تشویر، آتشکده ای تاریخی درطبیعت سرسبزطارم

آتشکده تشویر، یکی از آثار جاذبه های گردشگری شهرستان طارم محسوب می شود.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از زنجان؛ آتشکده تشویر، از بناهای تاریخی طارم در روستای تشویر است که آثار و بناهای تاریخی این روستا، قدمت طولانی استقرار جامعه انسانی را نشان می‌دهد.

شهرستان طارم یکی از شهرستانهای زیبا و تاریخی استان زنجان است که دارای قدمت دیرینه بوده و جاذبههای تاریخی بی‌شمار آن نشان از قدمت این شهرستان دارد.

بناهای عظیم تاریخی و فرهنگی در این شهرستان موج میزند و اشیای کشف شده تاریخی عظمت این منطقه را بیشتر نمایان میکند. در واقع طارم را میتوان شهرستان چهار طاقی های زیبا و تاریخی نام برد .

بررسی های باستان شناسی انجام گرفته از این بناهای تاریخی حاکی از آن است که این آثار از نظر ساختاری و نوع مصالح شباهت بسیاری به بناهای پیش از اسلام به ویژه دوره ی ساسانی داشته است.

بیشتر آثار تاریخی بر جای مانده پیرامون روستای تشویر به دوره ساسانی تعلق دارد و نشانگر اهمیت این ناحیه در آن دوران بوده است وکاوش های باستانی انجام شده در بنای چهار تاقی تشویر از وجود قبوری در داخل این بنا خبر داده اند که بیانگر واقع شدن این آثار در محوطه ی گورستان های قدیمی بوده است.

از آنجایی که آتش در دوره ی هخامنشی بسیار مقدس و قابل احترام بوده همیشه در فضاهای باز مراسم های خود را اجرا می کردند، ولیکن در دوره ی ساسانی این مراسم ها در داخل بنای موسوم به آتشکده برگذار می شد.

درساخت اکثر این آتشکده ها از مصالح سنگ و ملات گچ و آهک استفاده شده است و به ندرت آجر دیده میشود که نظر هر بینندهای را به خود جلب میکند.

این بناها با پلانهای مربع و هشت ضلعی در فاصله 1.5 متری از یکدیگر احداث شده است که معمولا ابعاد و اندازه ی بزرگی هم ندارند، مانند آتشکده ی الزین که حدودا چهار در چهار متر است.

با توجه به اسناد کشف شده این بناها آرامگاه های دوره ی اسلامی هستند که شباهت بسیار زیادی به آتشکده های دوره ی ساسانی دارند و به همین دلیل به عنوان بنا های موسوم به چها ر طاق یا همان آتشکده نام گذاری شده اند.

در کشورمان چهار طاقه های بی شماری وجود دارد که از جمله ی آنها آتشکده های الزین، پیر همدان، گیلانکشه، پیر چم شهرستان طارم از مهم ترین آنها محسوب می شوند.

انتهای پیام/نبرای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تشویر، آتشکده ای تاریخی درطبیعت سرسبزطارم» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-7041) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران