معاون فرمانداري انزلي:تمهيدات لازم براي تامين آب زراعي انديشيده شود

به گزارش خبرنگارايرنا، نادر خوارزمي روز دوشنبه در جلسه بررسي وضعيت آب زراعي شهرستان اظهار كرد: با وجود بارندگي هاي زياد در انزلي، نمي توان به اين وضعيت آب و هوايي اميد داشت.
وي خاطرنشان كرد: مي بايست منابع ذخيره آب و وضعيت مراحل كشت از سوي دستگاه هاي ذيربط بررسي و گزارش شود
*لزوم تخصيص به موقع بودجه
رييس جهاد كشاورزي انزلي نيز در ادامه گفت: قسمت عمده آب مورد نياز زراعي از طريق آبهاي جمع آوري شده در آب بندانها ، بخشي از طريق پمپاژ آب تالاب ، قسمتي چاههاي عميق زده شده در روستاها و بخش بسيار كمي از طريق آب سد سفيد رود تامين مي شود.
وحيد مهدوي اظهار كرد: براي خريد و اجراي خطوط انتقال آب روستاهاي سياه خاله سر و شيله سر سه هزار و 400 ميليون ريال اعتبار از محل ماده 180 تصويب شده است.
وي افزود: با توجه به احتمال خشكسالي و نياز به آب انتظار مي رود مسئولان در تخصيص اعتبار مصوب جهادكشاورزي را ياري نموده تا اين پروژه تكميل و به بهره برداري برسد.
وي خاطرنشان كرد : به دليل ترك خوردگي برخي كانالهاي بتوني و هدر رفتن آب كشاورزي مي بايست اين كانالها ترميم شود.
*عدم كاهش ذخيره منابع آبي
كارشناس اداره هواشناسي بندرانزلي نيز در ادامه با اشاره به عادي بودن شرايط دما و بارندگي در فصل بهار گفت: در پيش بيني دراز مدت اين اداره ، تا مرداد ماه امسال، شرايط دما و بارش درحوزه آبريز سفيد رود بصورت نسبي، مناسب است.
سحر صالحي افزود: درسال آبي 95-94 نسبت به سال آبي گذشته كاهش بارش و دما گزارش شده است.
وي با اشاره به اينكه نوع بارندگي ها از مداوم به رگباري تغيير كرده است بيان كرد: تا خرداد 95 بارندگي ها ادامه داشته و كاهش ذخيره منابع آبي نداريم.
*آغاز نشاء برنج
معاون اداره جهاد كشاورزي شهرستان انزلي نيز در اين جلسه با اشاره به انجام اولين نشاء برنج در روستاي آبكنار در تاريخ 23 فروردين در 1.3 هكتار گفت: هفت تن بذر اصلاح و گواهي شده خزر دربين كشاورزان روستاهاي آبكنار و تربه بر توزيع شده و يك هزار و 200 كيلو بذر اصلاح شده هاشمي نيز به متقاضيان تحويل داده شده است.
چنگيز شبرنگ افزود: تاكنون 310 تن كود شيميايي نيز در بين كشاورزان شهرستان توزيع شده است.
وي پوشش انهار ، تكميل ايستگاه پمپاژ سياه خاله سر، شيله سر ،لايروبي انهار و زهكشهاي داخل اراضي شاليكاري ، تصويب و تخصيص اعتبار به موقع جهت لايروبي ، تعميق و بازسازي آب بندانها را از مهمترين ضروريات مديريت آب زراعي شهرستان انزلي عنوان كرد.
*كف تراشي آب بندانها
بخشدار مركزي شهرستان انزلي در ادامه جلسه به مشكلات موجود در ايستگاه هاي آبرساني روستاها اشاره و اظهار كرد: ايستگاه دو منظوره آبرساني در روستاي سياخاله سر مدت دوسال است كه بصورت نيمه كاره رها شده و دريچه گذاري ايستگاه روستاهاي گلشن، سياوزان و تالش محله گركان نيز انجام نشده است.
منوچهر عاشوري افزود: علاوه بر اين موارد آب بندانهاي شهرستان انزلي نيز بايد كف تراشي شود.
در اين جلسه مقرر شد پس از بازديد ميداني از تاسيسات و تجهيزات آبرساني و همچنين شاليزارها درخصوص نحوه رفع مشكل بررسي و تمهيدات لازم انديشيده شود.
در برخي سالها كشاورزان انزلي با بحران آب زراعي روبرو شده اند.
سالانه پنج هزار و 20 هكتار از زمين هاي زراعي شهرستان انزلي زير كشت برنج رفته و از اين اراضي به طور متوسط چهار هزار و 975 كيلوگرم در هر هكتار، برنج برداشت مي شود.
اين شهرستان از نظر عملكرد برنج در واحد سطح با چهار هزار و 800 كيلوگرم در هر هكتار، رتبه ممتازي را در استان به خود اختصاص داده است.
سالانه حدود 23 هزار تن برنج، 240 تن حبوبات ، 850 تن سبزي و صيفي ، 10 هزار و 700 تن محصولات جاليزي و حدود 200 تن گياهان علوفه اي در انزلي توليد مي شود.
در اغلب نقاط استان هاي گيلان و مازندران، عمليات كاشت بذر در خزانه تا اواسط فروردين ماه ، عمليات نشاء كاري از اوايل تا اواسط ارديبهشت ماه و برداشت شلتوك برنج اواخر تابستان انجام مي شود.
شهرستان ساحلي انزلي در 40 كيلومتري شمال غرب مركز استان گيلان واقع است.
6030/7471/6070

انتهای پیام /*

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون فرمانداري انزلي:تمهيدات لازم براي تامين آب زراعي انديشيده شود» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( ایرنا ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6276) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : ایرنا