نیویورک تایمز: به نفع آمریکاست که اعتدال گرایان قدرتمند‌تر شوند

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز "nytimes" در گزارشی با عنوان "چیزی که ایران برای بهبود خود به آن نیاز دارد" به موضوع توافق هسته ای ایران و باقی ماندن مشکلات اقتصادی ایران اشاره کرد و نوشت: از زمان انجام توافق هسته ای ایران با آمریکا و دیگر قدرت های بزرگ در ماه ژولای، ایران هنوز هم که هنوز است نتوانسته است تا انتظارات خود را در زمینه مزایای اقتصادی لمس کند و از آنها بهره ببرد. اکنون ایرانی ها مضطرب شده اند و باید گفت تا حد زیادی خود آنها در این زمینه مقصر هستند.

این روزنامه افزود: غرب در توافق انجام شده به ایران متعهد شد که تحریم های سازمان ملل و تحریم های اتحادیه اروپا در قبال متوقف شدن برنامه هسته ای ایران پایان یابند و ایران در این زمینه به تعهدات خود عمل کرد و توانست تا صادرات نفت خام را افزایش دهد و به 50 میلیارد دلار از دارایی ها خود در بانک های خارجی دسترسی پیدا کند.

اما ایران همچنان خود در ساختارهای  اقتصاد، دچار مشکلاتی می باشد. آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی ایران نیز در ماه گذشته، در مورد تبادلات بانکی و یا بازگشت اعتبار به بانک های ایرانی و انجام سرویس های اقتصادی با خارج، گلایه هایی را انجام داد و تاکید داشت که این موارد همچنان دچار مشکل هستند.

این روزنامه افزود: یک مشکل اینجاست که همچنان اکثریت تحریم های آمریکا علیه ایران به خاطر دست داشتن ایران در برنامه های تروریستی و عدم رعایت حقوق بشر و آزمایش های موشک بالستیک ایران باقی مانده است. ایران میداند که رفع تمامی تحریم های آمریکا قسمتی از توافق هسته ای ایران نبوده است و این بدین معناست که کمپانی های آمریکایی همچنان از انجام تجارت با ایران منع شده اند و ایران همچنان نمی تواند از سیستم مالی آمریکا بهره ببرد و تبادلات خود را با دلار انجام دهد و این در حالی است که بسیاری از تجارت های مهم با دلار انجام می شوند. بسیاری از بانک های خارجی هم که اجازه انجام معاملات با ایران را دارند  با شک و تردید با ایران بعد از رفع تحریم ها، رفتار می کنند.

نیویورک تایمز افزود: رفتار خصمانه ایران در منطقه و حمایت های ایران از بشار اسد نیز موجب شده است که سخت گیری ها افزایش یابد. از طرفی خزانه داری آمریکا نیز ابراز نگرانی کرده است که ایران به اندازه کافی از رفع تحریم ها نفع نبرده است. سناتور مارکو روبیو و مارک کریک در حال چانه زنی و رای جمع کردن برای سخت تر کردن تجارت با ایران هستند و این در حالی است که باید ایران در زمینه هایی که استحقاق دارد از رفع تحریم ها بهره ببرد.

این روزنامه در پایان افزود: باید گفت کنگره نباید تجارت های مشروع با ایران را تحت فشار بگذارد و به نفع خود آمریکا هم هست که ایرانی ها از توافق هسته ای نفع ببرند تا همچنان مردم ایران اجازه دهند تا اعتدال گرایان در قدرت باقی بمانند و حتی این روند به آنها اجازه دهد تا قدرتمند تر هم بشوند.

501


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نیویورک تایمز: به نفع آمریکاست که اعتدال گرایان قدرتمند‌تر شوند» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( جام نیوز ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6745) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : جام نیوز