دیابت در کمین کشورهای در حال توسعه

معاون دانشگاه علوم پزشكي اهواز گفت: بيش از 80 درصد افراد مبتلا به ديابت در كشورهاي در حال توسعه و کمتر توسعه یافته زندگی می کنند.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، دكتر شكرالله سلمان زاده اظهار داشت: نيمي از افراد مبتلا به ديابت از بيماري خود اطلاعي ندارند و افزايش بيماري هاي غير واگير يك مشكل جهاني است.

وي بیان کرد: كشور ما از نظر تعداد موارد مبتلا به ديابت حائز رتبه سوم در منطقه است و بعد از آن كشورهاي مصر و پاكستان بيش ترين موارد ابتلا را دارد.

سلمان زاده افزود: تغيير يافتن سبك زندگي از جمله كاهش فعاليت، مصرف دخانيات و تغذيه نامناسب از جمله عوامل بروز بيماري هاي غير واگير به ويژه ديابت می باشد.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز اذعان داشت: افراد بالاي 40 سال، كم تحرك، داراي تغذيه نامناسب، چاق، مصرف كننده دخانيات، داراي سابقه فاميلي و زنان با تجربه ديابت بارداري از جمله گروه هاي در معرض خطر هستند، بنابراين بايد آزمايش قند خون انجام دهند.

وي در خصوص طرح تحول سلامت تصریح کرد: در زمان حاضر، مراقبت هاي اوليه سلامت به شكل فعال در شهرها مانند روستاها انجام مي شود و غربالگري صورت مي گيرد.

شکرالله سلمان زاده گفت: بيش از 70 مركز سلامت و بيش از 60 پايگاه سلامت در خوزستان در حوزه دانشگاه علوم پزشكي اهواز فعال هستند و كارشناس تغذيه در تمامي مراكز سلامت وجود دارد.

این مقام مسئول اذعان کرد: هم اكنون 30 درصد مردم ايران وزن مناسب دارند و بقيه به كم وزني يا افزايش وزن مبتلا هستند.

سلمان زاده تاکید کرد: خود مراقبتي يكي از عوامل مهم براي مقابله با معضل چاقي و فعاليت بدني 30 دقيقه در بيش تر روزهاي هفته موثر است.

انتهای پیام/ن


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دیابت در کمین کشورهای در حال توسعه» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6139) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران