آسمانی با ابرهای شوریده/ عکس روز ناسا

به گزارش سرویس علمی جام نیو زبه نقل از خبرآنلاین، این ابرها با نام غیر رسمی «موج‌دار شوریده» (Undulatus asperatus) شناخته می‌شوند و ظاهر خیلی عجيبي دارند. دليل و منشاء به وجود آمدن اين ابرها هنوز مشخص نيست.

از آن‌جا که خیلی  كم ديده مي‌شوند تحقيقات مختصري هم روی اين ابرها انجام شده است. هرچند که بیشتر ابرهای ارتفاع پایین سطح مقطع صاف دارند، به نظر می‌رسد که ابرهای شوریده در قسمت پایینشان دارای ساختارهای عمودی هستند.

تصور می‌شود که ابرهای شوریده به نوعی به ابرهای عدسگون یا شاید هم ابرهای ماماتوس مربوط هستند.. ابرهای عدسگون نزدیک کوه‌ها تشکیل می‌شوند و ابرهای ماماتوس با طوفان‌ها در ارتباط هستند. شاید هم این ابرها بر اثر «گرم‌بادها» تشکیل می‌شوند. نوعی باد گرم و خشک که از دامنه‌ کوه به پایین وزیده می‌شود. این عکس سال ۲۰۰۵ در نیوزیلند گرفته شده و از آن‌جا که نور خورشید مایل به ابرها می‌تابد، جزییات زیادی از آن دیده می‌شود.

2024


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آسمانی با ابرهای شوریده/ عکس روز ناسا» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( جام نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6731) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : جام نیوز