زمین‌لرزه‌های مرموز و خطرناک در اقیانوس آرام !

این روزها زمین لرزه های عجیب و قدرتمندی در جهان روی می دهد که همزمانی تقریبی آنها توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.

زمین لرزه های مرموز و خطرناک در اقیانوس آرام ! به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، طی ساعات گذشته زمین لرزه قدرتمندی به بزرگی ۷.۸ ریشتر اکوادور را به لرزه درآورد. شدت این زمین لرزه به حدی بوده که هم اکنون نیز پس لرزه های آن ادامه دارند.
 
اما نکته مهمتر این است که وقوع این زمین لرزه تنها چند روز پس از زمین لرزه های مهیبی روی داده که ژاپن را به لرزه درآورده اند. این زمین لرزه ها در جزیره کیوشو به وقوع پیوسته اند.
 
فعلا دانشمندان ارتباطی میان زمین لرزه های ژاپن و اکوادور کشف نکرده اند.
 
درحالی که ممکن است میان زمین لرزه هایی که در سراسر منطقه پاسفیک روی می دهد ارتباط معناداری وجود نداشته باشد اما نزدیک بودن زمان این لرزشها موجب شده تا دانشمندان بررسی های بیشتری در این زمینه انجام دهند.
 
شدت زمین لرزه های اخیر ژاپن و اکوادور به حدی بوده که گفته می شود در مناطق آسیب دیده باید اقدامات زیرساختی چشمگیری صورت گیرد. هم اکنون ۲۵۰ هزار نفر در ژاپن بی خانمان شده اند حال آنکه هنوز آمار دقیقی از شمار بی خانمان شده های زمین لرزه اکوادور در دست نیست.
 
دو کشور ژاپن و اکوادور از جمله زلزله خیزترین کشورهای جهان به شمار می آیند که بر روی صفحات تکتونیکی واقع شده اند. این صفحات بخشهایی از پوسته زمین محسوب می شوند که بر روی جبه نیمه مذاب اعماق زمین حرکت می کنند.
 
منطقه ای که زمین لرزه اخیر اکوادور روی داده سابقه جالب توجهی در این زمینه دارد.
 
بررسی ها نشان می دهند که از سال ۱۹۰۰ میلادی، ۷ زمین لرزه بزرگتر از ۷ ریشتر در این منطقه و اطراف آن روی داده است.
 
در سال ۱۹۰۶ زمین لرزه قدرتمندی به بزرگی ۸.۳ ریشتر در این منطقه به وقوع پیوست که در نتیجه آن سونامی عظیمی شکل گرفت و صدها تن نیز کشته شدند.
 
اگرچه در ظاهر امر ۸.۳ ریشتر تفاوت چندانی با ۷.۸ ریشتر ندارد اما واقعیت این است که انرژی آزاد شده زمین لرزه ۱۱۰ سال پیش اکوادور ۵.۶ برابر انرژی آزاد شده در زمین لرزه اخیر این کشور است.
 
برای درک هرچه بهتر قدرت زمین لرزه اخیر اکوادور کافی است بدانیم که انرژی آزاد شده از این زمین لرزه حدودا بیش از ۹ میلیون برابر قدرت بمب اتمی هیروشیماست. همچنین انرژی آزاد شده از این زمین لرزه برای تأمین برق کل آمریکا برای ۶ سال کافی است.

منبع:مهر

انتهای پیام/


برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زمین‌لرزه‌های مرموز و خطرناک در اقیانوس آرام !» اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری:
منبع این خبر سایت ( باشگاه خبرنگاران ) است و پورتال سیحو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد (sh-7103) را همراه با ذکر موضوع به شماره 50002030405034 پیامک فرمایید
منبع : باشگاه خبرنگاران