ايران و فرانسه در بخش ريلي، هوايي و بنادر همكاري مي كنند/امضاي 2موافقتنامه

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، عباس آخوندي روز دوشنبه پس از ديدار با وزير حمل و نقل فرانسه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بيش از يك سال است كه مذاكرات خود را با ايرباس آغاز كرده ايم و پس از امضاي قرارداد پيش خريد بين ايرباس و ايران اير، ديدارهاي زيادي بين دو طرف براي مسائل مالي، فني و تامين قطعات برگزار شده و هم اكنون نيز در جريان است.
وي اظهار داشت: ايران به توسعه همكاري هاي اقتصادي با فرانسه اهميت زيادي قائل است و هم اكنون نيز براي طراحي و نوسازي ايستگاه هاي تهران، مشهد و قم با يك شركت فرانسوي قرارداد منعقد شده است.
وزير راه و شهرسازي گفت: در سفر وزير حمل و نقل فرانسه به تهران براي توسعه همكاري ها بين دو كشور در بخش هاي ريلي، ناوگان هوايي، پيمانكاري و بنادر مذاكرات خوبي با شركت هاي فرانسوي برگزار شده است.
وي گفت: در ارتباط با راه اندازي قطارهاي سريع السير بين تهران - اصفهان كه براي تامين مالي آن با چيني ها قرارداد منعقد شده است، در زمينه تامين ناوگان اين خط سريع السير مذاكراتي با اين شركت فرانسوي انجام داديم.

** امضاي 2موافقتنامه در بخش هوايي و ريلي
آخوندي با بيان اينكه امروز درخصوص مسائل مالي و كمك هاي دولتي نيز بين دو كشور بويژه در زمينه هاي هوايي و ريلي دو موافقتنامه امضا شد، گفت: درصدديم حجم مبادلات اقتصادي خود را در سال هاي 2016 و 2017 به رشد قابل توجهي برسد.
وي با اشاره به قيمت هواپيماهاي ايرباس اظهار داشت: اين شركت قيمت هواپيماهاي خود را بر اساس سيستم هاي تعريف شده، اعلام مي كند و پس از مذاكره مستقيم با هر خريدار، قيمت نهايي خود را اعلام مي كند.
آخوندي بر حمايت شركت هواپيمايي ايران اير بعنوان يك شركت ملي تاكيد كرد و گفت: درصدد بازسازي ساختارهاي ايران اير هستيم تا اين شركت بتواند با همتايان خود در منطقه رقابت سالمي داشته باشد اما حمايت هاي ما از اين شركت در حد معقولي بايد باشد تا رقابت بين شركت هاي هوايي داخلي نيز از بين نرود.
وي اظهار داشت: خوشبختانه پسي از هشت سال بار ديگر پرواز شركت ايرفرانس بين تهران و پاريس از سرگرفته شد و مطمئن هستيم اين اقدام همسو با توسعه روابط دو ملت اقدام بسياري شايسته اي بوده است.
آخوندي يادآور شد: در يك و نيم سال گذشته مذاكرات متعددي با شركت هاي فرانسه آغاز كرده ايم و اين كشور در يك دوره جديد، در پي توسعه مناسبات خود با ايران است زيرا روابط دو كشور بسيار تاريخي است هر چند در اين دوران شاهد فراز و نشيب هاي زيادي بوده ايم.
وزير راه و شهرسازي تاكيد كرد: دو طرف وظيفه دارند مناسبات خود را براساس پايه هاي درستي استوار كنند تا روابط دو كشور همواره بيش از پيش توسعه يابد.
اقتصام ** 1108 ** 9314 ** 2023

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ايران و فرانسه در بخش ريلي، هوايي و بنادر همكاري مي كنند/امضاي 2موافقتنامه» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6247) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا