روحی صفت: ترامپ پیروز شود، منطقه شاهد جنگی دیگر خواهد بود/باید مسائلمان را با تیم اوباما حل می‌کردیم

بین الملل > آمریکا - سفیر سابق کشورمان در مکزیک معتقد است نتایج انتخابات آمریکا، چه جمهوری خواه چه دموکرات برای ما چندان توفیری در فضای سیاسی فعلی ندارد، چرا که ما می توانستیم با تیم باراک اوباما مسائل را حل کنیم.

زهره نوروزپور: انتخابات درون حزبی آمریکا تا ساعتی دیگر در نیویورک برگزار می شود؛ لحظه ای که قرار است مشخص شود آیا خانم کلینتون نامزد اصلی دموکرات ها خواهد شد یا خیر؟ محسن روحی صفت سفیر سابق مکزیک در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین می گوید: « در حال حاضر شانس خانم کلینتون به سندرز و باقی کاندیدها بیشتر است. همانطور که ما در مناظره این دو کاندید دموکرات در نیویورک مشاهده کردیم، آرای خانم کلینتون در نظر سنجی نسبت به سندرز بالاتر آمد. کلینتون هم از حمایت سرمایه داران امریکا برخوردار است و هم اینکه زمانی بانوی اول آمریکا بوده است که این نکته برای آمریکایی ها یک امتیاز مثبت است.

سفیر پیشین کشورمان می گوید: امکان پیروزی خانم کلینتون بر آقای سندرز بیشتر است، سنردز با توجه به ایده های جدیدی که مطرح می کند به مزاج گردانندگان ایالات متحده خوش نمی آید چرا که آنها آمریکا را می گردانند یعنی همان شرکت های خصوصی، وال استریت، بانک ها و بیمه ها که نه تنها خیلی موافق بالا آمدن سندرز نیستند بلکه به جد می گویم صد در صد مخالف او هستند. چون بحث سوسیالیسم را در مهد کاپیتالیزم مطرح می کند، یادمان باشد که آمریکا مهد کاپیتالیزم سرمایه داری دنیاست.»

مشروح گفتگو را از نظر می گذرانید:


چرا نتیجه انتخابات در نیویورک برای دموکرات ها مهم است؟

نیوریورک به نوعی پایتخت آمریکا محسوب می شود، مرکز تجارت و سیاست یا به نوعی پایتخت مالی ایالات متحده نام برده می شود، جمعیت بسیار بالای این ایالت همیشه مد نظر سیاست مداران بوده است، لذا پیروزی در آنجا بسیار مهم است. خانم کلینتون از قبل از انتخابات درون حزبی در این ایالت امیدوار بود که پیروز می شود چرا که در گذشته سناتور آنجا بوده است.

سندرز هم تصورش بر این بود که در نیویورک آرای مناسبی به دست می آورد. نیویورک پشتوانه انتخابات اصلی است و این دو نفر دست به هر اقدامی تا به حال زده اند که این انتخابات را برنده شوند. همانطور که در مناظره نفسگیر کلینتون و سندرز در نیویورک مشاهده کردیم و نتیجه نظر سنجی آن پیروزی خانم کلینتون بود، این مناظره سخت ترین مناظره در طول تبلیغات انتخاباتی نامزدهای آمریکا بود. اما باز هم تاکید می کنم از حالا نمی شود پیش بینی کرد که کدام یک بالا می رود اما قویا کلینتون شانس بهتری دارد. و کاندید اصلی دموکرات ها خواهد شد.


ارزیابی شما از موضع آنها علیه ایران چیست؟

حرفای انتخاباتی آنها تنها برای رأی مردم است.  نمی تواند برای آینده سیاسی این اشخاص ملاک باشد، اما مقداری تعهد آور است،  در حال حاضر جو انتخاباتی به گونه ای شده است که هر دو گروه در حمله و لفاظی علیه ایران مسابقه گذاشته اند! به هر حال برای اینکه رأی لابی یهودی را از دست ندهند و بتوانند از این موضوع نهایت استفاده را داشته باشند. ما باید روشمان با آمریکایی ها فرق می کرد. زمینه ایی برای آنها فراهم می کردیم که آنها جسورانه به ما حمله نکنند.

مثلاً درباره برجام جمهوری خواهان نسبت به دمکوراتها موضع سخت تری دارند. اینکه می گویند برجام را پاره می کنیم! گزافه گویی بیش نیست! چرا که از لحاظ بین المللی این کار با مشکلات خودش مواجه است و شدنی نیست. اما اگر آنها در قدرت قرار بگیرند و آن کار را انجام بدهند برای آنها هزینه و تعهد آور می شود و باید پاسخگوی جامعه بین الملل باشند. لذا ممکن است بعد از روی کار آمدن برای ما بسیار سخت بگیرند.

 برای ما چه جمهوریخواه چه دموکرات چندان توفیری در فضای سیاسی فعلی ندارد چرا که ما می توانستیم با تیم باراک اوباما مسائل را حل کنیم تا اینکه اینها روی کار بیایند و شرایط منطقه و بین المللی را برای ما سخت تر کنند و این اشتباهی بود که ما طی چند سال گذشته در قبال دولت آمریکا انجام دادیم در صورتی که می توانستیم مشکلات را با این رئیس جمهوری فعلی حل کنیم.

در خصوص سیاستهای منطقه ای چه طور؟

دیدگاه جمهوریخواهان با دموکرات ها در خصوص منطقه متفاوت است. در میان جمهوریخواهان شانس ترامپ بیشتر است. این کاندیدای جمهوری خواه اگر پیروز شود و در نظر داشته باشیم که ضد اسلام و مسلمان است، مساله خاورمیانه را به وضع دیگری اداره می کند. و احتمال اینکه منطقه به هم بریزد بسیار زیاد است.

ترامپ نسبت به منطقه تعهد شدیدی دارد؛ تعهدی افراطی که بسیار خطرناک است؛ او اعلام و تاکید می کند بر این که هیچوقت علیرغم اینکه آمریکا پشت اسرائیل بوده اما باز هم حمایت ویژه ای از رژیم صهیونیستی دارد حمایتی که بوی خطر می دهد او می گوید: دست از حمایت اسرائیل بر نمی داریم، در قبال دشمنان می ایستیم، به عربستان بمب اتم می دهیم! به هرحال اوضاع خاورمیانه و منطقه مانند گذشته نیست بسیار آشفته تر از زمانی است که بوش به عراق و افغانستان حمله کرد. به نظرم مسائل مختلف منطقه ای از جمله داعش، فلسطین، سوریه و یمن همه و همه اینها در نهایت به کجا خواهد رسید به شدت به آمدن ترامپ بستگی دارد و رسیدن او به قدرت در منطقه بی تاثیر نخواهد بود.

پیش بینی شما از انتخابات آمریکا؟ شانس کدام یک از هر دو حزب برای پیروزی بیشتر است؟

در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است که وضعیت انتخاباتی ایالات متحده برای هر دو جناح تا این حد پیچیده و سخت باشد. در یک طرف ترامپ از حزب جمهورخواهان بالاتر است در حالی که آدم های کلیدی جمهوریخواهان هم موافق ایشان نیستند ولی واقعیت این است که او در حال حاضر رآی می آورد و هر روز هم به تعدا آرای وی اضافه می شود.

در حالی که دیدگاههای خاص او بسیار خطرناک است و بوی جنگ طلبی می دهد، شیرازه روابطش با کشورهای دیگر خوشایند نیست یا می توان گفت متعادل نیست. خود جمهوری خواهان یکی از مخالفان اصلی ترامپ هستند. اینها نفر دوم آقای کروز را ترجیح می دهند و مایل هستند او کاندید اصلی جمهوریخوان شود. وضعیت ترامپ خبر از شانس بالای او برای پیروزی می دهد اما افکار افراطی او حتی محافل سیاسی آمریکا چه دموکرات چه جمهورخواه را نگران کرده است چرا که او رسما دشمنی خود را با مسلمانان اعلام کرده است.

فارغ از مسلمان اروپا و آمریکا، در منطقه همه مسلمان هستند با کشورهای منطقه قرار است چه سیاستی در پیش بگیرد؟ خب این کاملا مشخص است که به راحتی رئیس جمهورهای قبلی آمریکا نمی تواند با کشورهای منطقه ارتباط خوبی برقرار کند و مشکل آن با کشور ما به اضافه اسلامی بودن، مساله برجام و سیاست جمهوری اسلامی ایران با اسرائیل هم است که باعث شده است این کاندیدای افراطی بسیار با ما زوایه پیدا کند.

وضعیت در جناح دمکراتها را چگونه ارزیابی می کنید؟

دموکرات هم همین وضع را دارند. با توجه به سوابقی که ما با آنها داریم و با در نظر گرفتن نسبت روابط اینها با اسرائیل و مواضع ما با اسرائیل لذا پیش بینی اینکه آینده چه می شود ، سخت و پیچیده است. من امیدوارم سندرز کاندید اصلی دموکراتها شود که بسیار بعید است چرا که با پیروزی او شاکله امریکا به هم می ریزد، ظاهرا حضور سندرز و سیاست های او برای منطقه بهتر است و حتی ممکن است مردم خاورمیانه کمی احساس آرامش داشته باشند.

سندرز سوسیالیست است، با وال استریت، بیمه، بانک و نظام سرمایه داری آمریکا بسیار مخالف است، شاکله امریکا اینها هستند، در حالی با سرمایه داری مخالف است که 90 درصد سرمایه دست گروهی خاص است، تنها چند درصد ناچیز آن دست عوام است. قابل پیش بینی نیست که سندرز کاندید اصلی شود یا کلینتون چرا که سندرز اگر برنده هم شود ممکن است به نحوی حذف شود یک نوع حذف اجباری از طریق لابی، چه حذف فیزیکی چه غیر فیزیکی. لذا پیش بینی اینکه واقعا کدام یک کاندید اصلی دموکرات ها می شودند بسیار سخت خواهد بود.

با توجه به فرضیه چرخش قدرت میان دو جناح اگر جمهوری خواهان پیروز شوند آینده منطقه را چه طور پیش بینی می کنید؟

 آینده خاورمیانه خیلی تغییر خواهد کرد. به نظر می رسد که دموکراتها دنبال تثبیت منطقه باشند که خیلی به هم نریزد اما تغییراتی محسوس به آن دهند. اما از طرفی آقای ترامپ از جنگ و تغییرات دی کربنه خاورمیانه صحبت می کند.

اینها همه پیش بینی است به معنای انجام آن نیست، صحبت های ترامپ صحبت هایی است که در مبارزات انتخاباتی آمریکا سابقه نداشته است، آمریکا با دو کشور همسایه است، یکی مکزیک و دیگری کانادا، تعداد امریکایی تبارها در این دو کشور بالا است. در قبال اینها نمی شود اینگونه موضع گرفت! کسانی که دوره های قبل برای ریاست جمهوری کاندید بودند، همیشه سعی آنها بر این بود که رای خودشان را در قبال اینها حفظ کنند، اما ترامپ با جسارت هرچه تمام تر مقابل آنها موضع گرفت! 

ترامپ در مقابل مسلمانان هم موضع تندی دارد! اینها همه خطرناک است، از این گذشته او در یکی از سخنرانی های خود گفت: «هزینه ای که امریکا در کشورهای منطقه می پردازد، رهبران آنها باید این هزینه را پرداخت کنند، اگر ما محافظ شما در منطقه هستیم اعراب باید هزینه آن را بدهند! آنها پولدار هستند!» اینها همه مسائل جدیدی است که در تاریخ انتخابات آمریکا مطرح شده است، اوضاع فعلی منطقه کشش جنگی تازه را ندارد، اما جمهوریخواهان پشت سیاست تسلیحاتی آمریکا هستند، همیشه از جنگ سود برده اند، این بعید نیست که جنگ تازه ای را راه بیندازند و با آمدن ترامپ ممکن است شاهد جنگ تازه ای در منطقه باشیم که دور از انتظار نیست.

52310


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «روحی صفت: ترامپ پیروز شود، منطقه شاهد جنگی دیگر خواهد بود/باید مسائلمان را با تیم اوباما حل می‌کردیم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( خبر آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6686) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : خبر آنلاین