد و گفت: در اين راستا پنج ميليون و 100 هزارهكتار از عرصه هاي ملي از ابتداي اين دولت تا كنون مورد توجه ، پيش آگاهي و كنترل و مبارزه آفات و امراض گياهي قرار گرفته است .
وي يادآور شد: حدود شش هزار و 200 هكتاراز اراضي ملي و دولتي براي طرح هاي كشاورزي و غير كشاورزي استان در جهت رونق اقتصادي اختصاص يافته است.
وي با اشاره به تخصيص هشت ميليون متر مربع از اراضي ملي به بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان براي تأمين اراضي مسكوني روستائيان،افزود: حدود 30 كيلومتر كمربند حفاظتي از نوع بنچ مارك در سطح استان احداث شده اشت.
سفيديان مطالعه و استعداديابي 110 هزار هكتار از اراضي ملي براي طرح هاي مختلف و جاگزين سوخت فسيلي به منظور جلوگيري از قطع درخت و بوته با در اختيار قرار دادن تنور گازي و آبگرمكن خورشيدي و ايجاد سكوهاي سوخت رساني و كپسول گاز براي بيش از 240 خانوار را از ديگر اقدامات اين اداره كل عنوان كرد.
وي در پايان يادآور شد اقدامات انجام شده در راستاي شعار 'حفظ ، احياء ، توسعه و بهره برداري اصولي ' جهت حفاظت از عرصه هاي ملي و منابع طبيعي استان انجام شده است .
عرصه هاي طبيعي استان سمنان 9.7 ميليون هكتار وسعت دارد.
7342/6026/

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بيش از 2ميليون هكتارعرصه هاي منابع طبيعي سمنان داراي سندتك برگي شدند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6108) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا