آرامگاه سعدي در محاصره محروميت ها

گنبد آبي برافراشته شده در آرامگاه و عمارت تاريخي آن جاذبه اي است براي پشت سر گذاشتن گل و درختان كه در مسير گردشگران چشم نوازي مي كنند.
بنا بر روايت تاريخ نگاران، شيخ مشرف‌الدين مصلح‌الدين سعدي شيرازي شاعر قرن هفتم اواخر عمر خود را در اين محل مي‏گذرانيده و در همين محل نيز مدفون شده است.
آرامگاه سعدي بنا بر آمار رسمي، سومين اثر فرهنگي و تاريخي پربازديدكننده استان فارس پس از آرامگاه حافظ و مجموعه تاريخي تخت جمشيد در ايام نوروز امسال بوده است.
بنا بر اعلام مصيب اميري مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس، از بيست و هشتم اسفند 94 تا سيزدهم فروردين جاري، 251 هزار و930 نفر از آرامگاه سعدي بازديد كردند.
فرارسيدن اول ارديبهشت ماه روز بزرگداشت سعدي بهانه اي بود براي گفت وگوي خبرنگار ايرنا با مردم ساكن در منطقه سعدي و گردشگران و بازديدكنندگان از اين منطقه؛ گفت وگوهايي كه يك فصل مشترك داشت و آن اين كه فضاي بصري اطراف اين مركز پربازديد گردشگري استان فارس با ويژگي هاي يك اثر فرهنگي تاريخي مطرح در سطح جهان همخوان نيست.
بدون ترديد، محروميت ها و كم توجهي ها به منطقه سعدي در ذهن بازديدكنندگان و گردشگران نقش مي بندد، اين سخن بازديدكنندگاني است كه در اطراف آرامگاه قدم زده اند و يا اين كه به خاطر محدود بودن ظرفيت پاركينگ مقابل ورودي آرامگاه ناچار به دور زدن اطراف اين آرامگاه شده اند.
قفس هاي پرندگان در معرض فروش در مسير حركت گردشگران خودنمايي مي كند و گويي بخشي از پياده روي كم عرض خيابان منتهي به آرامگاه، جزئي از قلمروي آنها است و اين گونه يك دوم تا يك سوم پياده روها را اجناس برخي مغازه ها پركرده است.
گردشگري مي گفت: هنگام گذر از خيابان بايد مراقب بود، چون اينجا از سنگ فرش هاي جلوي حافظيه كه حركت خودروها را كُند مي كند خبري نيست و البته كه محوطه ورودي حافظيه با ورودي آرامگاه سعدي از نظر توجه و زيبايي بسيار متفاوت است، گو اين كه اين منطقه از تيررس توجه برنامه ريزان شهر گردشگر پذير شيراز جامانده است.
جوي آب سعدي در سمت چپ ورودي آرامگاه كه در سال 94 توسط شهرداري شيراز با هزينه مبلغ چهار ميليارد ريال بازسازي شده است، روزگاري محل نظافت و شست و شوي ظرف و لباس اهالي محل بود كه در نبود شبكه لوله كشي آب به اين منطقه مي آمدند اما به گفته اهالي منطقه، متاسفانه گاه بوي بد جوي هاي باريك آب هاي سطحي گردشگران و بازديدكنندگان آرامگاه را آزار مي دهد.
فروشگاه هاي عرضه كننده بستني و فالوده در خيابان منتهي به ورودي آرامگاه سعدي اين روزها به بخش شيرين بازديد از اين آرامگاه تبديل شده اند و در اين ميان، كوچه هاي كم عرضي كه مغازه هايي به سبك سه ، چهار دهه قبل در خود دارند، از نگاه رهگذران بي نصيب نمي ماند.
در اين مغازه ها كالاهايي همچون ادويه، پارچه، شيريني، پوشاك، ميوه، دوغ و لبنيات محلي و ... به فروش مي رسد و حال و هواي بازارهاي قديم را تداعي مي كند. ديدن بانويي با كارتن بر دوش، حال و هوا و سبك زندگي سنتي مردمان منطقه را بازگو مي كند.
اين مغازه ها رنگ و بويي از بازسازي و زيباسازي به واسطه همجواري با آرامگاه سعدي در خود ندارند.
اين كوچه ها در ادامه باريك و باريك تر مي شوند و بافت قديمي منطقه خود را بيش از پيش رخ مي نماياند. در ادامه مسير، كه خانه ها و كوچه ها در دامان كوه امتداد مي يابند و رنگ محروميت در رخسار منطقه پررنگ تر مي شود.
خانمي حدود 60 ساله دوربين همكار عكاس را كه مي بيند دعاگويان مي آيد جلو و شروع به باز كردن سفره دل مي كند از مشكلات زندگي در منطقه سعدي و از چاله هاي مسير راه تا وضعيت نامناسب جوي هاي كم عرض كه بارندگي هاي طولاني، كوچه ها را به رودي خروشان تبديل مي كند.
زارع از ساكنان محله سعدي مي گويد: كوچه هاي باريك محله اجازه نمي دهد كه در صورت وقوع آتش سوزي و يا حادثه اي، خودروهاي امداد رسان قادر به حضور باشند و همواره اين نگراني براي اهالي محله وجود دارد.
مردي ميانسال كه از قليان فروشي هاي خيابان مجاور آرامگاه، تنباكو تهيه كرده است و به منزل مي رود، مي گويد: بيش از 30 سال است كه برچسبي به عنوان طرح توسعه سعدي را بر زمين هاي اين منطقه زده اند و حال آن كه در هر كوچه، تنها يكي دو خانه به صورت تناوبي خريداري شده است و آنها نيز يا به پاركينگ خودروهاي همسايگان يا به زباله داني تبديل شده اند.
وي ادامه مي داد: ما آماده همكاري هستيم براي فروش خانه مان به بهاي كمتر از ارزيابي ها؛ اما نه خانه ما را مي خرند و نه اجازه بازسازي و ساخت و ساز مي دهند و اين حكايت سه دهه زندگي مردمان اين محله است.
اين شهروند ساكن محله سعدي گفت: نبود راه هاي دسترسي، آرامگاه سعدي و اين محله را در ساليان گذشته به بن بستي در شيراز تبديل كرده است و اميدواريم اقدام هاي تكميلي براي ايجاد مسير ارتباطي از تونل سعدي به آرامگاه شتاب گيرد.
محمد گردشگري از اصفهان مي گويد: در حالي كه در شهر ما كوچه هاي اطراف ميدان نقش جهان را به سبك تاريخي بازسازي كرده اند و آنها را به جاذبه اي ديگر براي گردشگران تبديل كرده اند، جاي اين كار در محله سعدي شيراز خالي است.
يكي ديگر از شهروندان ساكن در محله سعدي نيز تقويت حضور نيروهاي انتظامي به ويژه راهنمايي و رانندگي ناجا را در اين منطقه خواستار است.
وي مي گويد: در مواقعي همچون عصرها، آرامگاه سعدي به محاصره وانت هاي فروشنده ميوه در مي آيد و تخلفات رانندگي همچون پارك دوبل و فراتر از آن، مسير ارتباطي شهروندان را مسدود مي كند كه هرگز زيبنده يك مكان گردشگري نيست.
وي ادامه مي دهد: پررنگ بودن سكونت اتباع خارجي در محله سعدي و شغل هاي كاذب برخي از آنها همچون فروش لباس هاي دست دوم از ديگر جلوه هاي نازيباي اين محله است.
آرامگاه سعدي شيرازي امسال در حالي به استقبال مراسم هاي ويژه يادروزاين شاعر بلندآوازه ايران مي رود كه رفع محروميت هاي ساكنان محله و اصلاح وضعيت بصري اطراف آن بيش از هر زمان ديگري شايسته توجه و رسيدگي به نظر مي رسد.
گزارش : سيد احمد نجفي
2027/ 5054

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آرامگاه سعدي در محاصره محروميت ها» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6271) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا