وزارت بهداشت از همان ابتدا تمایلی به رونق گرفتن «طب سنتی» نداشت

به گزارش قدس آنلاین، محمد فصیحی دستجردی در گفت‌وگو با تسنیم درباره انحلال معاونت طب سنتی وزارت بهداشت و تبدیل آن به یک اداره‌کل و تقلیل سطح طب سنتی در بدنه این وزارتخانه اظهار داشت: در واقع یکی از اهدف طب سنتی، ایجاد یک طب ارزان برای تأمین و ارتقای سطح سلامتی مردم بوده است که متأسفانه این موضوع تا به امروز به دلیل عملکرد مسئولان این حوزه و برخی از دست‌اندرکاران حوزه طب سنتی چندان محقق نشده است.
وی افزود: از سویی وزارت بهداشت نیز تا به امروز نتوانسته به خوبی برای طب سنتی برنامه‌ریزی کند و به همین دلیل غالب پزشکانی هم که وارد این طب شدند بیشتر در پی "کسب سود" خود بودند که نتیجه آن این شد که طب سنتی نتوانست چهره واقعی، قدرت و ظرفیت بالای خود را به جامعه نشان دهد و به نظرم وزارت بهداشت از این جهت حق تقلیل جایگاه این طب را دارد.
این متخصص بیماری‌های عفونی و پژوهشگر طب سنتی با اشاره به نقش وزارت بهداشت در عدم پایه‌ریزی صحیح پایه‌های طب سنتی در وزارت بهداشت و در سطح جامعه خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در حوزه طب سنتی برنامه‌ریزی درستی نتوانست به عمل آورد ضمن اینکه این وزارتخانه از همان ابتدا تمایلی به رونق گرفتن طب سنتی نداشت.
وی یادآور شد: بر این اساس، ملزومات طب سنتی از همان ابتدا به صورت ناقص تدوین شد لذا بنده از این جهت به وزارت بهداشت برای تقلیل جایگاه طب سنتی از سطح معاونت به اداره کل حق می‌دهم.
فصیحی دستجردی افزود: بنده معتقدم که طب سنتی با وضعیت فعلی و نقشی که وزارت بهداشت در این خصوص داشته، راه اشتباه و بی‌راهه را در پیش گرفت و همین موضوع موجب شد که جایگاه این طب تقلیل پیدا کند.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه طب سنتی از همان ابتدا اشتباهاتی صورت گرفت که از جمله آنان می‌توان به انحصارطلبی پزشکان این حوزه و اقتصاد‌ محوری آنان اشاره کرد.
این متخصص بیماری‌های عفونی و پژوهشگر طب سنتی با اشاره به اینکه در طب سنتی اقتصاد‌محوری روش کاملاً اشتباهی است، متذکر شد: اگر کسی برای درآمد بیشتر به سمت این طب بیاید، این طب جایگاه خود را پیدا نخواهد کرد چرا که هدف از این طب، سالم بودن افراد در جامعه است که این موضوع طبیعتاً مراجعه به پزشک را کاهش می‌دهد.
فصیحی دستجردی با اشاره به این‌که مسیری که در این سال‌ها با سیاستگذاری‌های قبلی در طب سنتی طی شده باعث غلبه اقتصاد‌محوری و ترویج داروهای گران‌قیمت در این حوزه شده است، تصریح کرد: متأسفانه به خاطر همین سیاست‌گذاری‌های غلط، طب سنتی از سبک روان و تجویز داروهای ارزان‌قیمت گیاهی به سمت سبک اقتصاد‌محوری و تجویز داروهای گران‌قیمت سوق پیدا کرده است که این موضوع نه تنها مراجعه به پزشکان را کم نمی‌کند بلکه میزان مراجعات به آنان را افزایش می‌دهد.
وی افزود: مردم در گذشته فقط از طب کلاسیک استفاده می‌کردند اما در حال حاضر هم از طب کلاسیک و هم از طب سنتی استفاده می‌کنند لذا هزینه آنها برای درمان دو برابر نیز شده است در حالیکه یکی از اهدف طب سنتی، ایجاد یک طب ارزان جهت ارتقای سطح سلامتی مردم بوده است.
فصیحی دستجردی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت در طول این مدت نتوانسته به‌خوبی برای طب سنتی برنامه‌ریزی کند، گفت: بنده از قضیه تقلیل سطح معاونت طب سنتی در وزارت بهداشت ناراحت هستم اما خود ما نیز در این مسئله مقصریم و شاید پس از این اتفاق، طب سنتی بتواند آنگونه که هست خود را نشان دهد.
این متخصص بیماری‌های عفونی و پژوهشگر طب سنتی یادآور شد: علاوه بر وزارت بهداشت، عملکرد ضعیف و اقتصادمحوری پزشکان این حوزه را نیز باید در بروز این اتفاق سهیم دانست.
فصیحی دستجردی در خاتمه اظهار داشت: شاید برخی از فعالان و دست‌اندرکان طب سنتی قائل به این قضیه باشند که وزارت بهداشت به نوعی در پی القای عدم کارآمد نشان دادن طب سنتی در سطح جامعه بوده است اما بنده به‌شخصه نظرم چنین نیست، چرا که من زمانی در وزارت بهداشت پست مدیریتی داشته‌ام و میدانم که در این وزارتخانه نگاه این است که اگر طبی خروجی‌های لازم را نداشته باشد، می‌گویند که نباید بیش از اندازه به آن بها داده شود.


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزارت بهداشت از همان ابتدا تمایلی به رونق گرفتن «طب سنتی» نداشت» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( قدس آنلاین ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-6868) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : قدس آنلاین